W jaki sposób leczy się nerwicę?

jak radzić sobie z nerwicą

Nerwica to schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę populacji. Dziś mówi się już nawet o ponad 20%, które walczą z objawami nerwic, niekiedy symptomami poważnie utrudniającymi codzienne życie. I niestety wykazuje się tendencję wzrostową względem liczby zachorowań. Leczenie nerwicy wymaga sporo czasu, cierpliwości i, jak w przypadku każdego rodzaju zaburzeń o podłożu psychologicznym, chęci walki ze strony pacjenta. Współpracy z lekarzami. Poddania się farmakoterapii, jeśli sytuacja tego wymaga, a przede wszystkim psychoterapii.

Metoda leczenia nerwicy, która będzie skuteczna

Leczenie nerwicy bazuje przede wszystkim na terapii z psychologiem. Farmakoterapia stosowana jest celem łagodzenia objawów utrudniających codzienne życie. Chorzy zwykle zdają sobie sprawę z tego, z czym mają problem, ale budzi się w nich lęk przed leczeniem. Do tego boją się reakcji otoczenia i przez długi czas próbuję się usprawiedliwiać sami przed sobą, że w dzisiejszych czasach, gdy mamy na głowie aż nadto spraw, pojawia się stres, nerwy, jest to całkowicie normalne.

O ile typowe sytuacje stresujące, które wyprowadzają nas z równowagi zdarzają się raz na jakiś czas i można sobie z nimi poradzić, o tyle lęk przed ludźmi, wychodzeniem z domu, różnego rodzaju natręctwa i tym podobne, są już objawem choroby. Schorzenia zdecydowanie wymagającego leczenia.

leczenie nerwicy

Po co wykorzystywać farmakoterapię?

Farmakoterapia ma na celu złagodzenie objawów, poprzez które pacjenci nie mogą poradzić sobie ze zwyczajnymi, codziennymi czynnościami. Między innymi boją się kontaktować z ludźmi. Objawia się to nie tylko irracjonalnymi lękami, ale nawet może powodować powstawanie nieprzyjemnych objawów fizycznych, na przykład duszności.

Jest to już stan zagrożenia zdrowia, a w późniejszym czasie, gdy schorzenie nie jest leczone, nawet życia. Nerwica potrafi wprowadzić pacjenta w coraz gorsze samopoczucie, a stąd o krok między innymi do głębokiej depresji. Dzięki zastosowaniu farmaceutyków pacjenci nieco się wyciszają, objawy z wolna ustępują, a przynajmniej nie zaburzają aż tak silnie codziennego funkcjonowania.

Co daje pacjentowi psychoterapia?

Psychoterapia obejmuje dotarcie do przyczyny. Problemu leżącego w głębi. Zrozumienia, że nerwica jest następstwem wewnętrznych konfliktów, z którymi dana osoba nie może sobie poradzić. Rozmowy i terapia na tym etapie ma pomóc w uświadomieniu sobie, że wiele powstałych lęków jest możliwych do wyeliminowania, a także nie ma racji bytu. Na przykład wtedy, gdy pacjent pomimo młodego wieku, stosunkowo niewielkich problemów zdrowotnych, wciąż myśli o śmierci i zaczyna się jej coraz bardziej bać.

Nerwicę jednocześnie mogą spowodować brak poczucia bezpieczeństwa, także względem finansów, samotność, brak wsparcia u najbliższych. Dla osób zdrowych wydaje się to być mało dramatycznym powodem, jednak w subiektywnym odczuciu chorych, są to lęki uniemożliwiające normalne funkcjonowania. Wyjaśnienie wewnętrznych sporów podczas psychoterapii pozwala wrócić do zdrowia. W wielu przypadkach bez konieczności stosowania farmakologii, choć uciążliwe objawy w ten sposób można znacząco zredukować. Dając szansę choremu na szybsze odzyskanie wewnętrznej równowagi i uporanie się z problemami.

 


Z usług psychoterapeuty można skorzystać w gabinecie Skrzydła w Legnicy.

March 31st, 2016 by