Jak zdiagnozować kolano biegacza?

kolano

Uprawiasz amatorsko jogging, piłkę nożną lub jeździsz na rowerze? Z pewnością słyszałeś już o kontuzji nazywanej kolanem biegacza.

Jest to przeciążenie stawu pomiędzy kością udową a rzepką prowadzące do licznych mikrourazów w paśmie biodrowo-piszczelowym, czyli części powięzi szerokiej obejmującej mięśnie uda. Ich pomnażanie się może prowadzić do coraz poważniejszych problemów i stać się przeszkodą w uprawianiu ulubionego sportu.

Czym objawia się kolano biegacza?

Zazwyczaj pierwszą oznaką kontuzji jest ból w bocznej części stawu kolanowego, który w trakcie biegu lub innego wysiłku zwiększa się, zaostrza i narasta. Ból może pojawić się również, gdy przez dłuższą chwilę pozostajemy w pozycji ze zgiętym kolanem. Charakterystyczne jest także to, że może niemal całkowicie zaniknąć w chwili spoczynku.

Osoby doświadczające tego urazu zgłaszają nieprzyjemne zgrzytanie i trzeszczenie oraz wrażenie ocierania się o siebie kości. W szczególnie pechowych przypadkach może wystąpić obrzęk całego stawu kolanowego. 

Kolano biegacza – u kogo może wystąpić?

Główną przyczyną powstawania kolana biegacza jest przeciążenie stawu podczas wykonywania ćwiczeń sportowych. Do dyscyplin niosących ze sobą najwyższe ryzyko powstania tej kontuzji należą:

  • Bieganie;
  • Piłka nożna;
  • Łyżwiarstwo;
  • Narciarstwo;
  • Kolarstwo;
  • Turystyka górska.

Jednak nie tylko osoby aktywne narażone są na tę dolegliwość. Do powstania kolana biegacza mogą przyczynić się także wysokie obcasy, skłonność do przykurczów mięśni, zaburzenia produkcji mazi stawowej i nieprawidłowości w budowie rzepki. Nie możemy również zapominać o czynniku podwyższonego ryzyka, jakim jest chondromalancja, czyli przypadłość polegająca na zmiękczeniu tkanki chrzęstnej.

Jak wyleczyć kolano biegacza? 

Leczenie kolana biegacza będzie różne w przypadku każdego pacjenta, ponieważ zależy przede wszystkim od momentu, w którym problem został wykryty. Każda osoba zmagająca się z tą kontuzją będzie doświadczać innego stopnia rozległości urazów i natężenia dolegliwości. Specjaliści są jednak zgodni, że niezależnie od tych czynników, konieczna jest kompleksowa rehabilitacja, która zazwyczaj trwa przynajmniej sześć miesięcy.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne są najbardziej skuteczne w leczeniu kolana biegacza? Fizjoterapeuci polecają wykonywanie ćwiczeń zawartych w przygotowanym dla pacjenta planie w połączeniu z fizykoterapią, czyli oddziaływaniem na staw poprzez ultradźwięki, elektrostymulację, pole magnetyczne, jonoforezę lub krioterapię. 

Wiele dobrego potrafi zdziałać również kinesiotaping, czyli klejenie na powierzchnię ciała wokół kolana leczniczej taśmy. Taśma ta ma właściwości elastyczne a jej grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry.

Przyklejenie taśmy we właściwy sposób zapewnia pofałdowania powierzchni, które zwiększają przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Dzięki temu w stawie kolanowym poprawia się mikrokrążenie krwi, szybciej wchłaniają się krwiaki i obrzęki a tkanki lepiej radzą sobie ze stanami zapalnymi.

Rehabilitację często łączy się z leczeniem farmakologicznym, w ramach którego podaje się steroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz suplementy diety wspomagające odbudowę tkanki chrzęstnej. Preparatem szczególnie pomocnym w tym zadaniu jest kwas hialuronowy, który możemy otrzymywać także w formie zastrzyków.

Niestety wymienione sposoby leczenia nie we wszystkich przypadkach okazują się być wystarczające. Osoby, których staw kolanowy doznał szczególnie poważnych urazów, muszą niekiedy poddać się operacji chirurgicznej. 

diagnoza kolana

Diagnoza kolana biegacza

Jeśli obserwujemy u siebie nasilające się symptomy kolana biegacza, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty, zanim kontuzja uprzykrzy nam codzienne funkcjonowanie. Wiarygodnej oceny stawu kolanowego może dokonać tylko lekarz ortopeda. W procesie diagnozy pomocne bywa skierowanie pacjenta na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, USG lub rezonans magnetyczny. 

W rzadziej występujących skomplikowanych przypadkach pomocna okazuje się artroskopia. Jest to badanie inwazyjne polegające na wprowadzeniu do wnętrza stawu malutkiej kamery. Ta pozwala na dokładne obejrzenie wszystkich składających się na niego kości, chrząstek, ścięgien i więzadeł. Warto wiedzieć, że istnieje też możliwość wykorzystania artroskopii w celach leczniczych. Podczas takiego zabiegu lekarz może wygładzić powierzchnię uszkodzonych chrząstek lub podciąć tkanki odpowiedzialne za nieprawidłową pozycję rzepki w stawie.

Poszukujesz placówki medycznej, która szybko i jakościowo przeprowadzi USG stawu kolanowego w Gdańsku? Zapoznaj się z ofertą Centrum Spine, nowoczesnej poradni ortopedycznej i rehabilitacyjnej. 

October 10th, 2021 by