Jest to jedna z najstarszych metod leczenia, która wywodzi się ze Starożytnych Chin. Polega na mechanicznej stymulacji całego ciała, poprzez bezpośrednie masowanie skóry pacjenta za pomocą rąk masażysty.
Celem jest pobudzenie do regeneracji uszkodzonych, schorowanych tkanek. Istnieje kilka szkół wykonywania masażu, składających się z różnych technik i metod. Dobrze wykonany masaż potrafi być nie tylko ukojeniem dla przeciążonego organizmu, uspokojeniem całego układu nerwowego, ale również dobroczynnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie całego organizmu. Dla kogo są szczególnie zalecane i w jaki sposób powinno się z nich korzystać?
Masaż klasyczny i jego zalety
Jeżeli prowadzi się bardzo intensywny tryb życia, jest się osobą szczególnie narażoną na przeciążenie układu nerwowego, zmęczoną psychicznie oraz fizycznie, dobra opcją będzie skorzystanie z zabiegu masażu klasycznego. Masażysta rozciera skurczone partie ciała, pobudzając pracę całego układu krwionośnego, co przyczynia się do lepszego ukrwienia wszystkich tkanek. Ugniatanie to główna technika stosowana w masażu klasycznym. Wpływa na odzyskanie elastyczności szczególnie zesztywniałych od nadmiernego napięcia mięśni.
W trakcie wykonywania masażu można stosować olejki eteryczne, specjalnie przygotowane do masażu kremy o przyjemnym zapachu. Wszystkie stosowane techniki mają wprowadzić pacjenta w błogi stan ukojenia i rozluźnienia.
Masaż klasyczny, dzięki swoim zaletom jest coraz częściej wykorzystywany przez pacjentów w różnym wieku.
Wpływ masażu na wygląd
Na bazie masażów klasycznych stosuje się specjalnie techniki masowania, nakierowane na uzyskanie efektów kosmetycznych. Może to być masaż ujędrniający, skupiający się na rozmasowaniu cellulitu, zgromadzonej tkanki tłuszczowej na pośladkach, udach, biodrach i brzuchu. Również masaż twarzy mający wpłynąć na zmniejszenie powstawania zmarszczek, opiera się na masażu klasycznym. Podczas masażu stosuje się również odpowiednie maseczki, kremy o właściwościach regenerujących, ujędrniających skórę. Będzie idealnym zabiegiem dla każdego, zwracającego szczególną uwagę na swój wygląd i chcącego zwiększyć swoją fizyczną atrakcyjność.
Masaż klasyczny – forma rehabilitacji
Poza usługami relaksacyjno-kosmetycznymi, masaż klasyczny jest wykorzystywany przede wszystkim w trakcie rehabilitacji. Certyfikowany i doświadczony fizjoterapeuta Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy wykonuje tego typu masaż w przypadku leczenia pacjentów po przebytych operacjach, zmagających się z przewlekłymi schorzeniami stawów, posiadających wady postawy, wynikających z działania różnych czynników środowiskowych jak i uwarunkowań genetycznych. W przypadku pacjentów obłożnie chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać, są po przebytych urazach albo operacjach, najlepiej skorzystać z możliwości rehabilitacji domowej.
Również kobiety w ciąży oraz po przebytym porodzie (naturalnym albo po cięciu cesarskim) powinny skorzystać z usług specjalizującego się w tych przypadłościach fizjoterapeuty. Praktycznie każda czynność, narażająca organizm na ekstremalny wysiłek, może prowadzić do powstawania zwyrodnień, które przekładają się na rozwój poważnych i bolesnych schorzeń. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek formy rehabilitacji, w tym masażu klasycznego, należy wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, aby fizjoterapeuta mógł ocenić skalę choroby oraz ustalić zakres prawidłowo wykonywanych technik leczenia.
Stosowanie masażu klasycznego bez kompletnej wiedzy o chorobie pacjenta, może skutkować pogorszeniem jego stanu bądź jeszcze bardziej uszkodzić schorowane części ciała. Dlatego do zabiegu należy podchodzić świadomie i ostrożnie, korzystając z pomocy tylko dobrze wykwalifikowanych fizjoterapeutów.
Dla kogo są masaże klasyczne?
Do gabinetu fizjoterapeuty może właściwie udać się każdy, komu zależy na dobrym zdrowiu, niezależnie od wieku. Grzegorz Tokarczyk uczula swoich pacjentów, korzystających z masażu klasycznego, jak ważna jest ogólna profilaktyka. Na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu ma wpływ szereg czynników – prawidłowe nawyki odżywiania się, dostosowane do trybu i stylu życia ćwiczenia, świadome i dobre nawyki poruszania się, dźwigania, a nawet wstawania z łóżka. Cała wiedza może pozytywnie wpływać na wypracowanie prawidłowych nawyków postawy ciała, które będą zapobiegać albo przynajmniej spowolnią proces powstawania potencjalnych schorzeń.
Coraz częściej można się spotkać z tendencją wysyłania dzieci do fizjoterapeutów przez rodziców, aby skorygowali bądź nakierowali w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem, w celu zapobiegania przed powstawaniem wad postawy lub wzmocnienia konkretnych partii ciała. Elementy masażu klasycznego również mogą stanowić doskonałą formę zabawy rodzica z dzieckiem. Bezpośredni dotyk, masaż skóry stanowi intensywny bodziec sensoryczny, który pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też budowaną w ten sposób więź.