Dlaczego warto poznać masaż Shantala?

masaż Shantala

Masaż Shantala to znana od wieków technika masażu niemowląt. Jej nazwa wzięła się od imienia hinduskiej masażystki, która podzieliła się tą techniką z francuskim położnikiem – to właśnie on zabrał tę technikę do Europy. Frederique Leboyer to znany na całym świecie położnik promujący ten sposób budowania relacji z dzieckiem.

Masaż Shantala stosowany jest w Europie od 1976 roku, wciąż pozostając jednym z chętniej wybieranych sposobów pobudzania do pracy układu pokarmowego dziecka. Jednak zalet tego masażu jej znacznie więcej – m.in. będzie to regulacja snu. Dla wielu młodych rodziców zmorą są nieprzespane noce – w przypadku osób, które stosują masaż Shantala problem ten prawie nie istnieje. Dzięki regularnemu pobudzaniu  do pracy całego ciała dziecka jest ono zmęczone w odpowiednich godzinach, dzięki czemu rodzice mają czas na odpoczynek.

Szkolenia z techniki masażu Shantala odbywają się w wielu szkołach rodzenia lub punktach edukacyjnych dla rodziców. Ważne jest to, aby wybierać takie ośrodki, w których nauczają doświadczeni i licencjonowani instruktorzy tej techniki. Warto wybierać takie miejsca, jak np. Groszki w Krakowie.

Jak wygląda masaż Shantala?

Nie jest to masaż rehabilitacyjny, jednak jego działanie ma pewne działanie zdrowotne. Dzięki masażu rodzin buduje trwałą i intymną więź z dzieckiem. Masaż powinien odbywać się w ciepłym pomieszczeniu – wówczas mięśnie dziecka są bardziej elastyczne i chętniej współpracują. Dłonie osoby masującej powinny być ciepłe – zimne ręce mogą spowodować, że dziecko zachoruje i będzie przeziębione. Warto także ściągnąć wszelką biżuterię – chodzi o to, aby ręce były gładkie i nie było możliwości uszkodzenia dziecka.

Dziecko do masażu powinno być rozebrane, tak by nic nie krępowało jego ruchów. Warto podłożyć coś pod masowane dziecko – ponieważ masaż pobudza pracę jelit może się zdarzyć, że dziecko się wypróżni. Masowanie dziecka poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu regularnie masowane dziecko ma mniejsze problemy z kolkami.masażShantala

Zalety masażu dla rodzica

Masaż Shantala ma nie tylko wpływ na dziecko, ale również na osobę masującą. Dzięki regularnym masażom rodzice budują więź z dzieckiem, masaż pomaga w zapobieganiu pojawienia się depresji poporodowej. Stosowany regularnie przyczynia się do zwiększenia pewności siebie, jako odpowiedniego i kompetentnego opiekuna.

Dotyk miłości – w ten sposób określa się masaż Shantala i wiele to mówi o tej technice. Dla wszystkich rodziców i opiekunów, którzy chcą doświadczyć miłości i tę miłość przekazać dziecku poleca się skorzystanie z zalet techniki Shantali.

Grudzień 6th, 2016