Leczenie kręgosłupa metodami nieinwazyjnymi

Nieinwazyjne leczenie kręgosłupa

Kręgosłup to kluczowy element naszego ciała, który odpowiada za transport impulsów nerwowych do mózgu oraz w drugą stronę. Uszkodzenie tej partii ciała może nieść za sobą opłakane skutki, takie jak paraliż bądź nawet śmierć. Powinniśmy więc dbać o nasze kręgosłupy, ponieważ złe nawyki będą skutkowały w przyszłości bólami pleców, które mogą nawet uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie oraz poruszanie się. Siedzący tryb życia, stres oraz wady postawy to najczęstsze przyczyny powstawania dyskopatii oraz innych zwyrodnień, które wpływają na ograniczenie naszej sprawności ruchowej oraz bóle odczuwane w okolicach szyi oraz innych odcinków kręgosłupa

Wady kręgosłupa są coraz częściej wykrywane u małych dzieci, co z pewnością jest zjawiskiem niepokojącym – w dużej mierze związane jest to z brakiem aktywności fizycznej oraz spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem. Z drugiej strony wina leży po stronie rodziców, którzy nie przykładają uwagi do postawy swoich dzieci i nie zabierają ich na badania pozwalające określić stan kręgosłupa pociechy.

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

Jednym z najczęściej występujących schorzeń u osób dorosłych jest dyskopatia, czyli zwyrodnienie kręgosłupa. Objawy mogą być różne – bóle głowy i karku, niedowłady, zaburzenia czucia, nudności oraz bóle kręgosłupa szyjnego. Dyskopatia w dużym stopniu wpływa na komfort życia osoby chorej, ponieważ obniża sprawność ruchową i powoduje bóle, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Z racji tak wielu objaw tego schorzenia, jest ono trudne do wykrycia i osoby z tym schorzeniem często żyję bez świadomości jego istnienia.

Leczenie kręgosłupoa

Najczęstsze rodzaje dyskopatii

Aż 30% wszystkich zwyrodnień kręgosłupa stanowi dyskopatia szyjna, czyli zmiany zachodzące w odcinku szyjnym. Na szczęście, leczenie dyskopatii w tym miejscu jest bardzo skuteczne, a postęp w dziedzinie medycyny przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów. Endoskopowe operacje kręgosłupa, które polegają na wprowadzeniu pod skórę pacjenta sondy, pozwalają na sprawne zdiagnozowanie schorzenia, a następnie przeprowadzenia operacji na odpowiednim odcinku. Endoskopia jest technologią, która powoli wprowadzana jest do Polski, ale w dużej mierze dostęp do odpowiedniej aparatury posiadają wyłącznie przychodnie prywatne. Endoskopia kręgosłupa to przełom w dziedzinie leczenia schorzeń kręgosłupa – w wielu sytuacjach pozwala ona na dokonanie zabiegu bez potrzeby naruszania jego struktury, co wpływa pozytywnie na czas powrotu pacjenta do zdrowia oraz zwiększa bezpieczeństwo operacji. Udało nam się porozmawiać z Władysławem Kozimskim – neurochirurgiem, który jako jedna z pierwszych osób przeprowadził zabieg kręgosłupa przy użyciu technologii endoskopowej w klinice KCM Clinic.

Endoskopia jest nadzieją dla pacjentów cierpiących na wszelakie schorzenia kręgosłupa. Wprowadzenie sondy pod skórę pacjenta pozwala na oświetlenie kluczowych miejsc, w których przeprowadzana jest operacja. W wielu przypadkach nie musimy nawet rozcinać skóry pacjenta, aby móc przeprowadzić działania, które pozwolą na przywrócenie sprawności poszczególnym odcinkom rdzenia kręgowego. Małoinwazyjne operacje kręgosłupa cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Widzimy to na przykładzie naszej kliniki, gdzie przeprowadzane jest kilkanaście tego typu zabiegów rocznie. Zastosowanie technologii endoskopowej daje nam całkowicie nowe możliwości, dzięki czemu możemy oferować naszym pacjentom usługi na najwyższym poziomie.”

Jak zapobiegać schorzeniom kręgosłupa?

Schorzeniom kręgosłupa można bardzo łatwo zapobiec – znamy szereg działań, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej postawy kręgosłupa. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na nasz postawę przy biurku – osoby wykonujące pracę biurową są o wiele bardziej narażone na powstanie zwyrodnień. Pamiętajmy, że w trakcie pracy należy zachować wyprostowaną postawę, a plecy oprzeć o odpowiednio dostosowane oparcie. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej postawy w trakcie snu. Przy doborze łóżka należy zwrócić uwagę na miękkość materaca – powinien on być odpowiednio twardy. Nie powinno się również spać na za wysokiej poduszce, ponieważ wpływa to w dużym stopniu na ułożenie naszego kręgosłupa w trakcie snu.

Kluczowe jest także uprawianie sportu – ruchu „prostuje” naszą postawę, a dodatkowo rozkurcza mięśnie otaczające kręgosłup, zapobiegając tym samym powstawania zwyrodnień.


Źródło zdjęć: wikimedia.org

February 15th, 2017 by