Pomoce Montessori – Drzewko Smutku i Radości

Metoda Montessori od kilku lat cieszy się stale rosnącą popularnością zarówno wśród pedagogów przedszkolnych, jak i rodziców maluchów, które dopiero co zaczynają swoją edukację. Podczas wykorzystywania tej metody używane są rozmaite pomoce naukowe, przygotowane specjalnie z myślą o tej alternatywnej metodzie nauczania. Jedną z nich jest Drzewko Smutku i Radości.

Na czym polega wykorzystanie tej pomocy i do czego ona służy? Czym tak dokładnie jest cała ta filozofia i jaki jest jej cel? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czym jest metoda Montessori?

Metoda Montessori swoją nazwę wzięła od nazwiska lekarki, która stworzyła ten system nauczania dzieci w wieku przedszkolnym. Włoszka Maria Montessori stworzyła wyjątkową metodę wychowawczą, która pozwala na swobodny rozwój dziecka, bez narzucania mu sztywnych ram i ograniczeń dla jego wyobraźni i potencjału. Najważniejszym założeniem tego systemu jest pozwolenie dziecku na rozwój we własnym tempie, bez pospieszania i wywierania presji. W tej filozofii dziecko jest najważniejsze, a rolą rodzica jest okazywanie mu wsparcia i dawanie możliwości do samodzielnego rozwoju i udzielania pomocy, ale bez wyręczania czy popędzania. Takie podejście sprawia, że dziecko nie odczuwa presji i nie dołącza już od najmłodszych lat do wyścigu szczurów o najlepsze oceny, ale ma możliwość rozwijania swoich pasji i swobodnego odkrywania swoich talentów zarówno w kontekście naukowym, jak i kreatywnym i twórczym.

W przedszkolach, w których wykorzystywana jest metoda Montessori, podstawowym założeniem jest zapewnienie dziecku swobody oraz poczucia pewności bezpieczeństwa. Maluch powinien mieć możliwość rozwijania swoich zainteresowań i odkrywania pasji. Nie należy wywierać na nim przymusu przyswajania wiedzy z konkretnych dziedzin, lecz zagwarantować mu szerokie spektrum możliwości. Ważną rolę w tym systemie odgrywa zrównoważony rozwój dziecka oraz wsparcie ze strony wychowawców oraz rodziców na każdym etapie pozyskiwania nowych umiejętności czy wiedzy.

“Nie należy kierować się standardami czy konkretnymi wytycznymi odnośnie tego, kiedy dziecko powinno przyswoić dany materiał, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna i należy dopasować ją do każdego malucha osobno.”

Drzewko Smutku i Radości – jak z niego korzystać i co ma na celu?

W filozofii Montessori ważną rolę odgrywa przede wszystkim odpowiednie podejście zarówno ze strony rodziców, jak i wychowawców. Istotne są również wszelkie pomoce naukowe, które powinny być dopasowane do potrzeb oraz poziomu rozwoju dziecka. Jednym z popularniejszych elementów systemu Montessori, które doskonale wpływa na rozwój malucha, jest Drzewko Smutku i Radości. To narzędzie wspierające rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka, które bardzo chętnie jest wykorzystywane przez wychowawców podczas zajęć z maluchami i ma naprawdę ogromny wpływ na ich emocjonalność oraz zdolność do okazywania i nazywania uczuć.

Drzewko Smutku i Radości Montessori to tak naprawdę dwie plansze w postaci drzew oraz listki, które należy na nich umieścić. Jedno drzewko ma minę uśmiechniętą, a drugie jest smutne. Zarówno wesołe, jak i zasmucone drzewko ma wywiercone dziurki, które służą do mocowania listków, które również dołączone są do zestawu. Na każdym z nich wypisana jest inna emocja. Są one zarówno pozytywne, jak i negatywne, a zadaniem dziecka jest dopasowanie poszczególnych emocji do drzewek.

“Takie ćwiczenie pozwala rozwinąć słownictwo dotyczące uczuć i emocji, i tym samym ułatwia dzieciom nazywanie tego, co w danym momencie czują. Ponadto to doskonały wstęp do nauki rozmawiania o swoich odczuciach i emocjach, co może mieć ogromny wpływ na umiejętność wyrażania swoich potrzeb, uczuć oraz emocji w przyszłości. Drzewko Smutku i Radości może być wykorzystywane zarówno  w przedszkolu, jak i w domowym zaciszu.”

 

May 9th, 2019 by