Czym jest i na czym polega kinesiotaping?

kontuzja

Kinesiotaping czy inaczej plastrowanie dynamiczne jest stosunkowo nową jednak coraz chętniej wykorzystywaną metodą terapeutyczną, która znajduje zastosowanie zarówno w fizjoterapii przeciwbólowej, sportowej, neurologicznej czy ortopedycznej. Kinesiotaping polega na oklejenie ciała specjalnie przygotowanymi plastrami, które zachowują elastyczne właściwości.

Kinesiotaping w pigułce

Wykorzystywane plastry są wykonane z bawełny i kleju akrylowego, a ich grubość oraz ciężar czy rozciągliwość jest stosunkowo podobna do właściwości naszej skóry. Ponadto plastry te są całkowicie wodoodporne oraz przepuszczające powietrze, przez co można nosić je nawet przez kilka dni i nie odklejają się zarówno podczas uprawiania sportu czy brania długiej kąpieli.

Metoda kinesiotaping  została opracowana w latach osiemdziesiątych przez japońskiego lekarza doktora Kenzo Kase. Zastosowanie plastrów jakie zaproponował ten lekarz niesie ze sobą wiele korzyści. Ich działanie opiera się jedynie na czysto mechanicznej pomocy przy zwalczaniu dolegliwości. Plastry muszą zostać odpowiednio naklejone tak aby mogły pełnić swoje funkcje. Działają one na kilku płaszczyznach, delikatnie unoszą skórę, co nie jest mocno odczuwalne, wytwarzając przestrzeń pomiędzy mięśniami. Sprawia to, że receptory skórne nie są tak bardzo intensywnie napięte i nie odbierają tak intensywnie bólu. Ponadto odpowiednie umiejscowienie taśmy wspomaga pracę mięśni i zapobiega nadmiernemu ich napinaniu. Zastosowanie plastrów powoduje, że w przestrzeni podskórnej poprawia się krążenie oraz drenaż limfatyczny. Najlepiej aby taśmy zostały umiejscowione przez specjalistę na przykład rehabilitanta, jednak niekiedy można samodzielnie jest aplikować. Taśmy umieszcza się w rejonie danego obszaru mięśniowego, w którym występuje ból lub przez niepożądane dolegliwości. Skóra musi być oczyszczona, bez potu i kosmetyków. Taśmy występują w różnych kolorach, długościach i szerokościach. Są one indywidualnie dobierane do stanu danego pacjenta.

kinesiotaping

Podstawowe zastosowanie kinesiotapingu

Głównym zastosowaniem plastrów jest terapia pourazowa, korekcyjna i przeciwobrzękowa. Wśród głównych ich działań jest eliminowanie dolegliwości bólowych spowodowanych urazem, kontuzją, bólami kręgosłupa lub bólami pooperacyjnym. Często są wykorzystywane aby zmniejszyć nadwyrężenie i napięcie mięśni, które jest popularne u sportowców oraz u osób, które cierpią na skurcze mięśni. Odpowiednio naklejone plastry mogą wspomóc walkę z problemami z krążeniem oraz dodatkowo zagwarantują drenaż limfatyczny. Co ciekawe regularnie naklejane taśmy w odpowiedni sposób mogą również wspomóc walkę ze zmarszczkami oraz ze wszystkimi niechcianymi zmianami skórnymi. Plastry są niezwykle często wykorzystywane w dolegliwościach związanych z kręgosłupem ponieważ zdarzają się one bardzo często, a zastosowanie plastrów umożliwi mechaniczne utrzymanie odpowiedniego kształtu i odciążenie dolnych partii co zagwarantuje ulg,ę w bólu.  Warto wiedzieć, że istnieją taśmy zarówno nierozciągliwe, sztywny jak i plastry elastyczne. Są one indywidualnie dobierane do danej kontuzji lub do urazu tak aby mogły zapewnić maksymalny  komfort danej osoby i zmniejszyć odczucie bólu. Plastry elastyczne umożliwiają pełen zakres ruchu, aktywują mięśnie do pracy, a ponadto można dostosować je konkretnych potrzeb i nakleić z różnym napięciem. Plastry sztywne, oddziałują mechanicznie i powodują unieruchomienie stawu jednocześnie odciążając aparat ruchu. Ich umiejętnie dobranie i aplikacja zagwarantuje szybki efekt pozytywny. Efekty po założeniu taśmy są odczuwalne natychmiastowo przez co z wykorzystaniem cieszy się sporą popularnością wśród wszelkich sportowców.

Umiejętnie naklejone taśmy umożliwiają skorygowanie stawów lub odciążenie mięśni. Sportowcy są szczególnie narażeni na różnego rodzaju kontuzje, a szybka możliwość przyniesienie ulgi podczas zwichnięcia, skręcenia, a nawet uszkodzenie kości jest znacząco pomocna.

August 30th, 2017 by