1. Stan naszych zębów
To, jak często będziemy odwiedzać naszego dentystę w ramach rutynowego sprawdzenia, czy z naszymi zębami jest wszystko w porządku, zależy od stanu naszych zębów. Jeśli są one silne i mocne, niepodatne na uszkodzenia czy powstawanie próchnicy, możemy odwiedzać dentystę raz na pół roku. Osoby mające dość często problemy z zębami, są zobowiązane do odwiedzania stomatologa co 3-4 miesiące. Jest to optymalna odległość czasu. Jednak, stan naszej jamy ustnej nie jest jedynym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę, ustalając częstotliwość odwiedzania stomatologa. Warto jest jeszcze dodać, że o częstotliwości takich wizyt decyduje również sam dentysta.
2. Stopień wyleczenia zębów
Nie można jednak pominąć typu zastosowanego leczenia stomatologicznego oraz ewentualnych ubytków, z jakimi się jeszcze zmagamy. Warto dodać również, że wszelkie elementy takie jak próchnica zębów czy kamień, uszkodzenia, ukruszenia, ubytki, ruszające się zęby lub krwawiące dziąsła, to również kryterium, które brane jest pod uwagę gdy w grę wchodzi ustalanie częstotliwości wizyt. Dentyści na sama mym początku leczenia przeprowadzają szczegółowy wywiad dotyczący stanu naszych zębów. Dodatkowo, każdy dentysta określa ilość zębów, które koniecznie wymagają szybkiego leczenia. Stomatolog podaje również sposób leczenia i najczęściej ustala jego terminy.
3. Typ diety i rodzaj pokarmów, jakie spożywamy i jak często
Istotne jest również, jak wygląda nasza dieta. Jak wiadomo, każdy dentysta poleca spożywanie jak najmniejszej ilości słodkich pokarmów. Wszelkie słodycze, czekolada, słodkie napoje lub gumy do żucia, mogą powodować uszkodzenia i ubytki w naszych zębach. Ważne jest to, byśmy dbali o naszą dietę. Według dentystów i dietetyków, konieczne jest ograniczenie słodkości do absolutnego minimum. Jak każdy z nas wie – niezwykle ciężkie jest przestrzeganie tych zasad. Im więcej słodkości jest w naszej diecie, częstotliwość wizyt może być większa przez powstawanie próchnicy, bólu zębów lub uszkodzeń zębów na skutek złej diety.
4. Stosowanie używek
Trzeba również wspomnieć o tym, że wizyty kontrolne zależą od tego, czy w naszym życiu miały lub mają miejsce stosowanie używek różnego rodzaju. Za najbardziej niebezpieczny typ używek uchodzą oczywiście papierosy. Paląc nałogowo, przyczyniamy się do narastania problemów z zębami, przez co musimy o wiele częściej odwiedzać gabinet dentystyczny. Warto również wspomnieć o kawie, która nie jest bezpieczna przede wszystkim dla koloru zębów. Inną używką jest oczywiście alkohol, którego nadmierne spożywanie niezwykle szkodzi zębom i całemu organizmowi, nie wspominając o narkotykach, których branie skutkuje najczęściej utratą większości zębów. Uzależnieni od narkotyków bowiem bardziej dbają o kolejną działkę niż o wizytę u dentysty. W przypadku braniu narkotyków, wnętrze jamy ustnej zostaje pozbawione znacznej części śliny, co powoduje nieprawidłowe nawodnienie jamy ustnej. Następuje więc brak odporności na kwasy, wobec czego zęby psuj się w zastraszającym tempie.
Używki jak widać stanowią najbardziej niebezpieczne kryterium. W takim przypadku wizyty kontrolne nie odbywają się. W przypadku gdy uzależniony decyduje się zerwać na zawsze z nałogiem i w końcu wybrać się do stomatologa, jego stan jest dość często opłakany. Do wymiany mogą być wszystkie zęby. Dzisiejsza medycyna i stomatologia jest sobie w stanie poradzić z takim problemem, jednak istotne jest, że wtedy wizyty odbywać się muszą raz na tydzień lub dwa.
Poszukujesz zaufanego dentysty? Polecamy: http://centrumdentex.pl.