Co może oznaczać ból przy chodzeniu?

Ból przy chodzeniu wywoływany jest najczęściej przez dość błahe dolegliwości, z którymi można sobie dość szybko poradzić. Są to wszelkiego rodzaju odciski, obtarcia i drobne urazy. Może się jednak zdarzyć tak, że przyczyn bólu przy chodzeniu należy upatrywać w znacznie poważniejszych dolegliwościach wymagających konsultacji lekarskiej oraz wdrożenia odpowiednich metod leczenia. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną bólu podczas chodzenia.

Ból przy chodzeniu- jakie choroby/dolegliwości mogą być jego przyczyną?

Ból nóg przy chodzeniu dotyka zarówno osoby młode jak i starsze-najczęściej po 60. roku życia. Do najczęściej wymienianych przyczyn bólu podczas chodzenia należą:

 • urazy, otarcia, odciski, naderwane mięśnie i ścięgna-dolegliwości te są zazwyczaj niegroźne, a pomocne okazać się mogą zimne okłady lub inne środki powszechnie dostępne w aptece bez recepty.
 • chromanie przestankowe- ból nóg pojawiający się podczas chodzenia i ustępujący podczas spoczynku. Wywoływany jest wskutek postępującej miażdżycy tętnic lub zwężenia światła tętnicy i obserwowany jest niestety u coraz młodszych osób. Stan ten jest szczególnie groźny dla osób po zawałach serca i udarach, dlatego wymaga wdrożenia natychmiastowego leczenia. Predysponowane do wystąpienia chromanii przestankowych są osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, podwyższone stężenie cholesterolu i otyłość.
 • udar mózgu- ból przy chodzeniu może stanowić groźny sygnał ostrzegawczy przed zbliżającym się udarem mózgu. Zazwyczaj dochodzą do tego jeszcze inne objawy jak problemy z utrzymaniem równowagi, czy zaburzenia mowy i wzroku. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie, ponieważ czas udzielenia pierwszej pomocy, od momentu pojawienia się pierwszych objawów, jest kluczowy i podnosi szanse na uratowanie życia i zapobiegnięcie kalectwu.
 • zmiany zwyrodnieniowe – najczęściej dotyczą kręgosłupa. W odróżnieniu od chromanii przestankowych ból nie ustępuje w czasie spoczynku. Może zmniejszyć się ewentualnie po przyjęciu odpowiedniej pozycji leżącej.
 • zespół niespokojnych nóg- występuje najczęściej w nocy lub wieczorem. Objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, palenia w nogach i  przymusem poruszania nimi. Jako przyczyny wskazuje się niedobory witamin, kwasu foliowego oraz zaburzenia hormonalne.  
 • fibromialgia- przewlekły, chroniczny ból całego ciała, szczególnie dokuczliwy rano i podczas spoczynku. Najczęściej odnosi się do kręgosłupa i stawów.
 • żylaki nóg- powodują ból nóg i uczucie ciężkości w nogach, szczególnie na koniec dnia. 

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że bólu nóg nie należy lekceważyć, lecz postarać się znaleźć jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Ból przy chodzeniu-do kogo powinniśmy się udać?

Jeżeli dokucza nam ból nóg i ciężko jest nam znaleźć jego przyczynę, najlepiej udać się do swojego lekarza ogólnego, który przeprowadzi wywiad lekarski, być może zleci dodatkowe badania, a po otrzymaniu ich wyników będzie mógł wskazać nam specjalistę, który zajmie się leczeniem naszych dolegliwości. Z bólem kończyn najczęściej jednak kierowani jesteśmy do lekarza ortopedy. Wybierzmy takiego, który posiada wiedzę, doświadczenie i dobre opinie wśród pacjentów. 

Ortopeda- w jaki sposób może nam pomóc?

Ortopedia jest jedną z wielu specjalizacji medycznych, która dotyczy diagnostyki i leczenia schorzeń związanych z układem ruchu, wywołanych przez kontuzje, urazy, wypadki, zmiany zwyrodnieniowe, różne schorzenia, wady wrodzone i nowotwory. Dolegliwości układu ruchu objawiają się najczęściej bólem i dyskomfortem. W zależności od lokalizacji bólu oraz przyczyn go wywołujących ortopeda może posłużyć się różnymi metodami leczenia, wśród których wyróżniamy:

 • fizjoterapię obejmującą różnego rodzaju ćwiczenia, masaże i terapie manualne oraz korzystającą dość często z dobrodziejstw świata fizyki poprzez zastosowanie nowoczesnych metod leczenia (światłolecznictwo, laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, elektroterapia, krioterapia).
 • farmakoterapię- niosącą ulgę w likwidowaniu przykrych dolegliwości bólowych często występujących w schorzeniach ortopedycznych,
 • leczenie operacyjne- stosowane zazwyczaj, kiedy farmakoterapia i fizjoterapia nie rokują w zakresie przyniesienia oczekiwanych efektów leczenia. W zależności od rodzaju schorzenia zabiegi mogą mieć różny zakres ingerencji w organizm człowieka, a ich celem jest przyniesienie trwałej poprawy dotyczącej stanu zdrowia układu ruchu pacjenta.
 • leczenie zachowawcze-unieruchamianie kończyn i ich stabilizacja. Ten rodzaj leczenia stosuje się zazwyczaj przy urazach, np. zwichnięciach i złamaniach.

O zastosowaniu danej metody leczenia decyduje lekarz na podstawie rodzaju urazu i wyników badań pacjenta.

Lekarz ortopeda w Gdańsku-leczenie dzieci i osób dorosłych

Osoby dorosłe i dzieci zmagające się z bólem kończyn mogą skorzystać z fachowej pomocy lekarza ortopedy w Gdańsku. Pomoc lekarska świadczona jest u nas kompleksowo, dlatego nie muszą się Państwo obawiać konieczności odbycia wizyt u kilku lekarzy jednocześnie. Naszym pacjentom oferujemy pełną diagnostykę schorzeń ortopedycznych, ich leczenie i profilaktykę. Szczegółowe badania poprzedzone są wywiadem lekarskim, którego celem jest zebranie jak największej ilości informacji o stanie zdrowia pacjenta, dotychczasowych kontuzjach, urazach i leczeniu operacyjnym. Następnie przeprowadzane jest badanie palpacyjne oraz zlecone ewentualnie dodatkowe badania, dzięki którym lekarz może postawić właściwą diagnozę.

May 19th, 2023 by