Przyczyny zaćmy – co powoduje chorobę?

Zaćma to jedna z poważniejszych chorób oczu, ponieważ uniemożliwia normalne funkcjonowanie i nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niektóre choroby oczu można leczyć za pomocą odpowiednich kropel czy okularów korygujących, lecz w przypadku zaćmy wchodzi w grę zabieg wprowadzenia sztucznej soczewki. Skąd jednak bierze się ta choroba? W tym artykule skupiamy się na charakterystyce samej zaćmy oraz jej przyczyn.

Charakterystyka zaćmy

Zanim zostaną wyszczególnione różnorodne przyczyny zaćmy, warto określić, na czym dokładnie polega ta choroba. Zaćma, którą znamy również pod nazwą katarakta to choroba wzroku, w wyniku której soczewka oka stopniowo jest wyniszczana. Obraz staje się coraz mniej wyraźny i coraz bardziej rozmyty, ponieważ w oku zaczynają pojawiać się plamki. Według naturalnych procesów światło docierające do oka powinno dotrzeć do jego dna, lecz w przypadku rozwoju tej choroby nie dzieje się tak. Promienie również nie załamują się w prawidłowy dla siebie sposób.

przyczyny zaćmy - wiek

Do niektórych objawów zaćmy należą, na przykład, rozmyty obraz, pojawiające się przed oczami plamki czy gorsza widoczność podczas słonecznych dni. Symptomem zaćmy może być również trudność w patrzeniu w dal, jak i nieprawidłowa ocena odległości pomiędzy różnymi przedmiotami, przez co pacjenci mają trudności ze swobodnym poruszaniem się. Osoby, u których rozwija się katarakta, mają rozmyty obraz, a co za tym idzie, kolor soczewki zmienia się na szarawy. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest szybka reakcja na wszelkie symptomy – im szybciej zgłosimy się do lekarza po zauważeniu objawów, tym łatwiej będzie wyleczyć tę chorobę.

Przyczyny zaćmy

Na początku sekcji o przyczynach katarakty warto podkreślić, że jest to choroba, która może pojawić się u każdego i która pojawia się z bardzo różnych powodów. Z całą pewnością jedną z najczęstszych przyczyn jest starzenie się ciała i tym samym starzenie się poszczególnych jego części, w tym oczu. Właśnie dlatego na zaćmę choruje wiele osób w podeszłym wieku, a u niektórych widzenie pogarsza się już nawet po 40. roku życia. U części pacjentów choroba postępuje na przestrzeni wielu lat, a u innych szybciej, dlatego warto zwrócić się do lekarza od razu.

Oprócz naturalnego procesu starzenia przyczyn katarakty jest znacznie więcej. U osób młodych może to być, na przykład, stan zapalny oka. Objawia się on zaczerwienieniem czy nawet opuchlizną. Inną przyczyną jest przebywanie w środowisku szkodliwym dla zdrowia. Mowa tutaj o pracy w branżach przemysłowych, kontakcie z unoszącym się i szkodliwym dla oczu dymem czy pyłem. Przyczyną chorób oczu, w tym zaćmy może być także częsty kontakt z chemikaliami, które znacznie wpływają na wiele aspektów zdrowia.

powody rozwoju zaćmy

Powody rozwoju zaćmy

Rozwój katarakty może być również związany z innymi schorzeniami czy dolegliwościami u poszczególnych osób. Zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby mają osoby zmagające się z cukrzycą czy chorobami tarczycy. Jeśli pacjent jest osobą krótkowzroczną, to również może być jedna z przyczyn zaćmy.

Warto wiedzieć również, że zaćma jest zarówno chorobą nabywaną, jak i wrodzoną. Przyczyną wrodzonej zaćmy mogą być też nieprawidłowości czy choroby pojawiające się w czasie ciąży, w tym grypa bądź różyczka i tym podobne. Czasami wrodzona zaćma jest widoczna szybko, a czasami dopiero u nieco większych dzieci. Można ją łatwo rozpoznać między innymi wówczas, kiedy źrenica przybiera szary kolor, bądź kiedy dziecko, ucząc się chodzić, porusza się niepoprawnie. Dobra wiadomość jest taka, że nawet małe dzieci mogą przejść operację wymiany soczewki.

Zaćma leczona jest wyłącznie operacyjnie. Osoby zakwalifikowane do takiego zabiegu poddają się wymianie swojej soczewki na soczewkę sztuczną, dzięki której obraz znowu będzie ostry i będzie można czytać z bliska czy też widzieć rzeczy znajdujące się w oddali. Zabieg ten robiony jest ze znieczuleniem, a pacjent jest świadomy. Procedura wymiany soczewki trwa od około 15 minut do 30 minut. Co ważne, zabieg może być przeprowadzony u pacjenta w każdym wieku, niezależnie od tego, jak bardzo rozwinęła się u niego katarakta.

 

October 17th, 2018 by