Zabieg zmniejszenia żołądka, zwany również bariatrycznym, polega na dokonaniu chirurgicznej zmiany w jego anatomii skutkującej trwałą i długoterminową redukcją masy ciała. Przeprowadzany jest u osób z nadwagą, u których zawiodły inne metody leczenia otyłości. Poddanie się zabiegowi bariatrycznemu stanowi początek drogi związanej ze zmianą swojego dotychczasowego trybu życia i nawyków żywieniowych. O tym, jakie zmiany po zabiegu warto wprowadzić, dowiesz się z naszego artykułu.
Zasady diety i spożywania posiłków w okresie rekonwalescencji po zabiegu bariatrycznym
Okres trwania rekonwalescencji zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, jego stanu zdrowia oraz przestrzegania wskazań lekarza w zakresie diety po przeprowadzonym zabiegu.
W pierwszej dobie po operacji rekonwalescent nie powinien przyjmować doustnie żadnych pokarmów stałych. W tym okresie dominuje dieta płynna. W zamian za to otrzymuje kroplówkę, która nawadnia organizm i pokrywa jego zapotrzebowanie w potrzebne składniki i minerały. Dopiero w drugiej do trzeciej doby po zabiegu możliwe jest stopniowe zwiększanie przyjmowania płynów w formie doustnej, w tym jogurtów naturalnych i bulionów (ok. 1000-1500 ml płynów dziennie). Jest to tzw. dieta płynna wzmocniona. Po upływie tygodnia można stopniowo włączać produkty o konsystencji półpłynnej (koktajle owocowe, zmiksowane zupki itp.). Po dwóch tygodniach od zabiegu do diety można już wprowadzać produkty łatwostrawne papkowate oraz delikatne, zmielone potrawy, spożywane regularnie co 3-4 godziny. W diecie powinny dominować ugotowane warzywa, owoce, twarożki, zmielone mięso i ryby. Nawadnianie organizmu powinno odbywać się poprzez spożywanie wód mineralnych, herbat czarnych, zielonych bądź owocowych w ilości ok. 1,5-2 l dziennie. Kolejne miesiące po zabiegu powinny obfitować w posiłki lekkostrawne i ubogoenergetyczne. Nie powinny one przekraczać 700-900 kcal/dobę. Utrzymanie efektu redukcji masy ciała powinno zostać połączone z jednoczesnym zapewnieniem właściwej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze oraz z wykształceniem prawidłowych nawyków żywieniowych. Z tego względu do ok. roku po zabiegu pacjent powinien przebywać pod opieką doświadczonego dietetyka bariatrycznego.
Higiena posiłków po zabiegu zmniejszenia żołądka
Zmniejszenie żołądka wiąże się z koniecznością przestrzegania następujących zasad spożywania pokarmów:
- Powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie pokarmu- każdy kęs pokarmu powinien być przeżuwany bardzo powoli. Spożycie posiłku powinno trwać ok. 30 minut i nie powinno odbywać się w pośpiechu.
- Podczas jedzenia powinno się unikać wykonywania innych czynności, np. oglądania telewizji, mówienia. Uwaga powinna być skoncentrowana tylko i wyłącznie na spożywanym pokarmie. Pozwala to na uniknięcie nagromadzenia się w żołądku nadmiaru powietrza skutkującego przykrymi wzdęciami.
- Poszczególne posiłki powinny zawierać małe porcje, które nie będą zbytnio obciążać żołądka i doprowadzać do uczucia przejedzenia.
- W diecie powinno unikać się produktów bogatych w cukry i tłuszcze- dieta powinna być lekkostrawna, a jednocześnie wysoko odżywcza. Spożywanie pokarmów bogatych w cukry i tłuszczy będzie sprzyjać ponownemu wzrostowi wagi oraz niedoborom cennych składników w organizmie.
- Spożywanie posiłków powinno odbywać się o regularnych porach, a ostatni posiłek powinien mieć miejsce nie później jak 3 godziny przed snem.
- Unikanie wypełnienia żołądka płynami przed posiłkiem- oznacza to spożywanie napojów pomiędzy posiłkami, a nie w ich trakcie, tj. na około 30 minut przed posiłkiem lub 30-60 minut po nim.
- Wskazane jest spożywanie takich płynów jak niegazowana woda mineralna, herbatki zwykłe, ziołowe i owocowe. Spożywanie słodkich płynów, np. soków, jest niewskazane.
Przestrzeganie powyższych zasad diety i spożywania posiłków sprawi, że efekt zabiegu będzie trwale podtrzymany, zyskamy przy tym więcej energii, dobrego samopoczucia, a wskazówka wagi będzie utrzymywać się na oczekiwanym przez nas poziomie.
Aktywność fizyczna po operacji zmniejszenia żołądka
Po operacji bariatrycznej bardzo ważnym elementem pozwalającym na utrzymanie masy ciała na odpowiednim poziomie oraz na poprawę samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia jest aktywność fizyczna. Jej intensywność powinna być w miarę upływu czasu stopniowo zwiększana i dostosowana do wydolności, kondycji i możliwości fizycznych organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już kilka dni po operacji zacząć poświęcać swój wolny czas na regularne, krótkie, lecz częste spacery. Po około dwóch miesiącach od zabiegu można wprowadzić inne formy aktywności, np. pływanie, czy jazdę na rowerze. Jeżeli lekarz stwierdzi, że rany pooperacyjne goją się prawidłowo i wyrazi zgodę, warto, jako codzienną aktywność, wprowadzić regularne, krótkie (trwające ok. 15 minut) i niewymagające dużego wysiłku treningi wzmacniające mięśnie tułowia, rąk i nóg, najpierw na leżąco, stopniowo przechodząc do pozycji stojącej. Doskonałą formą treningu są również ćwiczenia aerobowe, pływanie, treningi cardio, yoga, nordic walking, pilates.
Jak wynika z powyższego artykułu, zmniejszenie żołądka to dopiero pierwszy krok ku zmianom, które powinny nastąpić. Podtrzymanie efektów zabiegu bariatrycznego możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki przestrzeganiu zasad i higieny spożywania posiłków oraz dzięki odpowiedniej ilości i intensywności treningów fizycznych. Pozwoli to na trwałe pozbycie się nadmiaru kilogramów oraz na wyrobienie w sobie zdrowych nawyków przydatnych w codziennym życiu.