Kategoria: Porady medyczne

Ból pleców
Kwiecień 19th, 2018 Dr Modne Zdrowie

Częste bóle pleców, głowy kończyn zdarzają się niemal każdemu. Warto jednak zdecydować się na wykrycie przyczyny pojawiającego się dyskomfortu. Bardzo często okazuje się, że niezbędna jest wizyta u neurochirurga. Jakie badania są przeprowadzane w celu wykrycia zaburzeń układu nerwowego? Read more of this article »

Kategoria Porady medyczne

Styczeń 8th, 2018 Dr Modne Zdrowie

W naszym życiu czasami jesteśmy zmuszeni do podjęcia trudnych wyborów, jednak nikt nie powinien robić tego bez odpowiedniej wiedzy. Właśnie dlatego przed zastosowaniem tabletek poronnych każda kobieta powinna dowiedzieć się na jakich zasadach one działają. Bez wątpienia takie informacje pomogą lepiej to zrozumieć i podjąć właściwą decyzję.

Czym są tabletki poronne

Tabletki poronne jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie doprowadzić do poronienia. Jest to metoda aborcji farmakologicznej, którą kobiety mogą wykonywać w domu przy zastosowaniu odpowiednich środków medycznych w ciągu pierwszych dziewięciu tygodni ciąży. Przyjęcie tabletek w odpowiednim czasie jest związane bezpośrednio z bezpieczeństwem, ponieważ do dziewiątego tygodnia ciąży ryzyko powikłań jest niewielkie. Bez wątpienia do zachowania bezpieczeństwa jest potrzebna także obecność drugiej osoby, gdy będziemy pod wpływem środków farmakologicznych. W żadnym wypadku nie powinno się ryzykować i wykonywać aborcji farmakologicznej samemu. Warto też od razu ustalić wszystko tak, żeby w razie problemów dojazd do szpitala nie zajmował dłużej niż godzinę, ponieważ niektórych rzeczy nie da się przewidzieć i należy być ostrożnym. Tabletki poronne nie są jednak dla wszystkich, powinny go unikać kobiety po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia, ponieważ nawet przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zastosowanie tych tabletek, może być dla nich zbyt wielkim ryzykiem.

Działanie

Tabletek poronnych nie możemy zaliczyć do antykoncepcji ze względu na to, że nie zabezpieczamy się w taki sposób podczas uprawiania stosunku. Antykoncepcją postkoloitalną też takie tabletki nie są, ponieważ bierzemy je, gdy dojdzie już do zapłodnienia. Jak widać klasyfikacja nie jest wcale taka łatwa, chociaż odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta, tabletki poronne służą do unicestwienia płodu. Najlepiej zastosować tę metodę najpóźniej do dziewiątego tygodnia ciąży, późniejsze próby mogą okazać się nieskuteczne. Warto dodać też, że pomimo zastosowania tabletki w domu, powinno się udać później na kilka wizyt w celu upewnienia się, że wszystko jest dobrze.

Tabletki poronne - Praktyka24 Wrocław

Aborcja poprzez zastosowanie w pierwszych miesiącach tabletek, polega na blokadzie niektórych receptorów progesteronu, który jest odpowiedzialny za podtrzymywanie ciąży. Podczas ograniczenia możliwości progesteronu śluzówka macicy zaczyna mieć problem z odżywianiem płodu, który bez jej pomocy nie może się dalej rozwijać i obumiera, a następnie zostaje wydalony. Może się to wydawać okrutne, jednak taka jest prawda. Pozbycie się z organizmu płodu, na skutek tabletek poronnych, może spowodować krwotok, jednak ważniejszym i nie fizycznym skutkiem jest to, co dzieje się wtedy w psychice kobiety. Przeżycie czegoś takiego, patrzenie na to może bardzo poważnie wpłynąć na umysł, szczególnie, gdy już wcześniej nie była odporna na negatywne bodźce. Takie kobiety mogą popaść w depresję. Niektórzy mogą powiedzieć, że przecież stosując takie tabletki powinno się być przygotowanym na ich skutki, jednak wiedza to jedno, a doświadczenie, to drugie. Nie można przewidzieć każdej swojej reakcji, dlatego warto wziąć pod uwagę jak to będzie wyglądać i poważnie się zastanowić, czy takie rozwiązanie jest najlepsze.

Co takiego jest w składzie, że dochodzi do poronienia?

Warto już na samym początku zaznaczyć, że tabletki poronne mają na rynku swoje odpowiedniki, podróbki, które w najlepszym wypadku będą tabletką placebo lub witaminą C, w tych groźniejszych przypadkach tabletka nieznanego pochodzenia może nie tylko nie przynieść pomocy, ale także spowodować zagrożenie dla naszego zdrowia.

W tabletkach poronnych powinien się znajdować mifepristone, który sprawia, że zapłodnione jajeczko odkleja się od macicy, ale także, równie ważny misoprostol powodujący skurcze macicy i w efekcie tego, wydalający z niej tkankę ciążową.


Wpis powstał przy współpracy z przychodnią Praktyka24 we Wrocławiu: http://www.praktyka24.pl/Baza-wiedzy/Escapelle-i-EllaOne-tabletki-wczesnoporonne-we-Wroclawiu

Kategoria Porady medyczne Tagi: ,

Listopad 24th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Niektórzy twierdzą, że produkty hipo-, bio-, eko-, vege- to przejaw okresowego trendu, który ogarnął ludzi. Ale warto pamiętać, że to nie tylko zdrowe podejście do tematu kosmetyków, skuteczne analizowanie składu produktu a tym samym zmuszanie producentów do stosowania lepszych składników, ale również alternatywa dla wszystkich uczulonych. Sklep dla alergików https://hipoalergiczny24.pl oferuje same sprawdzone i bezpieczne produkty, które oznaczane są certyfikatami niezależnych instytucji. Choć ani wytycznych co do nazywania produktów hipoalergicznymi ani ujednoliconych norm przyznawania odznaczeń, to takie informacje dla wrażliwych klientów są szczególnie ważne. Nie chodzi tylko i wyłącznie o ilość i jakość użytych składników, ale również oznaczenie tych mogących wywoływać alergię oraz informacje o sposobie przygotowywania, stosowaniu substancji odzwierzęcych czy też testowaniu produktów na zwierzętach. Dodatkowo ważną informacją jest ekologiczne pochodzenie składników.

Kosmetyki pod lupą

Na hipoalergiczny24.pl znaleźć można kosmetyki dla dzieci i dla dorosłych w różnych wariantach. Tu można kupić wszystko, czego potrzebujemy. Warto zwrócić również uwagę na produkty ekologiczne do dbania o dom.

Produkty dla alergików oparte są na bazie naturalnych składników, których lista jest możliwie najkrótsza. Bardzo często nie działają tak aktywnie na skórę, ale z drugiej strony nie podrażniają, nie wywołują reakcji alergicznych. Co najważniejsze nie zawierają substancji zapachowych i barwiących, więc choć na pierwszy rzut oka i nosa mogą być dla nas mniej atrakcyjne, to naturalne kosmetyki są doskonałe szczególnie dla nadwrażliwej skóry. Warto spośród marek dostępnych w sklepie hipoalergiczny24.pl wybrać te, które idealnie spełniać nasze oczekiwania.

Alergia pod lupą

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że ze szczególną dbałością wybieramy kosmetyki dla niemowląt i dzieci. Pilnujemy, by były one hipoalergiczne i ekologiczne. Warto dla dobra skóry w tym trendzie pozostać, szczególnie że zanieczyszczenie środowiska, stosowanie środków chemicznych i spożywanie przetworzonej żywności spowodowały, że coraz więcej osób cierpi z powodu nadwrażliwości lub alergii na składniki i sztuczne, i roślinne. Kosmetyki dla alergików są doskonałą alternatywą dla tych produkowanych masowo i odpowiadają na potrzeby szczególnych – małych i większych klientów hipoalergiczny24.pl. Zazwyczaj dobrane receptury nie zawierają składników uczulających, ale trzeba pamiętać, że nadwrażliwość może dotyczyć niemal każdego elementu. Warto więc dokładnie czytać etykiety i sprawdzać produkty. Na pewno jednak ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych produktów. Dlatego polecamy ich stosowanie wszystkim, którzy dokonują świadomych zakupów, bo chcą dbać o ciało i zdrowie.

Kategoria Porady medyczne

rehabilitacja domowa
Październik 25th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Rehabilitacja domowa jest uproszczoną formą wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych.  Przeprowadzane są one w domach pacjentów, co wpływa na komfort osoby chorej oraz na jakość wykonywanych ćwiczeń. W domu bowiem, każdy z nas czuje się pewniej i po prostu lepiej. Nierzadko, sytuacja życiowa zmusza nas do leżenia w łóżku w domu z powodu różnych chorób, więc najlepszym sposobem na zwalczenie bólu i objawów choroby, jest korzystanie z usług rehabilitanta.
W dzisiejszych czasach, niejeden szpital, przychodnia lub inna placówka medyczna, oferuje usługi z zakresu rehabilitowania pacjentów oraz z odwiedzin osób chorych. Jest to duże wsparcie i najwygodniejsze rozwiązanie dla osoby chorej i rodziny. Rehabilitanci odwiedzają chorego 2-3 razy w tygodniu (lub tak często, jak jest to konieczne). Wykonują oni rutynowe ćwiczenia, które mają na celu zwiększyć sprawność mięśni i przyspieszyć cały proces rekonwalescencji.
Jako że różne są powody korzystania z rehabilitacji domowej, ćwiczenia dobierane są na zupełnie innych zasadach. Często bowiem, możemy mieć do czynienia  nieuleczalną chorobą, która odbiera możliwość samodzielnego poruszania się. Dodatkowo, istnieją takie choroby jak stwardnienie rozsiane, które równie często zmuszają pacjenta do korzystania z pomocy rehabilitantów. Osoby, które leżą w śpiączce, muszą mieć wykonywane zabiegi polegające na poruszaniu mięśniami, by te nie zanikły przez śpiączkę.

Jakie są korzyści dla pacjenta?

Pacjent, który ma możliwość skorzystania z rehabilitacji domowej, ma możliwość szybszego powrotu do zdrowia. Przy każdej wizycie, rehabilitant skupia całą swoją uwagę na osobie chorej. Umożliwia to bardzo dokładne i precyzyjne przeprowadzenie każdego ćwiczenia. Wielu jest pacjentów, którzy ze względu na swoją chorobę, nie mogą uczęszczać samodzielnie na zabiegi rehabilitacyjne.

  • Nie ma konieczności wychodzenia z domu, co najczęściej jest niebezpieczne dla chorego,
  • Rehabilitanci dokładnie i spokojnie przeprowadzają masaże i ćwiczenia,
  • Możliwość szybkiej rekonwalescencji,
  • Indywidualnie dobierane metody leczenia i rodzaje ćwiczeń do pacjenta,
  • Zmiana trybu rehabilitacji przy zmianie stanu pacjenta.

Dodatkowo, każdy kto kilka razy w tygodniu wykonuje ćwiczenia wraz z rehabilitantem, może również liczyć na empatię i rozmowę w trakcie ćwiczeń. Istotne jest nawiązanie relacji w tym przypadku – dzięki temu, każde ćwiczenie będzie wykonywane bez przymusu, a pacjent nie będzie się stresował przed wizytą.
Dziś, możemy wykorzystywać wiele metod rehabilitowania siebie lub najbliższych nam osób. W znacznej większości, rehabilitacja domowa przeprowadzana jest w przypadku osób, których stan nie rokuje zbyt dobrze. Jednak, rehabilitacja we własnym domu, może pozwolić nam na komfortowe odbywanie zabiegów. Oprócz tego, osoby chore mogą na spokojnie odbywać każdą wizytę, bez konieczności podróżowania w złym stanie.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym z Lublina – SANITAS

Kategoria Porady medyczne Tagi: ,

wibrator logopedyczny
Wrzesień 7th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Wibratory logopedyczne są polecane przez specjalistów na całym świecie. Szybkie i trwałe efekty jakie przynosi regularne stosowanie wibratorów zachęca wielu rodziców do kupna urządzenia i wprowadzenia ćwiczeń z jego użyciem w plan dnia dziecka. Read more of this article »

Kategoria Porady medyczne Tagi: ,

Kinezyterapia
Kwiecień 13th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Kinezyterapia jest to leczenie ruchem. Składa się ona z ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym. Kinezyterapia stosowana jest nie tylko w rehabilitacji narządu ruchu, ale również u osób z chorobami układu nerwowego, oddechowego, serca oraz układu trawiennego i moczowo-płciowego. Na czym dokładnie polega kinezyterapia? Kiedy jest ona stosowana? Read more of this article »

Kategoria Porady medyczne

Marzec 6th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Osoby z wadą wzroku są zazwyczaj zmuszone do codziennego korygowania tejże przypadłości przy pomocy odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. Niestety, rozwiązanie takie niesie za sobą wiele niedogodności – okulary bywają niewygodne i nie zapewniają pożądanego efektu korekcji wzroku w całym polu widzenia. Z tego powodu wielu okularników rozważa zakup soczewek kontaktowych, jednak z powodu wielu mitów i uprzedzeń odnośnie ich stosowania, spora grupa osób obawia się, czy jest to rozwiązanie dla nich odpowiednie. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym aspekcie oraz odpowiedzieć na nurtujące wielu okularników pytanie: co jest lepsze – soczewki kontaktowy czy okulary? Przede wszystkim, soczewki kontaktowe zapewniają nieporównywalnie większy komfort noszenia.

Polecamy soczewki firmy Acuvue – https://www.acuvue.pl/

Aplikując je, możemy zapomnieć o niewygodnych oprawkach, które bywają szczególnie niekomfortowe podczas snu czy też wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych. Ponadto soczewki zapewniają zdecydowanie lepszą jakość widzenia. Wynika to w prosty sposób z faktu, iż soczewki korygują wady wzroku już na poziomie rogówki oka, w przeciwieństwie do tradycyjnych szkieł, które umożliwiają korekcję wady dopiero przy odległości około 1-2 cm od oka. Dodatkowym atutem jest pełen obraz poddany korekcji, w którym całkowicie wyeliminowane zostało istnienie tzw. ślepych punktów. Soczewki kontaktowe najnowszej generacji nie wysuszają oczu, gdyż zastosowana do ich wykonania hydrożelowa substancja doskonale przepuszcza tlen. Wbrew obiegowej opinii, nawet codzienne aplikowane soczewek nie przyczynia się do powstawania podrażnień bądź wysuszania się oczu. Sama aplikacja soczewek nie jest trudna – wymaga co prawda pewnej wprawy, lecz gdy nabierzemy już cennego doświadczenia, czynność ta staje się intuicyjna i łatwo wchodzi w nawyk. Soczewki kontaktowe mają kolejny niezaprzeczalny atut, który szczególnie docenią zwłaszcza panie – rezygnacja z okularów zdecydowanie ułatwia codzienny makijaż oraz sprawia, że okulary nie psują misternie obmyślonej stylizacji.

Oferowanie obecnie profesjonalne soczewki mogą być z powodzeniem stosowanie również w przypadku takich wad wzroku jak astygmatyzm czy też wady powstające w wieku podeszłym takie jak prezbiopia. Z pewnością kolejną zaletą soczewek jest fakt, iż obecnie na rynku dostępne są soczewki progresywne, które posiadają zróżnicowane zdolności skupiające w różnych częściach soczewki, dzięki czemu zapewniają najwyższy z możliwych komfort użytkowania. Jak widać, miażdżąca ilość zalet zdecydowanie przemawia na korzyść soczewek kontaktowych. Warto zatem przekonać się do tego rozwiązania i zamienić niewygodne okulary na lekkie oraz nowoczesne soczewki.

Kategoria Porady medyczne

Poradnia Psychologniczna - E. Adamczyk Legionowo
Marzec 6th, 2017 Dr Modne Zdrowie

W dzisiejszych czasach wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak powszechnym problemem są wszelakie zaburzenia psychiczne, które mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania danej jednostki w społeczeństwie. Mała świadomość społeczna, związana z tą tematyką, powoduje brak zrozumienia dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi, takim jak nerwica czy depresja. Często sami chorzy dowiadują się o swoich schorzeniach po wielu latach, bądź w ogóle nie zdają sobie sprawy z zaistniałego problemu. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu informacje związane z powszechnie występującym zaburzeniem – nerwicą. Informacja zawarte w artykule zostały przekazane przez pracowników poradni Matiam: http://www.matiam.pl/psychoterapia.

Czym jest nerwica?

Zaburzenia nerwicowe, często nazywane nerwicami, to grupa zaburzeń psychicznych objawiających się bardzo różnorodnymi objawami. Podstawowym z nich jest permanentne odczuwanie stresu, który objawia się w wielu sytuacjach życiowych, utrudniając normalne funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie oraz spełnianie postawionych ról społecznych. Ze względu na charakter zaburzenia oraz pojawiające się objawy, możemy wyróżnić wiele rodzajów tego schorzenia. Postaramy wymienić się podstawowe, oraz najczęściej występujące objawy, które są wspólne dla większości istniejących grup nerwic.

Objawy somatyczne nerwicy

Ciągłe napięcie oraz stres prowadzi do zaistnienia pewnych zmian w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu osoby chorej. Często pojawiającym się objawem jest ból występujący w okolicach serca oraz jego kołatanie. Bóle napięciowe mogą pojawiać się również w innych miejscach, takich jak głowa, kręgosłup oraz czy żołądek.  W wielu przypadkach dochodzi również do zaburzenia i otępienia narządów zmysłu, m.in. wzorku i słuchu.

Przyjazna terapia poznawczo behawioralna - Matiam

Problem z koncentracją oraz pamięcią to objawy zaburzeń nerwicowych.

Funkcje poznawcze w nerwicy

Wyróżniamy szereg różnorodnych zaburzeń, mających związek z zaburzeniami nerwicowymi. U chorych pojawia się m.in. problem z koncentracją oraz zaburzenia pamięci. Są to bardzo często objawy, które pojawiają się już na samym początku. Wielu chorych cierpi również z powodu natrętnego myślenia – jest to zaburzenie polegające na powracaniu niechcianych myśli, które często mają związek z powtórzeniem danej czynności, rolami społecznymi bądź religią. Inne, popularne objawy nerwicy to pojawiające się fobie, nagłe napady lęku oraz apatia.

Jak radzić sobie z tym problemem?

Nerwice, w związku ze swoją złożonością, jest zaburzeniem psychicznym, które jest bardzo trudne do samodzielnego wyleczenia. W Pierwszej kolejności osoba cierpiąca z powodu nerwicy powinna uświadomić sobie podłoże swojego problemu oraz pogodzić się z zaistniałą sytuacją. W celu uzyskania najlepszych efektów warto zdecydować się na podjęcie terapii – dla osób cierpiących z powodu nerwicy dostępne są rożne rodzaje terapii, m.in. terapia behawioralna, które cieszy się bardzo dużym powodzeniem oraz skutecznością. Często, w związku z zaawansowanym stadium zaburzenia, niezbędne jest wsparcie leków – w celu wybrania odpowiednich, należy udać się do psychiatry, który przypisze odpowiednie substancje.

Kategoria Porady medyczne, Psychologia, Zaburzenia Tagi:

Nieinwazyjne leczenie kręgosłupa
Luty 15th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Kręgosłup to kluczowy element naszego ciała, który odpowiada za transport impulsów nerwowych do mózgu oraz w drugą stronę. Uszkodzenie tej partii ciała może nieść za sobą opłakane skutki, takie jak paraliż bądź nawet śmierć. Read more of this article »

Kategoria Porady medyczne Tagi: , ,

sala-zabiegowa
Styczeń 16th, 2017 Dr Modne Zdrowie

Chirurgia plastyczna poniekąd była już znana na początku naszej ery, jednak były to tylko niektóre techniki leczenia należące do najprostszych. Read more of this article »

Kategoria Porady medyczne Tagi: ,