Dezynfekcja sprzętów stomatologicznych

dezynfekcja narzędzi stomatologicznych

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Od małego jesteśmy uczeni mycia zębów po każdym posiłku przez minimum 2 minuty. Używamy nici dentystycznych, płynów do płukania i innych preparatów do dbania o nasze zęby. Jednak co około pół roku powinniśmy odwiedzić dentystę w celu skontrolowania stanu naszego uzębienia. Warto udać się do sprawdzonych specjalistów, aby nie tylko naprawić to co jest, ale też nie zostać zarażonym drobnoustrojami po poprzednim pacjencie. Podstawą dobrego gabinet stomatologicznego jest poprawna dezynfekcja narzędzi.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dezynfekcja?

Dezynfekcja wchodzi w skład całego procesu dekontaminacji, który prowadzi do zniszczenia bądź unieszkodliwienia drobnoustrojów występujących na narzędziach stomatologicznych. Wcześniejszym etapem jest sanityzacja. Jest to proces usunięcia z narzędzi większych zanieczyszczeń jak np. resztki krwi, tkanek lub śliny. Na tym etapie usuwamy wszystkie elementy widoczne gołym okiem. Następnie przechodzimy do sterylizacji, czyli wyeliminowania bakterii i grzybów chorobotwórczych oraz wszystkich elementów, które mogą umożliwić ich dalsze rozmnażanie. Dopiero po tych czynnościach przechodzimy do właściwej dezynfekcji. Możemy podzielić ją na trzy rodzaje: termiczną, chemiczną oraz chemiczno – termiczną. Pierwsza z nich polega na wykorzystaniu wody o temperaturze 93 stopni Celsjusza lub pary wodnej o temperaturze 105 – 110 stopni Celsjusza oraz nadciśnieniu 0,5 atmosfery. Dezynfekcja chemiczna wykorzystuje różne preparaty do usunięcia drobnoustrojów. Ich wybór zależy od spodziewanego rodzaju skażenia, toksyczności środka oraz typu materiału, który chcemy zdezynfekować. Do środków dezynfekujących zaliczamy m.in. alkohole, fenole, aldehydy oraz halogeny. Połączenie obu metod dezynfekcji pozwala na użycie preparatów o niższych stężeniach i temperatury około 60 stopni.

Co trzeba wiedzieć o prawidłowej dezynfekcji

skuteczna dezynfekcja narzędzi stomatologicznych

Jednak same procesy to nie wszystko, oprócz nich istnieje szereg przepisów, których należy przestrzegać, aby uniknąć zakażeń. Wszystkie zabrudzenia należy sprzątać na bieżąco, tak aby nie dopuścić do ich zaschnięcia na narzędziach. Dezynfekcję przeprowadzamy w specjalnych naczyniach wyprodukowanych z plastiku, posiadających pokrywkę oraz cedzak. Wszystkie roztwory preparatów chemicznych powinny być wymieniane codzienne, a dezynfekowane w nich narzędzia całkowicie zanurzone w płynie. Przy wszystkich czynnościach należy mieć zabezpieczone ciało, ubrane rękawiczki, okulary ochronne, fartuch i maskę na twarz. Nie można również ulec pokusie szybszej sterylizacji narzędzi w preparacie o wyższym stężeniu. Należy przestrzegać procedur przedstawionych przez producenta i dezynfekować narzędzia przez ściśle określony czas w odpowiednim roztworze. Nie tylko narzędzia muszą być odpowiednio zabezpieczone. Cały gabinet: podłogi, ściany oraz meble powinny być dezynfekowane raz dziennie po zakończeniu pracy. Natomiast unity, aparaty, uchwyty i przyciski każdorazowo przy nowym pacjencie. Osobny dział to dezynfekcja narzędzi obrotowych takich jak wiertła, frezy kostne czy narzędzia ścierne oraz polerujące. One mogą być poddawane usunięciu bakterii również w myjce ultradźwiękowej.

Jak widać czynności potrzebnych do zachowania naszego bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym jest wiele. Doceńmy zatem prace asystentów stomatologicznych, którzy muszą dbać o to, aby żaden zarazek nie przetrwał na używanych narzędziach. To oni są najbardziej narażeni na zakażenie nawet niewielką ilością materiału, a mają z nim styczność przez cały czas swojej pracy. Część z nich jest jednorazowa, co znacznie ułatwia pracę, ale tez daje nam stuprocentową pewność, że nie zarazimy się żadną chorobom. Poprawna dezynfekcja jest bardzo ważna, gdyż pozostawienie nawet wegetatywnych form drobnoustrojów na różnych powierzchniach w gabinecie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta.

October 2nd, 2017 by