Co wiemy o aptekach medycznych?

Apteka

Apteki medyczne prowadzone w formie tradycyjnej, dostępnej człowiekowi od dziesiątek lat wrosły się już w krajobraz naszego życia. Pomimo specyficznego rodzaju towaru oferowanego przez apteki medyczne, przechodzą one transformację, dotykają je kryzysy ekonomiczne i reagują one na krótko i długoterminowe wahania rynku tak samo jak inne placówki handlowe.

Ile aptek znajdują się w miastach?

Ciągle jednak się rozwijają co potwierdzają liczby. W dużych miastach na 1 aptekę przypada ok. 2000 mieszkańców, co daje obraz ich powszechności. Poza konkurencją w samych aptekach medycznych muszą one stawić czoła bardzo dobrze rozwijającemu się e-handlowi. Ciągle pogarszający się stan zdrowia ludzi jest dźwignią handlu dla jednych i drugich, jednak za wyborem naziemnych przemawia głównie ich lokalizacja i możliwość natychmiastowego zakupu medykamentu. Tradycyjne apteki medyczne mieszczą się w okolicach szpitali, poradni lekarskich, pasażach dużych centrów handlowych. Wolnorynkowy handel doprowadził do rozwoju aptek ich grupowaniu się w sieci sprzedaży. Jest to bardzo sprawnie działająca maszyna począwszy od wielkich koncernów farmaceutycznych, przez hurtownie do samych aptek.

Ogromne kwoty, jakie są inwestowane w badania i eksperymenty oraz zwiększenie świadomości ludzkiej dotyczącej zdrowia pozwala właścicielom aptek z optymizmem patrzeć w przyszłość. Starają się oni także wyjść z własną inicjatywą i proponują klientowi najróżniejsze rozwiązania, aby uatrakcyjnić swoją ofertę. Apteki medyczne podobnie jak inne punkty handlowe proponują klientowi lekarstwa i parafarmaceutyki w promocyjnych cenach. Prowadzą również programy lojalnościowe, dzięki którym osoba kupująca wiąże się z daną apteką lub siecią czerpiąc z tego dodatkowe korzyści.

Przedmioty z apteki

Apteki medyczne wraz z rozwojem technologii i coraz bardziej wychodzą naprzeciw klientowi. Starając się być bardziej dostępne i przyjazne wkroczyły jak inne branże w e-handel. Apteki medyczne online nie są zjawiskiem nowym, nadal jednak ich udział w rynku nie jest tak wysoki jak odpowiedniki sklepów online innych branż. Wynika to głównie z dwóch faktów. Po pierwsze tradycyjne apteki medyczne cieszą się o wiele większym zaufaniem klienta. Nadal apteka kojarzona jest z miejscem zakupu leków niezbędnych, czyli tych wydawanych na receptę. Ponieważ są to specyfiki o ściśle określonych zasadach przechowywania apteki medyczne wydają się być bardziej kompetentnymi.

Dodatkowo dochodzi tu rola farmaceuty i możliwość konsultacji bezpośredniej. Drugi powód to regulacje prawne. Aptekimedyczne.pl mogą prowadzić dystrybucję jedynie leków wydawanych bez recepty z segmentu OTC oraz parafarmaceutykami, a zatem ciężko mówić tu o konkurencji z tradycyjną sprzedażą. Nie zmienia to faktu, że e-handel rozwija się bardzo dobrze a jego zyski podnoszą się w bardzo szybkim tempie. Ma na to wpływ bez wątpienia dostępność do takich punktów w Internecie oraz możliwość dużego wyboru w oferowanych produktach i cenach.

Jak funkcjonuje e-apteka?

Apteki medyczne online niczym nie różnią się od innych e-sklepów poza innym rodzajem oferowanych produktów. Społeczność internetowa coraz częściej wybiera ofertę takich serwisów głównie ze względów ekonomicznych oraz możliwości odbioru zamawianych produktów na poczcie lub u listonosza. Cena produktów w aptekach medycznych online nierzadko nawet po doliczeniu kosztów przesyłki jest niższa niż w punktach naziemnych. Spowodowane jest to niskimi kosztami utrzymania takiego handlu w Internecie. Tradycyjne apteki muszą ponosić koszty utrzymania lokalu oraz wykwalifikowanej kadry, które odbijają się na cenach oferowanych produktów. Czy apteki medyczne online staną się tak popularne jak serwisy sprzedające książki czy sprzęt agd, wydaje się być pytaniem retorycznym.

Tabletki

Apteki medyczne tak jak cały przemysł farmaceutyczny w Europie ulega prężnemu rozwojowi. Rynek ten ma podobny charakter na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i z powodu opóźnienia ekonomicznego różni się od rynku Europy Zachodniej. Poza rosnącą świadomością zdrowotną ludzi mieszkających w państwach „środka” a co za tym idzie zwiększeniem sprzedaży, jaki odnotowują apteki medyczne są również inne regulację prawne dotyczące rodzaju dystrybuowanych produktów przez apteki medyczne w Zachodniej i Środkowo-Wschodniej Europie. Apteki medyczne w Rosji, Czechach, Rumuni, czy Polsce cieszą się większą swobodą i mają większą możliwość w oferowaniu produktów parafarmaceutycznych niż apteki medyczne w Francji lub Anglii.

Ile wart jest rynek leków?

Przykładowo apteki medyczne w Anglii w swojej ofercie posiadają jedynie leki wydawane na receptę, zaś dystrybucją produktów paramedycznych i leków wydawanych bez recepty zajmują się sklepy z asortymentem kosmetycznym i drogerie. W ten sposób apteki medyczne krajów starej Unii zostały wyłączone z możliwości walki w segmencie leków OTC a co za tym idzie pozostał ich tradycyjny charakter i związek z medycyną konwencjonalną i farmakoterapią. Dodatkowo nie jest wykorzystywany wzbudzający zaufanie wizerunek apteki medycznej do handlu środkami o często znikomej bądź żadnej wartości leczniczej. Nie bez znaczenia jest tu rola Państwa oraz Unii Europejskiej i regulację prawne jakimi można takie rozwiązanie wprowadzić na terenie całego kontynentu.

Póki, co w aptekach na terenie Środkowej Europy nadal krzyżują się rynki farmakologiczny z parafarmakoligicznym oraz kosmetycznym. Sam rynek leków wydawanych bez recepty OTC w aptekach medycznych ma wartość około 12 mld €. Dochody generowane są w głównie przez Rosję, bo aż ok. 50%, Polska zajmuje drugą pozycję z niespełna 20%, pozostały udział w rynku dzieli się między najmłodszych członków Unii.

Garść tabletek

Apteki medyczne zaistniały na rynku w Polsce wraz z rozwojem technologii, a w szczególności farmakoterapii. Ich linia ewolucji pokrywa się z rozwojem medycyny, głównie konwencjonalnej i z czasem uległy specjalizacji, a także prawnej kontroli ze względu na wagę oferowanych produktów. Obecnie apteki medyczne z powodu szerokiego wachlarza produktów parafarmaceutycznych i kosmetycznych posiadanych w swojej ofercie stały się czymś więcej niż tylko miejscem zakupu lekarstw niezbędnych i ratujących życie.

Czym dokładnie zajmuje się farmaceuta?

Apteki medyczne wrosły w krajobraz polskich ulic i hipermarketów stając się przyjaznymi dla klienta. Bardzo często farmaceuta pełni rolę doradcy przy wyborze odpowiedniego produktu. Ma to związek z dużym zaufaniem oraz bardzo dużą ilością dostępnych leków (ok. 12000). Do tego dochodzą tysiące produktów nie rejestrowanych jako leki, na których sprzedaży nierzadko opiera się finansowy fundament wielu aptek medycznych. Nadal jednak główny target jaki mają apteki medyczne to klient, który w aptece dokonuje zakupów niezbędnych, dyktowanych bez wyboru. Ponieważ nie jest to przeważnie klient zamożny apteki medyczne w Polsce starają się wyjść naprzeciw ich potrzebom. Niedawno wprowadzone rozwiązanie pozwalające klientowi na wybór wśród leków przepisywanych na receptę, w obrębie tzw. zamienników lub odpowiedników przyjęło się bardzo dobrze w polskich warunkach.

Leki bez recepty

Możliwość wyboru leku produkowanego przez inny koncern farmaceutyczny o identycznym działaniu, jest ze względów ekonomicznych bardzo pożądane gdyż na konkurencyjnej walce o klienta miedzy koncernami najwięcej zyskuje on sam. Apteki medyczne w Polsce oferują również dużą gamę środków wydawanych bez recepty (OTC) jak ,np.: leki przeciwbólowe, witaminy suplementy diety. Wszystkie te produktu, w promocyjnych cenach, możesz znaleźć w: gazetka Apteki Medyczne. Polacy są wiodącą nacją w Europie korzystającą z tego typu produktów. Bardzo często farmaceuta zastępuje w polskich realiach lekarza, dlatego też apteki medyczne nierzadko pełnią rolę gabinetów lekarskich. Trend ten niestety wynika z niskiej świadomości zdrowotnej Polaków, którzy nadal wolą leczyć się sami zamiast powierzyć swoje zdrowie w ręce lekarzy.

December 9th, 2015 by