Do stomatologa Polacy chodzą coraz częściej – jak wynika z badań już co drugi Polak chce regularnie badać się minimum raz w roku, to znacznie lepsza statystyka aniżeli kilkanaście lat temu. Część z nas w ogóle nie chodzi na przegląd uzębienia, gdyż sądzimy, że nasze zęby tego nie potrzebują. Popularne myślenie: brak próchnicy = zdrowe zęby nie zawsze jednak musi się sprawdzać. Zęby często mogą zacząć chorować od korzenia, a ten z kolei może zainfekować dziąsła oraz pobliskie miejsca, co przysporzy nam dużego bólu i sporego dyskomfortu. Szczególnie problematyczna wydaje się podchodząca pod zęba ropa, która doskwierając nam daje mnóstwo bólu i wymaga niemal natychmiastowej interwencji stomatologicznej.
Koszt wizyty u stomatologa
Regularne badanie zębów u profesjonalisty to niewielki koszt – jeśli mamy zamiar przeprowadzić leczenie w gabinecie prywatnym. Średni koszt wizyty rozpoczyna się w granicach 50 złotych natomiast kończy się w okolicy 100, uzupełnienie ubytków po wyborowanej próchnicy to cena z kolei bliska 150 złotych. Droższe oczywiście będzie leczenie kanałowe – warto zatem szybciej udać się do lekarza – jeszcze zanim nasza dziura znacząco się powiększa i do korzenia wda się infekcja. Leczenie kanałowe może wymagać nawet 3 wizyt w gabinecie dentystycznym i opiewać się łączną sumę z łatwością przekraczająca 500 złotych. Popularnym zabiegiem dentystycznym jest także wyrywanie zęba – obecnie coraz rzadziej stosowane ze względu na wysoką skuteczność leczenie zachowawczego. Wyrywanie może być bolesne i najczęściej poddawane są temu zabiegi od 5 do 8, przy czym tzw. siódemka oraz ósemka wyrywane są najczęściej – często się szybciej psują ze względu na trudną dostępność ich podczas mycia, a także złe położenie i wciskanie się nieomal w inne zęby.
Stomatologia estetyczna
Do zabiegów dentystycznych z pewnością obecnie można zaliczyć cały szereg zabiegów z gatunku stomatologii estetycznej. Wybielanie zębów, wstawianie implantów to tylko podstawowe z nich. Szczególnie popularne jest wybielanie – wiąże się co najmniej z kilkoma wizytami w gabinecie a także sporym kosztem. Tego rodzaju zabiegi naturalnie nie są refundowane i wymagają wyłożenia pieniędzy wprost z kieszeni pacjenta. Wybielanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, przy czym nie ma jednoznacznej pewności, że tego rodzaju czynność utrzyma się na całe życie, być może proces trzeba będzie powtórzyć. Wstawianie implantów natomiast jest wskazane dla osób, które straciły zęby szczególnie widoczne – zwłaszcza od 1 do 4. Jest to zabieg drogi – koszt jednego implantu wynosić może nawet 3-6 tysięcy złotych, należy zatem liczyć się ze sporym wydatkiem – zajrzyj na stronę gabinetu http://www.cmsanitas.pl/dla-pacjenta/stomatologia_6,12 aby dowiedzieć się wiecej. Plusem implantu jest jego duża wytrzymałość oraz stuprocentowa pewność, że implant przyjmie się i nie będzie stanowił dyskomfortu dla pacjenta podczas szczotkowania, gryzienia i tak dalej. Zapisując się na wizytę u dentysty pamiętajmy o tym, aby poprosić lekarzy o dokładną diagnostykę – często bowiem niektóre problemy może wykryć tylko skanowanie komputerowe.