Do czego mogą doprowadzić braki w uzębieniu?

implant

Wypadki, urazy czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej to najpopularniejsze przyczyny wypadania zębów. W taki sposób nie tylko spada nasza samoocena wywołana kompleksami z tym związanymi, ale jednocześnie narażamy się na szereg przypadłości, które będą miały poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego od razu po stracie zęba należy udać się do stomatologa i zdecydować się na implant zęba.

Ładny uśmiech to współcześnie niezwykle pożądana cecha wyglądu. Niestety, szybki tryb życia doprowadza do tego, że zaniedbujemy swoje uzębienie, nieustannie przesuwając kontrolne wizyty u stomatologa. Efektem tego są nie tylko ubytki, żółte zęby czy nieprzyjemny zapach z ust, ale właśnie utrata jednego czy dwóch zębów. Nieważne czy wypadła trójka czy szóstka – w każdym przypadku warto wybrać się do stomatologa i rozważyć wszystkie opcje, które zaproponuje.

Braki w uzębieniu a konsekwencje – o czym należy pamiętać?

Brak jednego, dwóch czy kilku zębów powinny być sygnałem, że natychmiast należy udać się do stomatologa w celu uzupełnienia braków. To wszystko powinno się odbyć ze względu na poważne powikłania, które nie tylko spowodują nieustający ból szczęki czy problemy ze snem, ale przede wszystkim szereg innych, zdrowotnych komplikacji. Nie bez powodu zęby w szczęce są ustawione w takiej, a nie innej pozycji. Są one dla siebie wzajemną podporą i jednocześnie łączą się z kością szczękową.

Wielu stomatologów zaleca, aby od razu po ekstrakcji zęba, którego nie udało się uratować w inny sposób, uzupełnić ubytek. Jednym z najbezpieczniejszych i trwałych rozwiązań może być implant zęba.

implant

Konsekwencje utraty zęba – dlaczego warto zapełnić brak?

Brak zęba to nie tylko kwestia estetyki. Przez nieuzupełnioną lukę pozostałe zęby tracą podparcie, przez co dochodzi do problemów związanych z łukiem zębowym, a nawet wysuwającą się do przodu szczęką. Każdy ząb jest podporą dla innego i nierzadko wystarczy brak tylko jednego z nich, aby pozostałe zęby w łuku zaczęły samoistnie zmieniać swoje położenie, rozsuwając się i nieestetycznie przekrzywiając. To jednak nie koniec konsekwencji – na pacjentów czekają znacznie poważniejsze powikłania.

Braki w uzębieniu sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia. Rozwijają się one w miejscu zanikającego dziąsła. Bez jednego zęba jesteśmy również narażeni na odsłanianie się szyjek zębowych czy całkowity zanik kości szczęki. Im dłużej zwlekamy z uzupełnieniem braku, tym częściej wstawienie implantu po miesiącach czy latach wiąże się z trudniejszym zabiegiem oraz wyższymi kosztami.

To jednak nie wszystko – brak zęba przyspiesza ścieranie się pozostałych, które są zmuszone do podwójnej pracy. W ten sposób bardzo łatwo stracić ich więcej i wydać więcej pieniędzy na leczenie. Dodatkowo zęby, które nie mają podparcia, nierzadko wysuwają się z zębodołu, co dodatkowo powoduje ból podczas spożywania posiłków.

implanty zębów

W jaki sposób można wypełnić braki w uzębieniu?

Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie bardzo bezpiecznych sposobów na uzupełnienie braku w uzębieniu jest implant stomatologiczny. Implanty wykonywane są z tytanowych śrub, które następnie stomatolog wprowadza w kość. Implant będzie imitował korzeń straconego zęba, co zapobiegnie powstawaniu komplikacji i rozwojowi licznych schorzeń. Na implant można nałożyć łącznik, do którego mocuje się most porcelanowy, stanowiący jedyną widoczną część całego implanta. W ten sposób nie tylko zyskamy piękny uśmiech, ale również uchronimy się przed wszystkimi powikłaniami związanymi z utratą zęba.

Wiele osób decyduje się także na inne rozwiązania – protezy ruchome albo stałe, a także implanty cyrkonowe. Wybór metody zależy od wielkości problemu, a także środków, którymi dysponuje pacjent. Implant tytanowy jest jednak jednym z najczęściej wybieranych.

implant

Brak zęba a implant – kiedy zgłosić się do stomatologa?

Z racji tego, że zmiany w szczęce zachodzą bardzo szybko po utracie zęba, stomatolodzy zachęcają do tego, aby jak najszybciej zgłosić się na zabieg wszczepienia implantu. W niektórych przypadkach można go przeprowadzić niemal od razu, w innych natomiast należy przeprowadzić implantologię dwuetapową – zwłaszcza u osób, które wcześniej nie zdecydowały się na uzupełnienie. Braki w uzębieniu prowadzą do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji – nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Warto więc jak najszybciej zareagować.

January 20th, 2020 by