Ratunek życia – sztuczne serce

Jak działa sztuczne serce

Historia sztucznego serca

Jezu, to działa! – krzyknął dr Christiaan Barnard, patrząc na serce, regularnie bijące w klatce 54-letniego Louisa Washkansky’ego. Widok był o tyle niezwykły, że ów narząd jeszcze do niedawna znajdował się w ciele Denise Darvall, ofiary wypadku samochodowego. Operacja dr. Barnarda – pierwszy na świecie przeszczep serca – udała się, choć pacjent zmarł 18 dni później. Wiadomo już było jednak, że jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała można wymienić może nie na nowy, ale chociaż na mniej używany. 3 grudnia 1967 r. zaczęła się nowa era w medycynie. Od tamtej pory na całym świecie przeszczepiono tysiące serc. Ulepszone techniki operacyjne i leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu sprawiły, że biorcy mogą dziś cieszyć się dobrym zdrowiem przez dziesięciolecia.

Serce czyli pompa

Medycyna nie uporała się jednak z problemem podstawowym – dostępnością narządów do transplantacji. Bardzo wielu pacjentów umiera bowiem, zanim doczeka się ratującego życie zabiegu, a czasem wystarczy jedna lekkomyślna wypowiedź polityka (takiego jak minister Zbigniew Ziobro), by niepotrzebnych śmierci było jeszcze więcej. Dlatego lekarze cały czas szukają sposobów na ratowanie serca, zanim stanie się ono zbyt chore, by mogło służyć ciału. Każdy, kto ogląda serial „Chirurdzy ” (w oryginale: „Grey’s Anatomy”), wie doskonale, czym jest LVAD. To niewielka mechaniczna pompa, którą lekarze wszczepili do klatki piersiowej Danny’ego – pacjenta cierpiącego na ciężką niewydolność serca. LVAD (left ventricular assist device) jest urządzeniem wspomagającym pracę lewej komory – tej większej i bardziej umięśnionej, która odpowiada za pompowanie krwi przez aortę do narządów całego ciała.

Defibrylator AED

Dzięki mechanicznej pompie można odciążyć schorowane serce i utrzymać oczekującego na przeszczep pacjenta przy życiu. Takie przynajmniej są klasyczne – i pokazane w serialu – wskazania do stosowania LVAD.Serce nie zawsze musi być “wymienione” – pamiętajmy, że ważny jest też jego ratunek. Stosowanie urządzeń w tym celu jest istotne. Defibrylator AED jest w stanie uratować osobę z problemem krążenia.

October 14th, 2015 by