Kuchnia grecka powszechnie uważana jest za kuchnię prostą, zdrową i sycącą. Jedna z najważniejszych kuchni śródziemnomorskich jest jednocześnie jedną z najzdrowszych, stąd z powodzeniem dietetycy proponują dietę śródziemnomorską osobom odchudzającym się. Charakteryzuje się, popularnym w kuchniach basenu Morza Śródziemnego, (szczególnie częstym stosowaniem oliwy z oliwek, czosnku, dużej ilości warzyw (szczególnie pomidorów i papryki), ryb i baraniny. Nieodzownym elementem tej kuchni są także świeże, aromatyczne zioła i słynne na całym świecie wina produkowane w Grecji.
Najsłynniejszym i pierwszym spożywanym przez turystów daniem greckim jest sałatka grecka – najpopularniejsza wśród sałatek kuchni śródziemnomorskiej. Inne natychmiast łączone z kuchnią grecką potrawy to pyszny ser feta – kruchy i cierpki, produkowany z pasteryzowanego mleka owczego i koziego. Warto wiedzieć, iż nazwa “feta” jest chroniona i zastrzeżona jedynie dla serów pochodzących z Grecji. Drugi słynny importowany grecki produkt to gyros. Jest to mięso opiekane na wielkim rożnie obracanym wokół pionowej osi. Kawałki gotowego mięsa następnie są odcinane długim nożem w postaci kilkucentymetrowych “wiórków”. Podawane jest najczęściej w formie rożka z pity (pita – pszenny placek, popularny w krajach Bliskiego Wschodu) z domowymi frytkami, kilkoma plastrami pomidora, z przybraniem tzatziki (oryginalna grecka przystawka w formie sosu na bazie jogurtu). Oryginalne gyros to mięso z szynki wieprzowej, czasem spotykany jest gyros z kurczaka, gyros barani lub cielęcy.
Daniem głównym, podawanym w tawernach greckich jako najbardziej charakterystyczne dla kuchni greckiej, jest moussaka (mussaka, mousaka, musaka). Jest to zapiekanka, na którą składają się przede wszystkim bakłażany, mięso mielone oraz sos beszamelowy.
Kuchnia turecka, tunezyjska, marokańska
Kuchnia turecka to spuścizna bogatej tradycji Imperium Osmańskiego, stąd widoczne są w niej wpływy kuchni afrykańskiej, śródziemnomorskiej i azjatyckiej, co przekłada się na ogromną różnorodność składników, bogactwo smaków i zapachów. Najpopularniejsze na całym świecie potrawy pochodzące z kuchni tureckiej to oczywiście kebab – po turecku nazwa oznacza ‘obracające się pieczone mięso’.
Oryginalnie kebab to danie z baraniny, zastępowane często mięsem drobiowym lub cielęcym (nigdy wieprzowym), podawane z surówką i owczym serem. Inna turecka specjalność to chałwa – oryginalnie to wyrób cukierniczy z karmelu i z miazgi nasion oleistych. Istnieje bardzo wiele odmian chałwy, wytwarzanych z różnych nasion (mak, sezam, słonecznik, orzechy), dodawane są bakalie i aromaty. Kuchnia turecka charakteryzuje się przede wszystkim bogactwem warzyw i owoców, obecnością świeżego mięsa (zazwyczaj jagnięcina i baranina) oraz aromatycznymi przyprawami: papryka chilli, świeże zioła (mięta, pietruszka), cynamon. Tradycyjne tureckie potrawy to m.in. meze – przystawki podawane do alkoholi, zazwyczaj mała porcja wędzonego mięsa i wędlin z pieczywem, lub ser feta i oliwki z oregano i pieczywem (meze występuje również w kuchni greckiej).
Dania główne to np. dolma – warzywa z farszem lub liście winogron, w które zawija się ryż z mięsem, borek – rodzaj pierogów z ciasta z farszem mięsnym, serowym lub warzywnym, pilav – danie ryżowe z dodatkiem baraniny i ryb smażonych w oliwie lub gotowanych w rosole, z dodatkiem dużej ilości ostrych przypraw korzennych.
Kuchnia tunezyjska – należy do jednej z najbardziej pikantnych kuchni świata. Jej główne przyprawy to chilli, czosnek, sól i kminek. Podstawowym jej składnikiem jest harissa, czyli pasta z papryczek chilli. Je się ją skropioną cytryną i oliwą, z chlebem. Często w kuchni tunezyjskiej serwuj się owoce morza lub ryby – zazwyczaj nacierane czosnkiem, papryką, szafranem i kminkiem. Daniem narodowym jest kuskus, czyli kasza otrzymywana z pszenicy twardej. Ziarna pszenicy podgotowuje się , po czym rozciera na drobną kaszkę i gotuje na parze, zanurzając w oleju. Podaje się ją obłożoną warzywami i kawałkami mięsa. Najbardziej znana zupa tunezyjska to zupa lablali z ciecierzycy, zaprawiana harissą i podawana z kawałkami chleba. Słodkim rarytasem, który koniecznie musimy spróbować, będąc w Tunezji, jest baklava – ciasto przekładane siekanymi orzechami i miodem. Inne pyszne tradycyjne potrawy to kamunia – przyprawione kminkiem mięso gotowane lub gulasz z wątróbki, machrud – ciastko z grysiku nasączone miodem, z daktylem w środku, mechouia (meszuja) – warzywa z rusztu – cebula, pieprz, pomidory skropione oliwą, przybrane tuńczykiem i gotowanym jajkiem. Kuchnia tunezyjska jest wyrazista, ostra i bardzo smaczna – potwierdzi to każdy, kto spróbował jej przysmaków.
Kuchnia marokańska – jest typową kuchnią arabską, z wszystkimi charakterystycznymi dla tego obszaru składnikami. Występuje tutaj kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami), harira (pikantna zupa z soczewicy). Potrawy kuchni marokańskiej są bardzo aromatyczne dzięki różnorodnym przyprawom – kminek, szafran, cynamon, kolendra, kardamon, mięta, sezam, papryka. Dominują tu dania mięsne, przede wszystkim z mięsa wołowego, drobiowego i jagnięcego. Najpopularniejsze danie to tadżin (tajine) . Potrawa ta może być przygotowana z mięsa jagnięcego, drobiowego, wołowego lub z ryb z i duszonych warzyw – pomidorów, śliwek i przypraw. Inne przysmaki to briwats – pierożki z różnym farszem, kaab el ghzal (rogi gazeli) – rurki nadziewane masą migdałową i posypane cynamonem.
y.