Plazma jest substancją powszechnie wykorzystywaną w nowoczesnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Zwolennicy stosowania metody plazmowej wskazują na jej wysoką skuteczność, którą można porównać z zabiegami chirurgicznymi. Czy plazma jest jednak w pełni bezpieczna?
Czym jest plazma?
Plazma określana jest jako czwarty stan skupienia występujący obok trzech podstawowych: gazowego, ciekłego i stałego. W pierwszym kontakcie może przypominać gaz, w rzeczywistości stanowi jednak zjonizowaną materię wewnątrz której zachodzą procesy wyładowań elektrycznych. Na ich skutek dochodzi do wzbudzenia trzech typów cząsteczek: naładowanych w sposób ujemny, naładowanych w sposób dodatni oraz cząsteczek o ładunku neutralnym.
Zastosowanie plazmy w medycynie estetycznej
W medycynie estetycznej popularne są obecnie urządzenia wykorzystujące plazmę, które stosowane są w różnego rodzaju zabiegach służących obkurczaniu skóry i sublimacji naskórka. Korzystając z działania plazmy, można wykonywać procedury odmładzające bez konieczności sięgania po skalpel oraz igły i strzykawki, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek.
Zabiegi przeprowadzane są w sposób bezdotykowy, a plazma w nich używana oddziałuje na skórę punktowo, nie naruszając zdrowych komórek oraz głębszych warstw skóry. Umożliwia to skrócenie czasu zabiegu oraz znaczące ograniczenie okresu rekonwalescencji.
Wśród najczęściej wykonywanych z użyciem plazmy zabiegów można wymienić:
- reshaping
- resur-lift
- resurfacing
- zimną ablację
- zabiegi anty-aging
- zabieg poprawy napięcia skóry w miejscu wykonanej liposukcji
- zabieg redukcji wiotkiej skóry na różnych obszarach ciała
- usuwanie włókniaków, brodawek, blizn i plam na skórze
Jakich typów plazmy używa się w zabiegach medycyny estetycznej?
W medycynie estetycznej wykorzystywane są różne typy plazmy. Każdy rodzaj posiada inne właściwości – różni się napięciem, częstotliwością, natężeniem i spektrum działania. Wybór właściwego typu plazmy do określonej procedury ma niebagatelne znaczenie zarówno w kwestii skuteczności, jak i bezpieczeństwa zabiegu. Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami do przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej są aparaty wykorzystujące plazmę helową oraz plazmę azotową.
Plazma helowa
Dzięki lekkości i stabilności helu jako pierwiastka chemicznego wykorzystanie plazmy helowej gwarantuje osiągnięcie niezwykle wysokiego stopnia kontroli nad przebiegiem zabiegu. Umożliwia również doskonałą regulację głębokości penetracji, co wpływa na ograniczenie uszkodzenia tkanek i skrócenie czasu gojenia. Zastosowanie plazmy helowej zostało przy tym niezwykle dokładnie przebadane, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się pełnią komfortu w trakcie zabiegu.
Plazma azotowa
Plazma azotowa, drugi najczęściej wykorzystywany w medycynie estetycznej typ plazmy, posiada szczególną zaletę – oferuje możliwość przeprowadzania zabiegu przy niezwykle niskiej temperaturze 40°C. Pozwala to na zapobieganie występowania oznak termicznego oparzenia i ograniczenie do minimum destrukcji tkanek.
Kontrowersyjna plazma argonowa
Od pewnego czasu w medycynie estetycznej można się również spotkać z zabiegami przeprowadzanymi przy użyciu urządzeń wykorzystujących plazmę argonową. Argon na polu medycznym stosowany jest zazwyczaj w procedurach polegających na koagulacji tkanek w sytuacjach, gdy konieczne jest jak najszybsze zatamowanie krwawienia. Ma to miejsce głównie w następstwie usuwania guzów lub płatów skórnych.
W kwestii wykorzystania plazmy argonowej na skórę w zabiegach medycyny estetycznej głosy specjalistów zdają się być podzielone. O ile właściwości plazmy helowej i azotowej zostały dokładnie opisane, tak w wypadku plazmy argonowej wciąż brakuje niezbędnych badań umożliwiających wystawienie jednoznacznej diagnozy dotyczącej bezpieczeństwa i skuteczności jej działania.
Czy plazma jest bezpieczna dla organizmu człowieka?
Stosowanie plazmy w medycynie estetycznej umożliwia przeprowadzanie innowacyjnych zabiegów pozwalających na poprawę urody bez użycia skalpela. Zabiegi te są przy tym bardziej bezpieczne i mniej kosztowne od ingerencji chirurgicznych. Dzięki nim możliwy jest znacznie krótszy i mniej uciążliwy okres rekonwalescencji.
Właściwie przeprowadzony zbieg z wykorzystaniem plazmy jest w pełni bezpieczny dla organizmu człowieka, istnieją jednak wypadki, w których nie może być on przeprowadzony. Na liście przeciwwskazań do zabiegu z użyciem plazmy znajdują się następujące schorzenia i przypadłości:
- epilepsja
- stany zapalne skóry w miejscu wykonywanego zabiegu
- choroba nowotworowa
Zabiegom z wykorzystaniem plazmy nie powinny się również poddawać kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby posiadające rozrusznik serca.