Endodoncja w przypadku zębów przednich

stomatologia Łódź

Leczenie zębów – dla wielu jest to nieprzyjemna sprawa, o której wolą nie pamiętać, inni traktują to jako konieczność.

W końcu zęby są bardzo ważne i gdy się zepsują lub coś innego im się stanie, to muszą być leczone. Wielu ludzi nie lubi leczenia kanałowego, ponieważ kojarzy im się z bólem i przykrymi konsekwencjami – niestety, niektóre zęby muszą być w ten sposób leczone. I właśnie leczenie endodontyczne zajmuje się tym typem zabiegów.

Dentysta, który proponuje leczenie endodontyczne zdiagnozował u swojego pacjenta choroby miazgi oraz tkanek około wierzchołkowych. To bardzo ważne, aby takie leczenie rozpocząć, ponieważ w innym wypadku zęby mogą zacząć boleć (o ile już nie zaczęły) lub nawet się łamać. A w końcu nikt nie chce chodzić z niepełnym uzębieniem. Trzeba mieć jednak świadomość, że endodoncja nie jest łatwa i czasami może być nieprzyjemna. Co w takim razie zrobić, gdy takiego leczenia wymagają zęby przednie? Jak się zachować?

Co kwalifikuje do leczenia endodontycznego?

Zapewne jako pacjent zastanawiasz się, co takiego może zakwalifikować twoje zęby do leczenia endodontycznego. Przyczyn rozpoczęcia takiego leczenia może być naprawdę wiele. Przede wszystkim są to oczywiście głębokie ubytki próchnicowe, oczywiście to jednak nie wszystko. Kwalifikują się także, zgorzele i martwice miazgi, mechaniczne urazy zęba takie, jak złamania czy zwichnięcia, zapalenie tkanek około wierzchołkowych czy też wcześniejsze, źle wykonane leczenie endodontyczne. Dodatkowo taki zabieg jest wykonywany u osób, które miały zaplanowane leczenie protetyczne.

Aby takie leczenie mogło się jednak odbyć, trzeba powiedzieć dentyście o swoich chorobach ogólnoustrojowych, jeżeli takie się posiada. Niestety schorzenia serca, wątroby czy nerek wykluczają możliwość zastosowania endodoncji. Nie można także mieć żadnych schorzeń endokrynologicznych. Jeżeli więc masz, którąkolwiek z tych chorób, to niestety będzie trzeba w jakiś inny sposób leczyć twoje zęby – dowiesz się o tym na konsultacji u swojego dentysty.

stomatolog Łódź

Jak wygląda zabieg endodoncji?

W dzisiejszych czasach dentyści posiadają odpowiednie narzędzia oraz możliwości znieczulenia pacjenta, tak aby ten nie musiał leczyć swojego zęba przez wiele tygodni. Dawniej, aby można było wykonać zabieg endodoncji, trzeba było przynajmniej raz zatruć miazgę, która się w zębie znajdowała – w dzisiejszych czasach nie jest to już konieczne, ponieważ wystarczy odpowiednio znieczulić zęby.

Jak już jest to zrobione, to wtedy dentysta zabiera się do części głównej, czyli do wydrapywania ze środka zęba miazgi, która tam jest. Po wydrapaniu całości, dziura w zębie jest odkażana, a następnie zalewana specjalną substancją. Po pewnym czasie substancja w zębie twardnieje i zachowuje się niczym normalny, zdrowy ząb.

chirurgia stomatologiczna Łódź

Ile może kosztować takie leczenie?

Takie leczenie może kosztować naprawdę przeróżne kwoty – wszystko tak naprawdę zależy od zęba, który musi być wyleczony oraz od tego, ile kanałów się w nim znajduje. Przeważnie ceny zaczynają się w okolicach 150 zł, chociaż u każdego dentysty może być nieco inaczej.

Jak podają specjaliści z gabinetu Podralscy – Gdańsk, zdecydowanie jednak lepiej jest dbać o swoje zęby, ponieważ dzięki temu łatwiej jest zachować pełnię zdrowia. To właśnie zepsute zęby potrafią być przyczyną wielu poważnych chorób, które rozwijają się nie tylko w jamie ustnej, ale także w całym organizmie.

July 18th, 2023 by