Nie od dawna wiadomo, że nauka rozwija się najprężniej, gdy poszczególne jej gałęzie współpracują ze sobą nawzajem.
Dlatego też obserwujemy dzisiaj, jak postęp w medycynie stymuluje innowacje w technologiach cyfrowych a coraz bardziej zaawansowane narzędzia komputerowe przyspieszają postęp w medycynie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie medyczne fantazje autorów science-fiction są już dzisiaj rzeczywistością, ale także tego, jak na rozwoju technologii mogą zyskać polscy lekarze.
Sztuczna inteligencja
Zdrowie człowieka opiera się na równowadze wielu zróżnicowanych czynników, których balans łatwo jest naruszyć. W szpitalach przebywają pacjenci, z których każdy posiada inną historię choroby i specyficzne uwarunkowania osobiste. Taka ilość danych do zanalizowania to duże wyzwanie, ale nie dla sztucznej inteligencji, która może zoptymalizować pracę medyków i pomóc im podejmować szybsze, lepiej doinformowane decyzje.
Druk 3D w medycynie
Nowoczesne drukarki 3D pozwalają na stworzenie realistycznego modelu dowolnej formy i kształtu. Są w stanie wydrukować model odzwierciedlający zniszczony fragment ciała i posłużyć do rekonstrukcji twarzy lub czaszki. Mogą tworzyć implanty stawów niezbędne dla skutecznej operacji stawu biodrowego oraz zaawansowane protezy utraconych kończyn.
Robotyka a rehabilitacja
W czasach, kiedy personelu medycznego wciąż jest za mało, dużym odciążeniem dla medyków mogą być roboty. Wyręczą one pielęgniarki w podstawowych czynnościach dotyczących opieki nad pacjentami. Już teraz chorzy w szpitalu mogą samodzielnie sterować nachyleniem swoich łóżek i w razie potrzeby wezwać pomoc dzięki zamontowanych obok alarmowych przyciskach.
Pionierzy w dziedzinie robotyki pracują nad systemami, które miałyby usprawnić terapię zaburzeń chodzenia. Pierwsi pacjenci korzystają już ze skomputeryzowanych egzoszkieletów, które umożliwiają poruszanie się bez wózka zbliżone do naturalnego. Z czasem zaś pomagają organizmowi odzyskiwać utraconą zdolność utrzymywania równowagi.
Nowoczesne technologie w codzienności polskich lekarzy
Wszystko to brzmi wspaniale, ale większość lekarzy nie ma na co dzień okazji pracować z najnowszymi zdobyczami automatyki i informatyki. A jednak technologie cyfrowe coraz bardziej przenikają do ich pracy i stwarzają nieosiągalne wcześniej możliwości. Znakomitą ilustracją tego trendu mogą być wciąż zyskujące na popularności kursy online dla branży medycznej oraz odkryte na nowo telekonsultacje.
Kursy medyczne – także online
Internet to doskonała przestrzeń dla poszukiwania materiałów edukacyjnych i wymiany doświadczeń, także dla lekarzy. Rewelacyjnym narzędziem zdobywania nowych kompetencji mogą okazać się kursy i szkolenia dla medyków. Oferują one wiedzę z określonej konkretnie dziedziny, która najbardziej interesuje Cię jako kierunek zawodowego rozwoju. Dodatkowo przygotowywane są przez osoby doświadczone nie tylko w medycynie, ale i w dydaktyce, dzięki czemu przedstawiają tę wiedzę w przyswajalny sposób.
Również lekarze rozglądający się za kursami skupionymi na praktycznym wykorzystaniu przedstawionych informacji znajdą w sieci coś dla siebie. Dobrym przykładem może być oferta Fundacji Medelight, którą znajdziesz na stronie https://medelight.pl. Medelight stawia sobie za cel poszerzanie horyzontów zawodowych zarówno lekarzy, jak i studentów medycyny oraz stwarza wartościowe możliwości nawiązywania kontaktów w branży.
Telekonsultacje – nowy aspekt pracy lekarza
Wraz z wybuchem pandemii covid-19 przychodnie lekarskie zaczęły kontaktować się ze swoimi pacjentami głównie za pomocą telekonsultacji. Na początku wszyscy traktowaliśmy je jako zło konieczne, jednak zarówno lekarze, jak i pacjenci szybko docenili stwarzane przez nie udogodnienia.
Dzięki stale ulepszanym programom do przeprowadzania telekonsultacji, lekarze mogą pozwolić sobie na wygodną i bezpieczną pracę z domu. Telekonsultacje gwarantują efektywniejszą organizację pracy przychodni, ponieważ wstępna weryfikacja powodu wizyty pozwala lepiej zaplanować czas poświęcany poszczególnym pacjentom.
Jakie jeszcze zalety można przypisać telekonsultacjom? Mają one szansę całkowicie zastąpić wizyty skupione jedynie na przedłużeniu recepty stale przyjmowanych leków. Przypomniały także Polakom, że nie ma potrzeby zgłaszać się na izbę przyjęć ze zwykłym przeziębieniem. Pacjenci coraz częściej wybierają poradę lekarską, która jest w zasięgu ich smartfonu, zamiast zwracać się o pomoc do medyków przeciążonych szpitalnym dyżurem.
Dużą zaletą telekonsultacji z perspektywy pacjenta jest fakt, że nawet znajdując się w podróży, może skonsultować się z lekarzem zaznajomionym z jego dokumentacją medyczną i wcześniejszymi dolegliwościami.