Zespół Suchego Oka (ZSO) to problem, z którym na co dzień boryka się wiele osób. Przyczyną pojawienia się zespołu suchego oka jest dysfunkcja gruczołów Meiborna odpowiedzialnych za wytwarzanie filmu łzowego i produkcję łez – głównej bariery oka przed przesuszeniem, podrażnieniem i niedotlenieniem narządu wzroku.
Pierwszym krokiem do leczenia objawowego zespołu suchego oka są zwykle krople nawilżające, ale jeśli problem z zespołem suchego oka nie ustaje nawet po zmianie nawyków i wyeliminowaniu drażniących czynników zewnętrznych, leczenie kliniczne może okazać się koniecznym i jedynym sposobem na trwałe rezultaty.
Zespół Suchego Oka – czym jest i jak się objawia?
Zespół Suchego Oka jest zaburzeniem produkcji filmu łzowego i związanym z tym brakiem odpowiedniej warstwy ochronnej oczu. Łzawienie w naturalny sposób pozwala na oczyszczanie oczu z bakterii i kurzu oraz, co najważniejsze, poprawia ostrość widzenia dzięki zagwarantowaniu odpowiedniego nawilżenia i dotlenienia oka.
W przypadku gdy łez jest za mało, oko staje się podrażnione – długotrwałe problemy z produkcją łez mogą doprowadzić do zespołu suchego oka, a więc trwałego zaburzenia filmu łzowego.
Wśród objawów, na które warto zwrócić uwagę trzeba wymienić podrażnienie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, czasowe widzenie przez mgłę, pojawiający się światłowstręt i swędzenie oczu, a także ogólne uczucie zmęczenia i ciężkości powiek.
Skutki zespołu suchego oka, ze względu na zależność od naturalnej produkcji łez najłatwiej zauważyć rano. Oczy produkują w nocy znacznie mniej łez, bo oko chronione jest w tym czasie przez zamkniętą powiekę. Jeśli po przebudzeniu się masz problemy z otwieraniem oczu, czujesz że oczy są podrażnione i zmęczone pomimo kilku godzin snu, istnieje duże prawdopodobieństwo że doświadczasz problemów typowych dla zespołu suchego oka.
Przyczyny Zespołu Suchego Oka – na co warto uważać?
Wystąpienie ZSO może wynikać z wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych powodujących ograniczenie produkcji łez i zaburzenie prawidłowego działania gruczołów wytwarzających film łzowy. Wśród problemów, które mogą doprowadzić do rozwinięcia Zespołu Suchego Oka wymienia się między innymi wiek – po 40 roku życia oczy naturalnie wydzielają mniej łez, a w przypadku kobiet na ich ilość i jakość wpływ będą miały także zmiany hormonalne w wyniku menopauzy.
Na przesuszenie oka i zaburzenie produkcji łez mogą wpływać także czynniki zewnętrzne takie jak zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja, noszenie soczewek kontaktowych, palenie papierosów, częste pływanie w chlorowanej wodzie, długotrwała praca przy komputerze, nie osłanianie oczu przed promieniowaniem UV, choroby ogólnoustrojowe (w tym cukrzyca) czy blizny spojówkowe powstałe po zapaleniu spojówki.
Wszystkie z wymienionych objawów mogą występować pojedynczo lub nakładać się na siebie i ich występowanie nie zawsze musi oznaczać ryzyko wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Warto mieć jednak świadomość, że nasz styl życia oraz otoczenie mogą znacząco pogarszać jakość produkowanych przez oko łez i doprowadzać do problemów znacznie większych, niż czasowe pieczenie oczu możliwe do wyleczenia z pomocą kropli nawilżających.
Jak leczy się Zespół Suchego Oka?
Wykrycie zespołu suchego oka w gabinecie okulistycznym opiera się o dwa podstawowe testy – test Schirmera oceniający ile łez produkuje oko w ciągu 5 minut, oraz test jakości łez, który pozwala sprawdzić jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. W przypadku testu Schirmera, pod dolną powieką oka umieszcza się paseczki bibuły podzielone na 5 mm odcinki, które na przestrzeni 5 minut powinny zostać zamoczone przez łzawiące oko. Wynik poniżej 5 mm świadczy o zbyt niskiej produkcji łez, mogącej wskazywać na zespół suchego oka.
Leczenie zespołu suchego oka może obejmować zamknięcie punktów łzowych i założenie specjalnych, mikroskopijnych koreczków które umożliwią normalne funkcjonowanie kanalików łzowych ale ograniczą odpływ łez powodujący nadmierne wysuszenie powieki. Znacznie nowszą i skuteczniejszą metodą jest jednak nieinwazyjna stymulacja gruczołów tarczkowych z wykorzystaniem urządzenia RexonEye.
Pobudzenie tkanek z pomocą niewielkiej mocy prądów usprawnia ich regenerację, dając pacjentowi natychmiastową ulgę i długotrwałą poprawę jakości nawilżenia oka.