Odtrucie alkoholowe – krótka informacja

Detoksykacja alkoholowa nie wymagająca opieki medycznej zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem. Pacjenci często sami przeprowadzają detoks alkoholowy co jest błędem, ponieważ niektóre przypadki wymagają leczenia szpitalnego.

Osoba mająca problem z alkoholem, decydująca się na zwalczenie swojej choroby powinna najpierw odbyć detoks alkoholowy. Istnieje wiele różnych metod zwalczania alkoholowego zespołu uzależnienia, ale pierwszym krokiem jest właśnie zlikwidowanie substancji toksycznych mieszczących się w organizmie osoby uzależnionej.

odtrucie-alkoholowe

Detoks ekspresowy – czy jest bezpieczny?

Wiele osób chce bardzo szybko przejść proces detoksytacji. Często widzą to jako zwykłą wizytę lekarską w domu i podłączenie kroplówki, która wyczyści ich organizm. Jest jednak kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę:

  • detoksytacja ekspresowa jest bardzo niebezpieczna. Szybkie wypłukanie alkoholu z organizmu i brak dalszej opieki medycznej często prowadzi do problemów zdrowotnych. Po kroplówce często zalecane jest przyjmowanie leków z grupy benzodiazepinowej. Niesie to ze sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji. Kroplówka nie oczyszcza w sposób natychmiastowi złogów alkoholu z krwi. Łączenie leków z tej grupy podczas gdy we krwi nadal istnieją śladowe ilości napoju wysokoprocentowego nie jest dobre. Wymagana jest opieka specjalistyczna i monitorowanie funkcji życiowych organizmu
  • jedna, czy dwie kroplówki pomogą pacjentowi odzyskać siły witalne i psychiczne. Kiedy jednak ciąg alkoholowy trwał dosyć długo, nie warto liczyć na natychmiastowe ozdrowienie. Ciało odzyska równowagę w ciągu kilku a nawet kilkunastu dni. Wszystko tak naprawdę zależy od tego w jakim stanie jest chory, ile trwał ciąg i jaki alkohol był spożywany. W ośrodkach, które specjalizują się w detoksytacji organizmu, cały zabieg trwa od 7 do 10 dni.
  • szybki detoks nie da gwarancji tego, że pacjent nie będzie już odczuwał objawów zespołu abstynencji. Często zdarza się tak, że po ekspresowym detoksie chorzy szybko wracają do picia, ponieważ ich samopoczucie pogarsza się, a wręcz osiągają stan dużo gorszy niż przed przejściem detoksu. Ratują się w ten sposób. Uważają że alkohol pomoże im zniwelować wszystkie nieprzyjemne doznania. Tak więc, gra zaczyna się na nowo.

Najlepszym sposobem na odtrucie alkoholowe jest udanie się do placówki, która zajmuje się takimi zabiegami w sposób profesjonalny. Wiele Oddziałów Leczenia Zespołu Abstynencji zachęca do korzystania z kilkudniowej detoksytacji, a następnie przejścia odpowiedniej psychoterapii, która pomoże wydostać się  z nałogu na zawsze.

Dlaczego detoks trwa u jednych dłużej a u drugich krócej?

Osoba, która spożywa duże ilości alkoholu po nagłym zaprzestaniu dostarczania tej substancji do organizmu zaczyna przeżywać szok, a wręcz prawdziwe trzęsienie ziemi. Zaczyna odczuwać pogorszenie stanu fizycznego i psychicznego. Parametry biochemiczne zaczynają wariować, ponieważ nagle chory zaprzestał dostarczać napojów wysokokowych do krwi. Destabilizacja biochemiczna jest większa wtedy, gdy pacjent przed długi czas spożywał duże ilości alkoholu. Skuteczna detoksykacja zależy od tego w jakim stanie jest organizm osoby uzależnionej.

Detoks jest uznany za skuteczny gdy dochodzi do stabilizacji parametrów organizmu pacjenta, poprawia się kondycja psychiczna i fizyczna. Każda osoba jest inna, tak więc czas trwania jej oczyszczania i walki z alkoholem będzie inny. Wszystko zależy od psychiki, samokontroli i siły woli uzależnionego.

Odtrucie alkoholowe musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach pod okiem specjalistów. Trwające kilka dni jest bardziej komfortowe dla osoby chorej. Taki zabieg musi być rozłożony w czasie. Odtrucia ekspresowe nie wchodzą więc w gre. Utrzymanie trzeźwości po ciągu picia jest bardzo trudne, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalnych Oddziałów Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych.

May 9th, 2016 by