Jaki wpływ na nasze życie ma joga?

maty kauczukowe do jogi

Obecnie, joga stanowi jedną z najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej. Spokojnie wykonywane ćwiczenia wraz z instruktorem, stanowią idealne rozwiązanie dla wielu osób. Jogę praktykuje się od wielu stuleci. Różne są ćwiczenia relaksacyjne, jakie możemy wybrać. W zależności od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji, dobieramy ćwiczenia do swojej kondycji oraz możliwości.

W znacznej większości, jogini uczęszczają na zajęcia z instruktorem. Jest to bowiem najbardziej skuteczna metoda, która zapewnia nam wykonywanie wszystkich ćwiczeń w prawidłowy sposób. Instruktor może podpowiedzieć nam, jak ulepszyć nasze techniki oraz jak dopasować poszczególne rodzaje ćwiczeń.

Ćwiczenia, jakie wchodzą w zakres jogi, dzielą się na kilka rodzajów. Pierwszym z nich, są ćwiczenia związane z prawidłowym oddychaniem. Drugim, szczególnie znanym nie tylko joginom – medytacje. Podczas sesji wykonuje się wiele asan, czyli póz. Dodatkowo, ćwiczenia mogą skupiać się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni i ścięgien.

Podstawowym założeniem jogi jest uzyskanie harmonii i równowagi między duchem a ciałem. Wszystkie rodzaje ćwiczeń wykonuje się w pełnym skupieniu, bardzo powoli. Joga jest uspokajająca i często poleca się ją jako metodę relaksacyjną dla osób, które żyją w ciągłym stresie. Nie bez powodu więc, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z jogą.

Zalety z praktykowania jogi

Regularne praktykowanie jogi pozwoli nam odzyskać wewnętrzny spokój oraz poprawić naszą kondycję fizyczną. Warto również wspomnieć o tym, iż ćwiczenia z zakresu jogi są w większości przypadków rozciągające. Dzięki nim, możemy także poprawić elastyczność i rozciągliwość naszego ciała. Podczas sesji, skupiamy się nie tylko na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń, ale i na właściwym oddychaniu. Regularny i prawidłowy oddech, jest kluczem do osiągnięcia harmonii dzięki jodze.

Typ jogi, który najbardziej skupia się na wzmocnieniu poszczególnych grup mięśni i stawów, pozwoli nam przywrócić dobry stan naszemu organizmowi. Dzięki regularnemu praktykowaniu jogi, możemy poprawić praktycznie każdy aspekt naszego życia.

poduszka do medytacji

 

W związku z regularnym wykonywaniem asanów, joga przyczynia się do spadku masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to więc idealny rodzaj aktywności fizycznej dla wszystkich tych, którzy zmagają się z nadwagą, lecz stan zdrowia nie pozwala im się przemęczać.

Podsumowując – joga to zbiór ćwiczeń, które mają wpływ nie tylko na naszą duchowość. Asany i medytacje, które uspokajają, mają również znamienny wpływ na nasze ciało. Poprawa rozciągliwości, ogólne wzmocnienie organizmu oraz mięśni i ścięgien, to główne atuty jogi. Redukcja stresu, lepsza kondycja psychiczna i fizyczna oraz poprawa krążenia, to tylko niektóre z licznych zalet jogi, dla których tak wiele osób rozpoczyna ją praktykować.

 

Jak bezpiecznie ćwiczyć jogę?

Oprócz tego, iż zajęcia jogi warto ćwiczyć z instruktorem (przynajmniej na samym początku), warto dodać, że można wykorzystywać bardzo różnorodne dodatki i akcesoria do niektórych ćwiczeń. Obowiązkowa mata do jogi, wałki, klocki oraz paski – te i inne elementy znacznie poprawią jakość wykonywanych przez nas asanów.

Obecność instruktora jest istotna na początku – dzięki niemu, będziemy mieli pewność, że wykonujemy wszystkie pozy w prawidłowy sposób. Wiele osób ćwiczy samodzielnie w domu lub na świeżym powietrzu. Bezpieczne wykonywanie jogi, to prawidłowa postawa oraz odpowiednie wyposażenie. Dzięki tym aspektom, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie poprawę zdrowia.

January 13th, 2020 by