Implantacja zębów – na czym polega zabieg?

dentysta

Zabiegi dentystyczne i konieczność spędzenia kilku godzin na fotelu stomatologicznym budzi przerażenie u wielu osób w różnym wieku. Dentysta przeraża zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety unikanie spotkań z tym specjalistą często prowadzi do poważnych problemów z zębami, które mogą skutkować koniecznością ich usunięcia. Zęby mogą zostać uszkodzone na tyle, że będzie trzeba ja wyrwać i trwale usunąć z jamy ustnej również z wielu innych powodów, np. związanych z przewlekłymi chorobami czy nieszczęśliwymi wypadkami. W takiej sytuacji w uzupełnieniu nieestetycznej dziury pomóc mogą implanty zębów. Czym one są i na czym polega ten zabieg? Sprawdź!

Czym są implanty zębowe i w jakim celu się je stosuje?

Implanty zębowe to produkt medyczny, który umieszcza się w dziąśle na miejscu korzenia zęba, który został usunięty. Implanty różnią się od siebie średnicą oraz długością. Ich rozmiar zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca zostało po starym, usuniętym zębie oraz jak głębokie są dziąsła pacjenta. Na podstawie tych parametrów dentysta dopasowuje odpowiedni rozmiar implantu, który ma kształt śruby. Implanty wykonywane są z tytanu, który jest doskonale przyjmowany przez ludzki organizm, a jego obecność nie będzie na pewno prowadziła do jakichkolwiek powikłań czy infekcji. Na tak umocowanym sztucznym korzeniu w postaci śruby można osadzić koronkę zębową lub most stomatologiczny, aby uzyskać wypełnienie dziury, które będzie idealnie dopasowane do pozostałego uzębienia pacjenta.
Implant zębowy to nic innego jak zastąpienie naturalnego korzenia zęba stałego, który musiał zostać trwale i w całości usunięty z jamy ustnej, przez sztuczną imitację korzenia w postaci śruby tytanowej o odpowiednich wymiarach. Implanty są produktami w stu procentach bezpiecznymi, a ich ceny obecnie są o wiele bardziej przystępne niż jeszcze kilka lat temu. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ich założenie, jeśli z jakichś przyczyn musieli pozbyć się jednego lub kilku zębów stałych ze swojej szczęki. Dzięki implantom można założyć na stałe wypełnienie w postaci mostu lub koronki zębowej. Jest to sposób na pozbycie się nieestetycznej dziury, która nie tylko wygląda nieładnie, ale również przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie podczas jedzenia. Ponadto ubytki w uzębieniu negatywnie wpływają na pewność siebie oraz na ogólne samopoczucie psychiczne, a także zniechęcają do szerokiego uśmiechu.

dentysta
Przebieg zabiegu oraz przeciwwskazania do jego wykonania

Zabieg założenia implantów zębowych nie jest niebezpieczny i nie niesie za sobą dużego ryzyka dla zdrowia pacjenta, jednakże musi on być wykonany w odpowiednich warunkach oraz przez odpowiedniego specjalistę, jakim jest chirurg stomatolog. Cały proces zakładania sztucznego zęba w miejsce tego, który musiał zostać usunięty, składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to właśnie zabieg chirurgiczny, podczas którego chirurg stomatolog wszczepia implant. Po jego wszczepieniu pacjent musi przejść przez proces gojenia, który może trwać kilka miesięcy. Jego długość zależy od tego, w jakim stanie było dziąsło oraz tkanka kostna po usunięciu zęba chorego. Gdy dziąsło się już zagoi, lekarz stomatolog wkręca u pacjenta śrubę gojącą, która ma za zadanie przyspieszyć proces leczenia. Po upływie 14 dni od jej wkręcenia, dentysta może założyć pacjentowi odpowiednio przygotowaną koronkę zębową, aby dokończyć proces uzupełniania ubytku.
Cały proces zakładania implantu zębowego oraz uzupełnienia jamy ustnej może wydawać się bardzo długi, jednak pacjenci zgodnie uważają, że ostateczne efekty są tego warte. Niestety nie każda osoba może mieć założone implanty w miejscu usuniętego zęba lub zębów. Do przeciwwskazań należą między innymi zbyt młody wiek, gdyż u dzieci i młodzieży szczęka oraz zgryz stale się rozwijają i ingerowanie w ten proces nie jest wskazane. Nie poleca się również zakładania implantów u palaczy, osób cierpiących na choroby dziąseł i układu kostnego oraz odpornościowego, a także u cukrzyków. Kwestię, czy pacjent się kwalifikuje do zabiegu, dentysta ocenia na podstawie zdjęcia RTG oraz badania tomografii komputerowej, a także na podstawie wywiadu pogłębionego.

June 17th, 2019 by