Pewnie nie raz próbowałeś rzucić palenie. Przeczytaj jak zrobić to skutecznie.
Palenie jest niezdrowe i dawno przestało być już modne. Coraz więcej knajp jest już „bez dymka” również przyszli pracodawcy krzywym okiem patrzą na palących pracowników. Opinia w pracy o palaczach jest nienajlepsza. Bo palacz to choroby, zwolnienia, co godzinę minuta na dymka. Ale niestety rozstanie z nałogiem to bardzo ciężka praca. Opinie ekspertów są zgodne, że szansę na największy sukces mają osoby, które tę trudną decyzje podjęły spontanicznie, bez zastanawiania się, jak trudna czeka ich droga. A łatwo nie będzie, musisz się wykazać silną wola i determinacją w dążeniu do celu. Ale naprawdę warto, wygrana z nałogiem to same pozytywy!
Sposobów na walkę z papierosem jest wiele, jednak to głównie od ciebie zależy powodzenie tego przedsięwzięcia.
Pierwszy krok
Osoby, które rzuciły palenie zgodnie wydają opinie, że praca to ciężka! W ich opini rzucanie nałogu zacznij od zastanowienia się nad korzyściami, jakie płyną z rzucenia palenia. W tym celu zrób listę. Spisz wszystkie benefity, jakie cię spotkają gdy ci się uda. Po pierwsze to duża oszczędność- paczka papierosów to rząd 10 złotych, przeciętny palacz wypala paczkę przez dwa dni. Po kilku miesiącach robi się z tego całkiem pokaźna suma. Na rzuceniu skorzysta także twój wygląd: zdrowsza cera, włosy, paznokcie, mniejsze sińce pod oczami, nie mówiąc już o zdrowiu. Co roku w Polsce na choroby odtytoniowe umiera 80 tysięcy osób. Jeden papieros skraca życie o 15 minut! Do listy dopisz osoby, które zatruwasz dymem tytoniowym czyniąc z nich biernych palaczy. Oni także są narażenie na choroby odtytoniowe. Po rzuceniu czystsze będzie twoje otoczenie: żółte firanki i ściany przejdą do historii.
Porządki
Palaczowi trudno jest się oderwać od nałogu. Wszystko mu go przypomina. Dlatego dobrze jest oczyścić dom i otoczenie z atrybutów palacza. Pozbądź się wszelkich popielniczek, zapalniczek itp. Zrób również wielki porządek, upierz ubrania, firanki, dywany, ubrania, tapicerka samochodowa. Są one nasiąknięte dymem papierosowym, a im mniej rzeczy przypomina ci o nałogu, tym lepiej. Staraj się omijać miejsca zadymione, nie będzie to trudne gdyż dziś prawie wszędzie został wprowadzony zakaz palenia. Poproś, aby twoi znajomi nie palili w twoim otoczeniu, na pewno zrozumieją.
Zapełnij czas
Gdy siedzimy bezczynnie łatwiej nam jest sięgnąć po papierosa. Zorganizuj sobie czas, dzięki temu będziesz mieć mniej czasu na wspominanie papierosów. Dobrym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna. Pomoże ci zwalczyć nałóg, odzyskać kondycje i wyrzeźbić sylwetkę. To nie koniec zalet ćwiczeń. Uprawiając sport łatwiej odtrujesz swój organizm pozbywając się zalegających w nim toksyn. Wysiłek fizyczny poprawia również samopoczucie, gdyż podnosi poziom tak zwanego hormonu szczęścia (serotoniny). Spróbuj, na pewno szybko jego zalety.
Zajęcia wymagają także ręce, one również w dużym stopniu przyzwyczajone są do papierosa. Trzymaj w pogotowiu gumę do żucia, będzie pomocna w sytuacjach kryzysowych. A będzie ich wiele. Według opinii osób, które już rzuciły, kryzys najczęściej łapie w pracy. Bo kompani od „dymka” tak łatwo nie odpuszczają. Druga pokusa to różne lokale, w których jeszcze wprowadzono zakazu palenia (na szczęście jest ich już niewiele). Dymek obecny w nich, może być nęcący.
Zaangażuj otoczenie
Najbliższe ci osoby niestety także są wciągnięte w nałóg, zapewne z radością powitają zamiar rzucenia palenia. Poinformuj także znajomych, koleżanki i kolegów z pracy, niech wiedzą jaka ciężka czeka cię praca. Będą cie dodatkowo motywować i w razie potrzeby wyrażą negatywną opinię na temat pomysłu zapalenia chociaż jednego papieroska. Dobrym pomysłem jest też rzucanie palenia z kimś. Być może twój przyjaciel również nosi się z takim zamiarem. Razem będzie wam łatwiej. Możecie wymieniać wspólne doświadczenia, dodatkowo nutka rywalizacji pozwoli wam odnieść sukces.
Dieta też ważna
Po rzuceniu palenie możesz przytyć. Dzieje się to za sprawą nikotyny, która obniża apetyt. Pamiętaj więc, aby twoja dieta w tym czasie była szczególnie zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Niektóre produkty pomogą ci w walce z nałogiem, szczególnie polecane są tu warzywa i owoce, bogate w błonnik, który pomoże usunąć toksyny z organizmu. Sięgaj więc po jabłka, gruszki i fasolę. Dieta powinna być lekkostrawna. Nałóg wyrządził w twoim organizmie niemałe szkody. Zwłaszcza długoletni palacze ucierpieli na tym bardzo. Twojemu organizmowi brakuje witamin: C, B i E. W ich szybkim uzupełnieniu pomogą ci cytrusy, brązowy ryż, soja. Możesz również sięgnąć po gotowe preparaty witaminowe. Jeżeli dopadnie cię niespodziewany głód, co przy rzuceniu palenie niestety się zdarza, sięgaj po zdrowe przekąski na przykład suszone owoce, bakalie, pestki z dyni czy słonecznika.
W pojedynkę trudniej
Jeżeli jednak czujesz, że nałóg cię przerasta i nie jesteś na tyle silną osobą, by rzucić palenie, sięgnij po pomoc. Możesz się wspierać środkami farmakologicznymi: gumy, plastry. Dostarczają one nieduże dawki nikotyny, co pozwoli zmniejszyć dolegliwości związane z odstawieniem papierosów. Niektóre osoby w walce z paleniem korzystały z różnego rodzaju zabiegów takich jak akupunktura, czy biorezonans. Ich skuteczności nie dowiedziono, jednak zdarza się że po takim seansie faktycznie nałóg przechodzi do zapomnienia. Jednak nie ma co ukrywać. Jakąkolwiek metodę wybierzesz, czeka cię ciężka praca. Według opinii osób, którym się udało rzucić palenie- warto było!