Operacja nosa uznawana jest za jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji przez chirurgów plastycznych. Wbrew pozorom zabiegi tego rodzaju nie należą do najłatwiejszych. Wszystko dlatego, że nosy ludzkie mają mieć różną budowę oraz różne zniekształcenia.
Szczególna precyzja operacji plastycznej
Operacja nosa wymaga od chirurga jeszcze większego skupienia niż w przypadku innych zabiegów. Idealna precyzja jest tutaj wymagana, ponieważ nos jest taką częścią ludzkiego ciała, która cały czas jest na widoku ludzkich spojrzeń. Nie można więc dopuścić do tego by nos został zoperowany niechlujnie. W przypadku innych operacji można wypracować sobie schematy postępowania. W przypadku każdej operacji nosa nie można sobie pozwolić na taki luksus. W tej sytuacji chirurg plastyczny musi zaufać swojemu doświadczeniu, które podpowie mu jak przeprowadzić operację, by była ona udana w stu procentach. Do specjalistów w sprawie operacja nosa zgłaszają się przeważnie kobiety, które na tym punkcie są bardzo mocno przeczulone.
Nie tylko kobiety
Nie oznacza to jednak, że na stole operacyjnym nie lądują także mężczyźni. Co prawda jest ich mniej, ale z każdym kolejnym rokiem ich odsetek zwiększa się i to dość widocznie. Najczęściej pacjenci argumentują chęć zoperowania swojego nosa nieestetycznym wyglądem. Nie podoba im się fakt, że nos jest krzywy czy też zbyt duży. Do lekarza chirurga plastycznego trafiają również te osoby, które doznały uszkodzenia nosa w wyniku urazu. Wtedy konieczność odtworzenia nosa jest jak najbardziej zrozumiała i nie budzi żadnych zastrzeżeń. By zabieg można było uznać za dobrze wykonany warto zadbać o to by był on wykonywany tak zwaną metodą otwartą. W takiej sytuacji operator posiada większe pole manewru i kontrolę jeśli chodzi o przebieg zabiegu.
Szczegóły operacji nosa
Przeważająca część zabiegów tego typu wykonywana jest przez cięcie wewnątrz nozdrzy. Cięcia te pozwalają na skuteczniejsze manipulowanie chrzęstnymi oraz kostnymi elementami nosa. Sama korekta nosa polega na zwężaniu lub wyprostowaniu. Jest ona uzyskana poprzez specjalistycznemu złamaniu kości i późniejszym jej prawidłowym złożeniu. Operacja trwa od dwóch do czterech godzin. Po zabiegu pacjent musi chodzić w opatrunku termoplastycznym. W nosie ma także specjalne waciki, które odpowiadają za unieruchomienie przegrody.