Jest to szereg czynności, które wykonywane są w sytuacjach, w których pacjenci skarżą się na uciski oraz bóle w okolicach barku i szyi. Rehabilitacja bolesnego barku jest dobierana do pacjenta, objawów oraz przyczyn, które spowodowały powstanie choroby.Czynności, które wchodzą w skład rehabilitacji, to przede wszystkim wykonywanie różnych masaży, trakcji delikatnej oraz pneumatycznej, krioterapii i wiele innych.
Dzięki wielu postępom technologii oraz medycyny, z jakich mamy okazję dzisiaj skorzystać, możliwe jest całkowite wyleczenie zespołu bolesnego barku. Specjaliści, którzy mają za zadanie przeprowadzać liczne zabiegi, są odpowiednio wykwalifikowani oraz posiadają doświadczenie pozwalające im na wykonywanie różnego rodzaju rehabilitacji.
Przyczyny i dobieranie typu leczenia
Wiele jest przyczyn, przez które tak wielu z nas musi borykać się z problemami bolesnego barku. Dolegliwości z jakimi walczy każdy pacjent, są usuwane częściowo dzięki pomocy rehabilitantów oraz lekarzy. Konieczne jest jednak wstępne rozeznanie pomiędzy wykonywaniem różnego rodzaju zabiegów w danym typie choroby. Różnorodność przyczyn i objawów prowadzi do zastosowania wielu rodzajów terapii. Konieczne jest zatem posiadanie odpowiedniej dozy wiedzy na temat przeprowadzanych zabiegów oraz typów rehabilitacji, z którymi możemy się spotkać podczas leczenia. Dobieranie typu rehabilitacji oraz ustalanie całego procesu leczenia, jest zadaniem lekarzy.
Uszkodzone ścięgna
Warto znać również inne przyczyny bólu, który powstaje w barku. Dość często może on by spowodowany uszkodzeniem ścięgien, które tworzą stożek rotatorowy. Ścięgna najczęściej zostają uszkodzone w przypadku rzutu ciężkim przedmiotem. Rzut taki musi być wykonany wysoko poza linia ramion w sposób gwałtowny. Zespół bolesnego barku wywołany tym sposobem, można leczyć jedynie w sposób operacji. Istnieje specjalna metoda – artroskopia, która służy rekonstrukcji ścięgien. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia jak najszybciej, by nie narażać się na dodatkowy ból oraz jakiekolwiek powikłania.
Zapalenie kaletki podbarkowej
Zapalenie takie ma miejsce w momencie, gdy tzw. stożek rotatorów jest uszkodzony lub nieco osłabiony. Wygląd chorej torebki stawowej znacznie różni się od tej zdrowej, przez co każdy lekarz jest w stanie ściśle określić typ naszego problemu. Dodatkowo, po określeniu problemu, musimy poddać się specjalnemu leczeniu oraz rehabilitacji. Zapalenie kaletki podbarkowej uniemożliwia nam uniesienie rąk ponad linię ramion, co dodatkowo utrudnia nam funkcjonowanie. Dość często w tym przypadku, stosuje się leczenie polegające na wstrzykiwaniu sterydów wprost do kaletki.
Zmrożenie barku
Ten typ dolegliwości polega na tym, że czując ból przy wykonywaniu różnych ruchów, podświadomie unikamy poruszania ramieniem i barkiem w celu uniknięcia bólu. Jest to niestety bardzo niebezpieczny proceder. W jego przypadku możemy bowiem narazić się na wytworzenie się zrostów w torebce stawowej. Aby wyleczyć zmrożenie barku, konieczne jest zastosowanie długotrwałej rehabilitacji. W skrajnych przypadkach, powstawanie zrostów może odprowadzić do konieczności przeprowadzenia operacji. Dodatkowo, po operacji jesteśmy zmuszeni do odbywania rehabilitacji jeszcze przez długi czas.
Przeciążenie mięśni
Jest to jedna z najbardziej znanych przyczyn jakiegokolwiek bólu związanym z ramionami. Przeciążenie mięśni stanowi bolesny problem przez nadużywanie mięśni ramienia i barku. Wszelkie prace, jakie wykonujemy w niewygodnej pozycji, za szybko lub przy skurczonych ramionach, mogą prowadzić do powstania zespołu bolesnego barku. W tym przypadku stosuje się odpowiednio dobrane leki, które wpływają na rozluźnienie stawów i mięśni. Dodatkowo, wymagana jest rehabilitacja manualna.