Jak skutecznie leczyć miażdżycę?

żyły

Miażdżyca powszechnie jest uważana za najbardziej rozpowszechniającą się chorobę układu krążenia.

Pozornie wydaje się, że dotyczy ona tylko kończyn dolnych, ale prawdą jest, że zagrożone jest także serce, mózg, nerki, a w przypadku mężczyzn mogą pojawić się problemy z potencją. Dlatego nie warto czekać i szybko udać się do lekarza.

Do największej grupy chorujących pacjentów zaliczają się przede wszystkim osoby palące, nie korzystające z ruchu na świeżym powietrzy, a także zaniedbujące dietę. Z wiekiem procent zachorowań wzrasta, chociaż w niektórych przypadkach chorują także nastolatki. Miażdżyca głównie powstaje jako efekt niezdrowej diety – cząsteczki złego cholesterolu łączą się ze sobą, tworząc blaszki miażdżycowe. Skutkiem powstania blaszek jest zwężenie i usztywnienie naczyń krwionośnych. Leczenie miażdżycy trwa niezwykle długo, ale nie jest niemożliwe do wykonania. Jakie zatem podjąć kroki, aby wyleczyć miażdżycę?

lekarz

Miażdżyca – dlaczego leczenie jest kluczowe?

Miażdżyca jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Złogi cholesterolu odkładają się najczęściej w tętnicach wieńcowych, szyjnych, a także kończyn dolnych. Pojawienie się w tych miejscach miażdżycy może doprowadzić nie tylko do zawału, wylewu, ale również do śmierci. Zwyrodnienie nie będzie niebezpieczne dla zdrowia tylko wtedy, kiedy leczenie zostanie natychmiast podjęte. W niektórych przypadkach jednak zmiana diety i sposobu życia na niewiele się zda i konieczne będzie poddanie się zabiegom chirurgii naczyniowej.

Leczenie zabiegowe – szybki i skuteczny sposób na miażdżycę?

Łagodne zmiany chorobowe można wyleczyć poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych przez chirurga naczyniowego zabiegów. Wszystko zależy od umiejscowienia się miażdżycy. Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów jest balonikowanie – chirurg przez niewielkie nacięcie wprowadza do tętnicy cewnik, który obserwuje na monitorze.

W momencie, kiedy cewnik dotrze do największego zrostu, znajdujący się w nim balonik powiększa się i natychmiast kruszy złogi cholesterolu. Pozostałości wyciąga się wraz z cewnikiem. Aby jednak blaszka miażdżycowa nie zrosła się ponownie, umieszcza się w tętnicy krótką rurkę, nasączoną specjalną substancją.

Chirurgiczne leczenie miażdżycy – czy jest skuteczne?lekarze

Innym sposobem na wyleczenie miażdżycy jest poddanie się operacji chirurgicznej. Najczęściej chirurdzy naczyniowi wykonują zabiegi udrażniania tętnicy poprzez usunięcie skrzeplin i blaszek ze światła naczyń.

Znacznie jednak skuteczniejszym sposobem w walce z miażdżycą jest założenie pomostu, tzw. by-passu, który ominie zamknięty odcinek naczynia krwionośnego. W celu przeprowadzenia tego zabiegu, lekarz pobiera fragment ze zdrowej żyły i wszywa jeden koniec ponad przeszkodą, a drugi pod nią. Dzięki temu droga przepływu krwi zostanie udrożniona.

Leczenie farmakologiczne – warto je rozpoczynać?

Wprowadzenie leczenia farmakologicznego w przypadku miażdżycy jest nieskuteczne. Warto pamiętać, że farmakologia pomoże jedynie w opanowaniu czynników sprzyjających rozwojowi choroby w tętnicach szyjnych – w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, zaburzeniach lipidowych.

Zmiana stylu życia podstawą do wyleczenia miażdżycy?

Żyjąc zgodnie z dewizą,że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego stylu życia. Jest to konieczne nawet po przeprowadzeniu operacji chirurgicznej, gdyż tylko zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń zapobiegnie powstawaniu kolejnych zmian. Zaleca się, aby dieta była bogata tylko w zdrowe tłuszcze i błonnik. Chorzy powinni także zrezygnować z nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów. Istotne jest także, aby zażywać odpowiedniej ilości ruchu.

Jak skutecznie wyleczyć miażdżycę?

Na leczenie miażdżycy ma wpływ kilka aspektów – dobra dieta, odpowiednia ilość ruchu, ale przede wszystkim zabiegi chirurgii naczyniowej, które zlikwidują powstałe już w organizmie zmiany. Miażdżycę możesz wyleczyć w sposób skuteczny, korzystając z porad i pomocy lekarzy specjalistów. Taką pomoc możesz otrzymać w Centrum Medycznym Sanitas.

January 24th, 2019 by