Pomoc ratownika medycznego

ratownik

Kiedy znajdujemy się w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu lub życiu, widok ratownika medycznego budzi w nas jednocześnie niepokój, ale i nadzieję.

Z jednej strony martwimy się, że sytuacja w której się znaleźliśmy wymagała wezwania odpowiednich służb, a z drugiej zdajemy sobie sprawę z tego, że teraz jesteśmy już w najlepszych rękach. Pomoc ratownika medycznego może bowiem  nie tylko doraźnie nas wspomóc , ale i niekiedy – uratować nawet życie.

Zakres działań ratownika medycznego

Zakres czynności zawodowych ratownika medycznego określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Według niej do takowych działań takich należy przede wszystkim zabezpieczanie osób znajdujących się w miejscu nieszczęśliwego zdarzenia oraz podejmowanie wszelkich działań, które mają zapobiegać zwiększeniu liczby ofiar. Po drugie, do działań podejmowanych przez ratownika medycznego należy również dokonanie oceny stanu zdrowia i podjęcie medycznych czynności ratunkowych.pierwsza pomoc

Co więcej, ratownik medyczny zobligowany jest również do komunikowania się z osobą w stanie nagłego zagrożenia i udzielenia jej wsparcia psychicznego.

Zakres działań ratowników medycznych obejmuje też transport osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i organizowanie oraz prowadzenie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W jakich sytuacjach możemy więc skorzystać z pomocy ratownika medycznego i kiedy powinniśmy zdecydować się na wezwanie pomocy?

Kiedy powinniśmy wezwać karetkę?

Wezwanie karetki powinno mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy są ku temu poważne przesłanki. Kiedy zatem dopadną nas drgawki, nasilona duszność, nagły i ostry ból, uporczywe wymioty, krwotoki czy zaburzenia świadomości, nie wahajmy się wezwać pogotowia. W przypadku rozległych ran, gwałtownie postępującego porodu, zaburzeń rytmu serca, porażenia prądem, utraty przytomności, udaru cieplnego, wyziębienia organizmu czy upadku z dużej wysokości – również.

Nie wzywajmy jednak pogotowia, gdy dolega nam zwykłe przeziębienia, źle się poczuliśmy lub boli nas głowa. Pamiętajmy, że ratownik medyczny udający się do nas z pomocą, mógłby w tym czasie uratować czyjeś życie, a zamiast tego swój czas poświęca na bezsensowną wizytę w błahej sprawie. Nadużywania takie zdarzają się nazbyt często, dlatego uświadamianie ludzi w tym zakresie jest niezwykle ważne i potrzebne.

Zabezpieczenie medyczne i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy

TelekardiologiaJak już zostało wspomniane, zakres działań ratownika medycznego, to jednak nie tylko pomoc udzielana na telefon. To również zabezpieczenia imprez masowych oraz przeprowadzanie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Dlatego, jeśli prowadzimy placówkę edukacyjną albo jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy przeszkolić swoich pracowników z tego typu czynności z całą pewnością warto skorzystać z proponowanych w tym zakresie usług. Na rynku istnieją bowiem firmy. które z powodzeniem szkolą firmy, instytucje publiczne, młodzież , a nawet przedszkolaków.

Ratownik medyczny zjawiający się na miejscu najczęściej przywozi ze sobą fantom na którym uczestnicy kursu mogą po kolei ćwiczyć zdobyte umiejętności. D&J Medica dysponuje również treningowym defibrylatorem AED, imitacjami ran, sztuczną krwią oraz innym drobnym sprzętem wykorzystywanym do udzielania pomocy. Wszystko po to, aby uatrakcyjnić zajęcia, szczególnie jeśli przeprowadzane są wśród najmłodszych.

Nie ma wątpliwości, że zawód wykonywany przez ratowników medycznych jest niezwykle odpowiedzialny i obciążający. I choć są to w większości ludzie uśmiechnięci i cierpliwie przekazujący swą wiedzę podczas szkoleń, pamiętajmy że na co dzień jeżdżąc karetkami zmagają się z wieloma przykrymi zdarzeniami. Nie nadużywajmy więc ich dobroci i chęci pomagania, a o ratunek prośmy tylko w sytuacjach tego wymagających.

February 18th, 2019 by