Neurologia jest jedną z bardzo wielu dziedzin współczesnej medycyny. Czym dokładnie zajmuje się lekarz neurolog i jakie choroby może on leczyć? Jakie badania i testy leżą w jego kompetencjach i kiedy warto do niego się zgłosić? Dowiedz się jak najwięcej o neurologii i sprawdź, kiedy warto odwiedzić tego lekarza specjalistę, aby uzyskać od niego profesjonalną pomoc w wyleczeniu wybranej choroby lub określenia, co może być przyczyną konkretnych objawów i czy są one powodem do niepokoju.
Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się układem nerwowym
Medycyna składa się z naprawdę wielu różnych dziedzin, które często są ze sobą mocno powiązane. Ich zakresy częściowo mogą się pokrywać, co oznacza, że lekarze specjaliści różnych dziedzin bardzo często muszą ze sobą współpracować. Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się ośrodkowym oraz obwodowym układem nerwowym w organizmie człowieka.
Układ ośrodkowy to nic innego, jak mózg oraz rdzeń kręgowy. Z kolei obwodowy układ nerwowy to wszystkie połączenia, jakie występują między mięśniami i narządami wewnętrznymi, a mózgiem i rdzeniem kręgosłupowym. Ośrodkowy układ nerwowy jest odpowiedzialny za wysyłanie odpowiednich bodźców, aby mięśnie i narządy mogły poprawnie funkcjonować, a z kolei układ obwodowy składa się z nerwów, które odpowiedzialne są za przesyłanie tych informacji do wybranych miejsc w organizmie. Dzięki temu możemy między innymi wykonywać ruchy, posługiwać się wzrokiem i węchem czy odczuwać ból, ciepło, zimno oraz korzystać z innych zmysłów.
Neurologia jest bardzo złożoną i rozległą dziedziną medyczną, która często jest powiązana z psychologią oraz psychiatrią, a niekiedy również z ortopedią. Problemy psychiczne mogą być spowodowane uciskami różnych ośrodków w mózgu lub problemami z przesyłaniem informacji i bodźców wytwarzanych w różnych obszarach ludzkiego centrum dowodzenia.
Z kolei podczas badań ortopedycznych może okazać się, że ból kończyn czy kręgosłupa spowodowany jest nie zwyrodnieniami kostnymi czy wadami postawy, a uciskiem na nerwy. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja neurologiczna i dokładne przeanalizowanie przez specjalistę wszystkich objawów i badań oraz zlecenie dodatkowych testów.
Z jakimi objawami warto wybrać się na wizytę do neurologa?
Istnieje wiele różnych objawów chorób neurologicznych, które pozornie mogą się wydawać błahe i kompletnie nie związane z układem nerwowym. Na wizytę do neurologa warto się wybrać w momencie zaobserwowania u siebie problemów z mięśniami, na przykład częste kurcze, nagłe osłabienie siły mięśniowej czy też częste drżenie mięśni.
Neurolog zleci odpowiednie badania również w przypadku zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej, zawrotów głowy, a także szumów w uszach, utraty przytomności oraz omdleń. Do neurologa zgłosić się można również z zaburzeniami snu oraz z intensywnymi bólami głowy.
Lekarz specjalista z zakresu neurologii zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem, takich chorób jak między innymi:
-padaczka,
-choroba Alzheimera i Parkinsona,
-migreny oraz inne bóle głowy,
-mitopatie,
-udary mózgu oraz stany po udarach,
-guzy mózgu,
-stany po zapaleniu mózgu oraz samo zapalenie,
-stwardnienie rozsiane oraz wiele, wiele innych mniej lub bardziej poważnych chorób układu nerwowego.
Problemy neurologiczne mogą być wywoływane problemami genetycznymi, zwyrodnieniami i rozwijającymi się guzami oraz nieodpowiednim trybem życia, innymi chorobami czy uzależnieniami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z neurologiem, który zleci wykonanie badan, takich jak tomografia komputerowa, elektroencefalografia czy rezonans magnetyczny w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.