Kiedy warto się udać do nefrologa?

nefrolog - lekarz

Nefrolog, czyli specjalista leczenia chorób nerek to dla wielu osób specjalność stosunkowo obca i nieznana. O konieczności wizyty u nefrologa przekonujemy się zwykle odwiedzając kolejnego już lekarza który nie potrafi odnaleźć przyczyny bolesnego pęcherza, podwyższonego ciśnienia krwi czy niewyjaśnionych obrzęków kończyn. Schorzenia nerek bywają niezwykle niebezpieczne, a same nerki odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niestety, często objawy towarzyszące ich chorobom nie wydają się być bardzo oczywiste. Kiedy warto udać się do nefrologa i na jakie objawy warto zwracać szczególną uwagę?

Czym zajmuje się nefrologia?

Często myli się ją z urologią, która to zajmuje się chorobami układu moczowego. Nefrologia jest tu jednak specjalnością internistyczną, a więc w jej obrębie nie wykonuje się zabiegów chirurgicznych – leczenie nerek przebiega tu głównie metodami farmakologicznymi, a w razie konieczności przekazywane jest dopiero w ręce urologa w celach operacyjnych.

Nefrolog, po przeprowadzeniu wnikliwej diagnozy i całego szeregu badań pod kątem różnych schorzeń dotykających nerki może zalecić stosowanie leczenia, zmianę diety, a w szczególnych wypadkach tzw. leczenie nerkozastępcze opierające się na dializie lub obejmujące przeszczep chorej nerki. Jednocześnie w zakresie jego ekspertyzy znajdują się też inne choroby mogące mieć bezpośrednie powiązanie z chorobami nerek, a więc np. nadciśnienie tętnicze prowadzące niejednokrotnie do niewydolności lub kłębuszkowego zapalenia nerek.

Najważniejsze objawy problemów z nerkami

Jednymi z najczęstszych a jednocześnie najbardziej ignorowanych objawów choroby nerek jest ospałość, zmęczenie i konieczność częstego oddawania moczu, także w nocy. Nie każde gorsze samopoczucie czy zachowania tego typu należy automatycznie identyfikować z chorobami nerek, jednak w przypadku gdy objawy te zdają się nie ustępować warto udać się do nefrologa w celu zbadania sytuacji.

Znacznie bardziej oczywistymi objawami problemów z nerkami są różnorodne przypadłości związane z oddawaniem moczu. Pieczenie i bolesność w trakcie każdej wizyty w toalecie, częstomocz (w tym także oddawanie moczu w nocy), ciemno zabarwiony mocz, krwiomocz, czy też mętny mocz o ostrej woni przypominającej zapach amoniaku to już bardzo wyraźne sygnały do podjęcia natychmiastowej reakcji i zbadania nerek pod kątem problemów. Do objawów tych można dołączyć dodatkowo obrzęki wokół oczu, opuchliznę kończyn, bolesność poniżej żeber czy wspomniane już wcześniej podwyższone ciśnienie krwi i nadciśnienie tętnicze.

Zawsze, bez względu na to czy problemy z nerkami i oddawaniem moczu zdają się nasilać, czy też po prostu są delikatne ale dokuczają przez dłuższy czas warto poddać się badaniom pod kątem ewentualnych przyczyn tego typu stanu. Jako wrażliwy na urazy i uszkodzenia organ, odgrywający jednocześnie tak istotną rolę w oczyszczaniu i detoksykacji organizmu, nerki i ich zdrowie powinno stanowić priorytet każdego człowieka.

Kiedy warto zgłosić się do nefrologa i jak przygotować się do wizyty?

Każdy z wyżej wspomnianych objawów, szczególnie gdy pojawia się stosunkowo regularnie lub nasila się z dnia na dzień jest wyraźnym sygnałem do wizyty u nefrologa. Aby taką zdobyć należy wpierw otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego lub też udać się do nefrologa prywatnie. Pewne jest jedno – przed wizytą warto poddać się szeregowi badań, które znacząco ułatwią diagnozę i jednocześnie zmniejszą liczbę koniecznych wizyt u specjalisty. Wśród najbardziej istotnych badań diagnostycznych pojawiają się tu morfologia, badanie ogólne moczu, badanie mocznika, sprawdzenie poziomu kreatyniny, jonogram, badanie poziomu glukozy oraz USG układu moczowego z oceną wielkości nerek. Dodatkowo, lekarz podejrzewający przewlekłą chorobę może zlecić badanie wapnia oraz regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Pacjenci, którzy cierpią na nawracające zakażenia układu moczowego powinni dopilnować wyników posiewu moczu i poziomu glukozy, natomiast pacjenci z tzw. białkomoczem wyników dobowej utraty białka, badań cholesterolu oraz badań wapnia.

Po pierwszej wizycie diagnostycznej nefrolog może skierować pacjenta na badania specjalistyczne, takie jak urografia, scyntygrafia czy szczegółowe badanie USG. Kompleksową pomoc i wsparcie w leczeniu problemów z nerkami można uzyskać u nefrologa w Zduńskiej Woli.

November 22nd, 2024 by