Czym jest endokrynologia?

endokrynolog

Endokrynologia to badanie gruczołów wydzielania wewnętrznego lub gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Należą do nich: tarczyca, przytarczyca, nadnercza, przysadka i trzustka. Wraz z gruczołami, które wytwarzają hormony płciowe u mężczyzn i kobiet, a także szereg innych komórek wytwarzających hormony, np. podobnie jak w przewodzie pokarmowym i tkance tłuszczowej, odpowiadają one za hormonalną regulację wszystkich funkcji narządów naszego organizmu.

Hormony są istotnymi elementami naszego organizmu, które znacząco przyczyniają się do naszego stanu zdrowotnego.

Nie tylko rzadkie choroby hormonalne, ale także tak zwane „powszechne choroby” należą do zakresu endokrynologów: osteoporoza, cukrzyca, wole lub powiększona tarczyca, zmiany hormonalne w starszym wieku.

Zaburzenia hormonalne powodują różne choroby, takie jak reumatyzm, w pediatrii (zaburzenia wzrostu) i medycynie rozrodczej (niepłodność), wysokie ciśnienie krwi, metabolizm kości. Z tego powodu endokrynologia est bardzo szeroką dziedziną, a endokrynolog jest specjalistą w wielu dziedzinach medycyny.

Prawie każdy narząd ciała, każda funkcja jest kontrolowana przez hormony. Zatem endokrynologia jest obszarem, który interweniuje we wszystkich innych dyscyplinach medycznych. Endokrynolog jest „koordynatorem”, który musi znać i rozumieć wszystkie interakcje i relacje. Jest „integratorem”, który podsumowuje poszczególne działy i poszukuje ogólnego kontekstu. Jego praca jest więc bardzo pracochłonna i czasochłonna. Często endokrynolog jest ostatnią deską ratunku w długim szeregu wizyt lekarskich, „ostatnią nadzieją” po wielu próbach pacjenta podczas badań u różnorodnych specjalistów.

Na pierwszy rzut oka nie zawsze jest oczywiste, że problem medyczny ma podłoże hormonalne i często pacjent nie jest leczony na tę ewentualności, ale cierpi z powodu ukrytych ograniczeń w jakości życia.

W endokrynologii człowieka należy traktować przede wszystkim jako jednostkę holistyczną, której nie można sprowadzić do jednego chorego narządu.

September 22nd, 2019 by