Alkoholowy problem Polaków

W naszym kraju tradycja picia alkoholu jest bardzo głęboko zakorzeniona, bo przecież “jeden kieliszek nikomu nie zaszkodził”. Co w sytuacji gdy, z jednego kieliszka robi się ich o kilka za dużo?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, w którym wyliczono, że aż 2% społeczeństwa polskiego jest uzależniona od alkoholu. Te dane są bardzo niepokojące, zważywszy że coraz młodsza grupa sięga po alkohol. Mimo wielu kampanii społecznych i uświadamiających alkoholizm nie jest traktowany poważnie. Alkoholicy są społecznie nieakceptowalni. Wiele osób nie uznaje faktu, że alkoholizm jest chorobą. Tymczasem alkoholizm jest wpisany w MSH jako choroba pierwotna.

Powrót do trzeźwości

Leczenie alkoholizmu jest przełomem w życiu każdej osoby uzależnionej. Decyzja ta nie jest łatwa. Zdarza się, że objawy zespołu abstynencyjnego odwodzą alkoholików od tej decyzji. Zespół abstynencyjny to reakcja organizmu na zmniejszenie alkoholu w krwiobiegu, która jest bardzo nieprzyjemna i niebezpieczna dla chorego. Alkoholik często nie wytrzymuje tego stanu i by złagodzić jego objawy sięga po kolejną porcję alkoholu. Działanie to pogarsza tylko stan alkoholika.

Aby proces wytrzeźwienia był łagodniejszy stosuje się detoks alkoholowy (alkoholoodtrucie) wykonywany pod okiem specjalisty. Odtrucie alkoholowe polega na przywróceniu choremu równowagi psychicznej i fizycznej. W detoxie stosuje się odpowiednie płyny, którymi nawadniany jest chory przy użyciu kroplówki. Terapia ta jest bezpieczna dla zdrowia pacjenta.

Wychodzenie z nałogu

Kiedy osoba uzależniona będzie już w stanie trzeźwości i by podtrzymać ten stan musi nieustannie pracować nad swoją siła woli. Nie jest to łatwe bo alkohol silnie uzależnia i chory często odczuwa głód alkoholowy, Skutecznym sposobem leczenia alkoholizmu i wymuszeniem abstynencji jest terapia awersyjna. Wspierana jest farmakologicznie przez implantacje leku o nazwie esperal (sprawdź: https://medgreg.ie/wszywka-alkoholowa-irlandia/). Lek ten zawiera disulfiram, substancję wpływającą na metabolizm alkoholu w organizmie. Po spożyciu alkoholu występują objawy podobne do zatrucia, które są niemiłym doświadczeniem i stanowią zagrożenie dla zdrowia chorego. Metoda ta skutecznie zniechęca do sięgania po napoje procentowe.

Należy pamiętać, że alkoholizm to nie wyrok. Przy odpowiedniej motywacji możliwe jest wyjście z nałogu i powrót do normalnego życia w otoczeniu rodziny i najbliższych.

September 4th, 2021 by