Na czym polega badanie wzroku?

Na czym polega badanie wzroku

Jeżeli chcemy by nasze oczy służyły nam dobrze przez wiele lat nie możemy ich zaniedbywać i dbać o ich kondycję. Jednym z działań, które na pewno pozwolą nam zachowanie dobrej formy jest regularne badanie wzroku . Nie możemy pod żadnym pozorem doprowadzić do tego by lekceważyć i odkładać w nieskończoność wizytę u okulisty, ponieważ z czasem może się to odwrócić przeciwko nam.

Jak często do okulisty?

Często osoby, które nie chcą się udać na badanie wzroku uważają, że i tak na wizytę trzeba będzie czekać kilka miesięcy. Nie jest to prawda, ponieważ okuliści przeważnie działają w prywatnych gabinetach, w których to nie obowiązują kolejki. Wystarczy jedynie umówić się na konkretną godzinę i sprawdzić swój wzrok. Wbrew pozorom nie jest więc to zadanie wymagające poświęcenia wielkiej ilości czasu. Jeśli trafimy na dobrze przygotowanego specjalistę badanie wzroku zajmie mu dosłownie kilkanaście minut. Samo badanie jest bezbolesne. Badanie wzroku rozpoczyna się od standardowej procedury, czyli przeprowadzenie rozmowy z pacjentem. W tym czasie okulista pyta go, czy nie zaobserwował u siebie jakiś niepokojących zmian, które coraz bardziej dają się we znaki. Na podstawie wywiadu lekarz może już mieć połowę diagnozy, którą musi jeszcze sprawdzić badaniami.

Zlecenie badania wzroku

Wizyta u okulisty

W czasie rutynowej wizyty u okulisty możemy spodziewać się badania ostrości widzenia. Jest ono przyprowadzane przy użyciu specjalnej tablicy z literami różnej wielkości. To badanie jest znane nam ze szkoły. Przy użyciu autorefraktometru okulista przeprowadza również badanie, które ma nam dać odpowiedź na pytanie czy posiadamy wadę wzroku. Za pomocą innego urządzenia, takiego jak biomikroskop okulista jest w stanie przeprowadzić badanie dna oka, które sprawdzi kompleksowo stan zdrowia naszych oczu. Badanie wzroku trzeba koniecznie przeprowadzić jeśli chcemy wiedzieć czy potrzebujemy korekty wzroku i jakiego rodzaju ma to być korekta. Badania wzroku można przeprowadzać także w domowym zaciszu. Istnieje wiele domowych testów badania naszych oczu. Warto je od czasu do czasu przeprowadzać dla własnego dobra.

January 10th, 2016 by