Wybór roweru górskiego to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Na rynku każdego roku pojawiają się dziesiątki nowych modeli w kolekcjach zarówno wiodących, jak i bardziej niszowych marek rowerowych. Modele amatorskie i zawodowe wykorzystują znane, ale i nowe technologie i rozwiązania, oferując użytkownikom większą wygodę jazdy, lepszą kontrolę nad jednośladem czy optymalne warunki do zabawy w bardziej ekstremalnych odmianach jazdy MTB. Co wyróżnia dobry rower górski, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jak wybrać model najlepszy dla siebie?
Podstawowe typy rowerów górskich: przegląd modeli MTB
Jeszcze kilkanaście lat temu rower górski uznawany był za jeden z najbardziej uniwersalnych jednośladów przeznaczonych do jazdy na każdym terenie. Dziś, po latach intensywnej pracy producentów, ale i szybkim rozwoju dyscyplin sportowych skupionych ja jeździe w trudnym terenie, rowery górskie (zwane także MTB) pojawiają się w kilku różnych wariantach i są znacznie bardziej wyspecjalizowanym sprzętem do konkretnych zadań. Wśród dostępnych kategorii pojawią się więc zarówno rowery idealne na wycieczkę po lesie lub górskie szlaki, ale i te doskonałe do wyczynowych zjazdów z wybojami na trasie.
- – Rowery rekreacyjne, czyli najbardziej „uniwersalne” rowery górskie to najczęściej klasyczne MTB Hardtail z amortyzowanym przodem, ale sztywnym tyłem zapewniającymi bardzo wygodną jazdę po umiarkowanie trudnym terenie. Przełożenia najczęściej pozwalają tu na dość spokojne podjazdy po umiarkowanie stromych pagórkach, jak i dość szybką jazdę po płaskim terenie. Dla początkujących, zapoznających się dopiero z kategorią rowerów MTB lub dla tych, którzy w trudniejsze trasy wybierają się jedynie rekreacyjnie, maszyna tego typu w zupełności wystarczy.
- – Rowery XC to górskie rowery maratonowe, przygotowane tak by maksymalnie ułatwić zawodnikowi pokonywanie podjazdów, ale zabezpieczyć też wygodę na trasach zjazdowych. Obok rowerów rekreacyjnych są zdecydowanie najbardziej uniwersalną kategorią rowerów MTB, stworzoną z myślą o uczestnictwie w kolarstwie przełajowym. Sylwetka kolarza jest tu bardziej wygięta i pochylona, co gwarantuje lepsze przełożenie energii na prędkość jazdy. Rowery XC są dostępne w wersji hardtail oraz full-suspension, a więc z amortyzacją obu kół.
- – Rowery Trail (ścieżkowe) najczęściej pojawiają się w wersji full-suspension (choć zdarzają się także jako hardtaile) i są sportową hybrydą łączącą sportowe ściganie się ze zjazdowym enduro. Radzą sobie na zjazdach i podjazdach, dając wygodę w każdych warunkach. Najczęściej wybierają je bardziej doświadczeni amatorzy, dla których jazda po górach nie jest już czysto rekreacyjna.
- – Rowery enduro to rowery zjazdowe, zbudowane tak by to właśnie na dynamicznych i trudnych technicznie zjazdach radziły sobie najlepiej. Z łatwością radzą sobie z kamiennymi i wyboistymi ścieżkami w dół, dlatego najczęściej znajdziemy tu modele z pełnym zawieszeniem i skokiem do nawet 170 mm. Na enduro da się samodzielnie podjechać pod wzniesienie, choć będzie to bardziej wymagające niż na rowerach XC czy trail.
- – Downhill/freeride nie znają pojęcia strachu i są przygotowane do najbardziej intensywnych zjazdów, ewolucji powietrznych i lotów w parkach rowerowych. Podjazdy na nich są prawie niemożliwe, ale jazda w dół na żadnym innym modelu MTB nie będzie tak ekscytująca i wygodna.
Co wyróżnia dobry rower górski?
Znając dostępne na rynku typy rowerów górskich nieco łatwiej wybrać ten, który będzie pasował optymalnie do Twojego charakteru jazdy. W dalszym ciągu warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, które wyróżnią dobrej jakości rower MTB na tle wszystkich modeli dostępnych na rynku – rowery górskie pojawiają się właściwie w każdej kategorii cenowej i te najtańsze, amatorskie, potrafią znacząco różnić się od modeli najwyższej klasy.
Rowery MTB wyróżniają się przede wszystkim solidną konstrukcją, wzmocnioną ramą, szerszymi oponami i lepszym przełożeniem, które w połączeniu zapewniają użytkownikowi wygodną i bezpieczną jazdę po nierównym terenie. W dobrym rowerze górskim należy spodziewać się amortyzacji przynajmniej na kole przednim, a także solidnych hamulców (najczęściej tarczowych) i braku błotników, które byłyby jedynie dodatkowym, zbędnym obciążeniem roweru. Choć do niedawna charakterystycznym tu rozmiarem kół było 26”, obecnie zawodnicy najczęściej wybierają modele z kołem 27,5”.
Planujesz zakup roweru górskiego? Na to warto zwrócić uwagę
Dobry rower górski to inwestycja na lata, dlatego nie polecamy tu pochopnego podejmowania decyzji i wyboru pierwszego, najtańszego modelu jaki pojawi się na horyzoncie. Przy zakupie zwróć w pierwszej kolejności uwagę na swój preferowany styl jazdy i trasy, które wybierasz najczęściej – to na ich podstawie znajdziesz optymalną geometrię roweru, dając sobie tym samym szansę na wygodną jazdę. Rowerów szukaj zawsze wśród rozpoznawalnych na rynku marek, w sprawdzonych sklepach rowerowych, gdzie szeroki wybór idzie w parze z możliwością uzyskania fachowej pomocy i wsparcia przy wyborze modelu dopasowanego do Twoich potrzeb.