Detoks alkoholowy, czyli jak skutecznie walczyć z alkoholizmem?

Odtrucie alkoholowe jest najczęściej wykorzystywanym zabiegiem w leczeniu alkoholizmu w krajach cywilizowanych. Detox polega na podawaniu pacjentowi specjalnie dobranej dawki lekarstw i innych płynów, co prowadzi do uodpornienia chorego na nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu. Alkoholoodtrucie jest nieszkodliwe dla osób uzależnionych, co potwierdzają badania wykonane w ostatnim czasie przez francuskich naukowców.

Badania nie kłamią

W podparyskiej klinice leczenia uzależnień doszło w ostatnim czasie do bardzo ciekawego badania: grupę 20 osób uzależnionych w różnym stopniu od alkoholu poddano leczeniu za pomocą detoksu alkoholowego. Znaleziono również grupę 8 osób, które nie zgodziły się na podawanie żadnych leków w trakcie trwania terapii. Po 2 miesiącach terapii zbadano obie grupy i wyciągnięto wnioski na temat wpływy detoksu na ciało i duszę osoby uzależnionej.

Wpływ na ciało – o wiele mniejsze zagrożenie śmierci

Jak wskazują obserwacje naukowców, osoby korzystające z odtrucia alkoholowego o wiele wolniej odczuwały potrzebę spożycia alkoholu. Po około tygodniu i większości badanych pojawiła się chęć do spożycia alkoholu. Jest to wynik o wiele lepszy jeżeli porównamy drugą grupę – tutaj pierwsze objawy odstawienia alkoholu oraz tzw. majaczenie alkoholowe nastąpiło już po około 20 godzinach bez picia.  Różnica zauważalna jest gołym okiem, co pokazują liczby. Jakie są inne pozytywy detoxu? Skutki odstawienia alkoholu, czyli majaczenie alkoholowe i padaczka nastąpiły w pierwszej grupie z o wiele mniejszym natężeniem, gdyż jedynie najbardziej uzależnione osoby musiały pozostać pod specjalną opieką. Czy jest to dobry wynik? Jak najbardziej, zaważając  na to, że bez zastosowania alkoholoodtrucia tym jednostkom groziłaby śmierć, a tak skutki nie były aż tak groźne dla zdrowia badanych. Jak poradziła sobie druga grupa? Tutaj problemy pojawiły się już na samym początku, a majaczenie alkoholowe wystąpiło u wszystkich uzależnionych. 3 osoby musiały zostać przymusowo poddane detoksowi alkoholowemu, gdyż nie podjęcie takich działań groziło zgonem.

Plastic cup with pills

Detoks to najskuteczniejsza metoda walki z alkoholizmem.

Wzmocnienie organizmu

Detox posiada wiele zalet, a jedną z nich z pewnością jest fakt, że dzięki usunięciu z organizmu trucizn jest on automatycznie wzmacniany, na czym zyskuje również kondycja psychiczna uzależnionego. Osoby popadające w tzw. ciąg alkoholowy spożywają ogromne ilości alkoholu, przez co w ich ciałach wydzielają się bardzo szkodliwe metabolity alkoholowe, które nie są w stanie zostać wydalone z organizmu. Zaleganie metabolitów w organizmie jest dla niego bardzo szkodliwe i rakotwórcze, dlatego najlepiej pomyśleć o odtruciu alkoholowym w celu usunięcia ich z ciała. Dzięki poprawie kondycji fizycznej lepiej funkcjonuje również układ nerwowy – o wiele rzadziej pojawia się rozdrażnienie i skłonności do depresji oraz myśli samobójczych.

November 14th, 2016 by