Błąd medyczny to, mówiąc najogólniej, działanie lekarza powodujące szkodę u pacjenta. Wyróżnia się cztery podstawowe błędy medyczne, jednym z nim jest błąd techniczny. Na czym polega i jakie są następstwa jego popełnienia?
Przez błąd techniczny rozumie się zaniedbanie lub niepoprawne realizowanie lekarskich decyzji prowadzące do wystąpienia uszczerbku na zdrowiu lub zgonu pacjenta. Do jego popełnienia dochodzi najczęściej przy zabiegach operacyjnych – zarówno chirurgicznych, jak i plastycznych – w efekcie nieodpowiedniego postępowania osoby lub osób uczestniczących w operacji. W obrębie technicznych błędów medycznych można wyróżnić:
Błąd ściśle techniczny nie stanowi błędu sensu stricto lekarskiego, może jednak stanowić podstawę do pociągnięcia podmiotu zarządzającego placówką medyczną do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. By móc stwierdzić, że doszło do zaistnienia technicznego błędu medycznego, konieczne jest równoczesne wystąpienie następujących elementów:
Techniczne błędy medyczne popełniane są głównie w trakcie skomplikowanych zabiegów lub w trakcie zabiegów wymagających zastosowania konkretnych specjalistycznych urządzeń. Do najczęściej popełnianych technicznych błędów medycznych można zaliczyć:
Błędy tego typu klasyfikuje się zazwyczaj jako pomyłki lub zaniedbania, nie zawsze noszą one znamiona błędów w sztuce lekarskiej.
Personel medyczny, który dopuścił się technicznego błędu medycznego, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i cywilnej. Odpowiedzialność cywilna za błąd medyczny stanowi odpowiedzialność lekarza. Jej celem jest wyrównanie uszczerbku, którego pacjent doznał na chronionych prawem dobrach – zdrowiu i życiu. By przypisać członkowi personelu medycznego odpowiedzialność cywilną, konieczne jest udowodnienie poniesionej przez niego winy. W trakcie analizowania tej kwestii konieczne jest wzięcie pod uwagę aktualnego stanu medycznego występującego w momencie popełnionego błędu. Pacjent, który chce uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, musi wykonać szereg niezbędnych czynności.
Im lepiej przygotowana przez pacjenta dokumentacja, tym większe prawdopodobieństwo przyznania wysokiego odszkodowania.
Lekarz, który został oskarżony o popełnienie błędu medycznego, powinien pamiętać o przysługujących mu następujące prawach:
Lekarz, który dopuścił się technicznego błędu medycznego lub został o jego popełnienie oskarżony, powinien w pierwszej kolejności skorzystać z prawa do ustanowienia obrońcy i zwrócić się o pomoc do adwokata do spraw błędów medycznych. Prawnik tej specjalności zajmuje się reprezentowaniem personelu medycznego w sprawach sądowych, zarówno karnych, jak i cywilnych, dotyczących błędów medycznych i naruszeń praw pacjenta. Adwokat do spraw błędów medycznych posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie umożliwiające wybrać właściwą drogę postępowania. Skorzystanie z jego usług to rozwiązanie dla postawionych w stan oskarżenia lekarzy i innych członków personelu medycznego.