Kinezyterapia – na czym polega?

kinezyterapia wrocław

Kinezyterapia jest to leczenie ruchem. Składa się ona z ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym. Kinezyterapia stosowana jest nie tylko w rehabilitacji narządu ruchu, ale również u osób z chorobami układu nerwowego, oddechowego, serca oraz układu trawiennego i moczowo-płciowego. Na czym dokładnie polega kinezyterapia? Kiedy jest ona stosowana?

Kinezyterapia inaczej jest nazywana rehabilitacją ruchową. Składa się z ćwiczeń o charakterze leczniczym, a jej celem jest przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej, stosowana jest również w celu utrzymania pozytywnych efektów. Dzięki kinezyterapii można przywrócić odpowiednią pracę stawów oraz siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i wzmocnić czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, wyeliminować wady postawy ciała i nieprawidłowe nawyki ruchowe, a także przywrócić pełna sprawność chorego w przypadku całkowitego paraliżu. Prawidłową i dobrze dobraną kinezyterapię możemy wykonać w MediAid Poradnia rehabilitacyjna Wrocław.

kinezyterapia wrocław

Kinezyterapia – wpływ ruchu na organizm ludzki

– Wpływa pozytywnie na mięśnie, kości i stawy – gimnastyka lecznicza odpowiednio formuje narząd ruchu. Prawidłowo dobrane ćwiczenia utrzymują pełny zakres ruchu w stawach lub go poszerzają, warunkują elastyczność i sprężystość więzadeł, a także torebek stawowych. Poza tym ruch wpływa na uwapnienie kości – bez niego dochodzi do zaburzeń układu kostnego. Ćwiczenia kształtują również te zdrowe mięśnie, zwiększając ich siłę i masę. Jeśli powstał ich niedowład, odpowiednie ćwiczenia mogą przywrócić normalną pracę mięśni.

Układ nerwowy – ćwiczenia intensywnie pobudzają ludzki układ nerwowy, rozwijają pamięć ruchową, a także szybkość i łatwość reagowania na wszelkie bodźce ruchowe.

Układ oddechowy – dzięki prawidłowo dobranym ćwiczeniom można nauczyć pacjenta prawidłowego sposobu oddychania, wpłynąć na pojemność płuc, co skutkuje lepszym dotlenieniem krwi.

Układ krążenia – ćwiczenia znacznie zwiększają wydolność i sprawność całego układu krążenia.

Układ trawienny i moczowo-płciowy – dzięki prawidłowym ćwiczeniom można znacznie polepszyć pracę żołądka i jelit oraz wpłynąć na wydolność wątroby i nerek. Ćwiczenia i ruch niwelują zaparcia i zaleganiu moczu w drogach moczowych, co z kolei zapobiega powstaniu infekcji i tworzeniu się kamieni moczowych.

Kinezyterapia – wskazania

kinezyterapia wrocław

Skorzystaj z pomocy specjalistów – Poradnia Rehabilitacyjna Wrocław

– mięśnie, kości i stawy – mowa tutaj o wadach postawy, złamaniach kończyn, amputacji kończyn, porażeniu dwu- i czterokończynowym, niedowładzie połowicznym, bólach kręgosłupa i zwyrodnieniu stawów.

– układ nerwowy – uszkodzenia obwodowe układu nerwowego. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz ataksja

– układ krwionośny –  głównie choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, dławica piersiowa, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego

– po chorobie nowotworowej – zapobieganie powstawaniu obrzęków i przykurczów stawowych po mastektomii

– układ oddechowy – choroby takie jak niedodma płuc, występowanie odmy opłucnowej lub zmian zapalnych i zrostów w opłucnej w stanach pourazowych i w zniekształceniach kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

April 13th, 2017 by