Ustąpienie dolegliwości już po pierwszym masażu

masaż

Masaże są praktykowane od tysięcy lat. Dzisiaj jeżeli potrzebujemy masażu możemy wybierać spośród około 80 sposobów z szerokim zakresem ruchów oraz technik. Wszystko to obejmuje uciskanie, pocieranie lub manipulowanie mięśniami oraz innymi miękkimi tkankami przy użyciu dłoni i palców. Czasami używa się nawet przedramion, łokci bądź stóp.

Czym jest masaż?

Jak już wspomnieliśmy masaż obejmuje uciskanie, pocieranie i manipulowanie mięśniami, skórą i innymi tkankami miękkimi. W zależności od stylu masażu nasz masażysta może wykorzystywać do tego dłonie i swoje palce, łokcie, przedramiona lub stopy. Masaże mogą być bardziej intensywne i docierać do głębokich warstw mięśni, bądź być delikatniejsze i działać bardziej relaksująco.masaż

Według badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Masażem aż 25% dorosłych amerykanów odbyło masaż przynajmniej raz pomiędzy 2016 a 2017 rokiem. Nie ma w tym nic dziwnego, jest bowiem wiele powodów, aby zdecydować się na masaż. Coraz więcej osób odczuwa korzyści zdrowotne wynikające z takich procedur.

Możemy wybierać spośród wielu stylów masażu, aby złagodzić nieprzyjemne objawy jakie odczuwamy, leczyć urazy bądź pomóc poradzić sobie z określonymi stanami zdrowotnymi.

Jakie dolegliwości mogą ustąpić po masażu?

Wiele rodzajów masażu oferuje korzyści wykraczające poza zwykły relaks i poradzenie sobie ze stresem. Przede wszystkim pomaga on na bóle pleców. W więcej niż jednym badaniu wykazano skuteczność terapii tego typu w leczeniu bólu pleców. Inny typ bólu – ból głowy – także może być zniwelowany przez masaż. Niektóre badania sugerują, że terapia masażem może zmniejszyć liczbę migren u danej osoby, a także poprawić sen.

Jednak masaże są stosowane nie tylko przy dolegliwościach bólowych. Pomaga on na choroby zwyrodnieniowe stawów. W pierwszym badaniu klinicznym, oceniającym skuteczność szwedzkiego masażu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, uczestnicy, którzy otrzymywali jednogodzinny masaż jeden lub dwa razy w tygodniu, odczuwali poprawę w zakresie bólu, sztywności i funkcji. Grupa kontrolna nie miała takich zmian.Stopy

Co bardzo ciekawe masaże mogą również pomóc w terapii raka. Stosowany jako uzupełnienie tradycyjnej, zachodniej medycyny, masaż może promować relaksację i redukować objawy raka lub skutki uboczne leczenia.

Może to pomóc na przykład zmniejszyć ból, obrzęk, zmęczenie, nudności lub depresję, a także poprawić działanie układu odpornościowego. Istnieją jednak obszary, których masażysta powinien unikać u pacjentów z rakiem, a także okresy leczenia, w których należy całkowicie unikać tego typu terapii. Najlepiej jest więc porozmawiać z naszym lekarzem i wspólnie ustalić jak skutecznie włączyć masaż do naszego leczenia.

Przegląd 17 badań klinicznych wykazał, że terapia masażem może pomóc zmniejszyć depresję. Jednak w przypadku uogólnionego zaburzenia lękowego nie było ono skuteczniejsze niż zapewnienie uspakajającego środowiska i głębokich ćwiczeń oddechowych. Masaż może również pozytywnie wpłynąć na walkę z niepokojem, zaburzeniami trawienia, bezsenności związanej ze stresem oraz bólami stawowymi skroniowo- żuchwowymi.

Musimy też pamiętać, że masaże są bardzo często stosowane przy urazach tkanek miękkich i urazach sportowych. Profesjonalni sportowcy mają swoich masażystów, ponieważ pomaga to w regeneracji tkanek oraz rekonwalescencji. Masaż to zawsze przede wszystkim przyjemność. Pomaga on walczyć ze stresem i zrelaksować się. Z tego powodu korzysta z niego wiele osób, które nie mają poważnych dolegliwości, ale potrzebują oderwać się od codziennych obciążeń i poczuć się komfortowo.

Ustąpienie dolegliwości po pierwszym masażumasaż

Jedną z ogromnych zalet masażu jest to, że pierwsze rezultaty terapii możemy zauważyć już po pierwszym masażu. Czujemy się bardziej zrelaksowani, a nasze mięśnie szybciej się regenerują i wzmacniają się. Jednak powinniśmy wiedzieć, że najlepsze rezultaty dają regularne masaże.

Nasz masażysta po sesji da nam profesjonalną rekomendację. Zalecenia mogą obejmować częstotliwość masażu, korzyści wynikające z regularnej terapii, a także ćwiczenia, które możemy wykonywać pomiędzy masażami. Przykładem takiego ćwiczenia jest turlanie piłeczki tenisowej pod stopą lub zwracanie uwagi na ustawienie naszych ramion podczas siedzenia.

Pomimo tego, że już po pierwszym masażu zauważymy, że dolegliwości ustępują to najlepiej działa tutaj regularność. Profesjonalne masaże lecznicze i klasyczne przeprowadzane są w gabinecie fizjoterapii Global Therapy.

February 5th, 2019 by