Jak wyjść z pułapki alkoholowej?

alkoholizm

Niejednokrotnie trudno stwierdzić, czy spożywanie alkoholu przez daną osobę wciąż mieści się w definicji niewinnej zachcianki, czy zaczęło już przybierać oznaki uzależnienia.

Linia między nałogiem a chęcią wypicia kieliszka wina do kolacji bywa niekiedy bardzo cienka, przez co wpadnięcie w pułapkę alkoholową jest łatwiejsze, niż może się wydawać.

  1. Alkohol – podstępny wróg 

Alkohol działa podstępem. Z pozoru może się wydawać, że w pełni panujemy nad piciem, jednak w rzeczywistości zaczynamy wpadać w sidła uzależnienia. Zauważenie własnego problemu jest niebywale trudne i często następuje już w momencie, gdy nałóg jest mocno zaawansowany. Trudność zerwania z piciem polega na tym, że uzależnienie od niego jest zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Do uzależnienia fizycznego dochodzi dlatego, że alkohol ma działanie psychoaktywne, wpływa więc na funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszając syntezę neuroprzekaźników, w tym przede wszystkim dopaminy. Uzależnienie psychiczne powstaje z kolei na skutek powiązania przyjemnych doznań emocjonalnych ze spożyciem alkoholu. Mimo dolegliwości fizycznych, które mogą pojawić się po odstawieniu alkoholu, to właśnie uzależnienie psychiczne jest najtrudniejsze do wyleczenia. 

  1. Na czym polega pułapka alkoholowa?

Po alkohol sięgają najczęściej osoby szukające sposobu na radzenie sobie ze stresem i ucieczkę od codziennych rozterek. Zamiast rozwiązania dla swoich problemów znajdują jednak dodatkowe powody do zmartwień w postaci rozwijającego się uzależnienia oraz jego licznych skutków ubocznych zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.

Osoby zmagające się z nałogiem zaczynają doświadczać stresu związanego z utratą szacunku ze strony społeczeństwa. Uzależniony czuje się odepchnięty i rozwija się w nim przekonanie, że wszystkie osoby z jego otoczenia występują przeciwko niemu. Skutkuje to zamknięciem się w sobie, odcięciem od reszty społeczeństwa i dalszą ucieczką w nałóg, prowadząc do jego pogłębienia. Jest to samonapędzający się mechanizm, pułapka, z której trudno uciec.

  1. W jaki sposób poradzić sobie z uzależnieniem?

Wyjście z nałogu bywa trudne, alkoholizm można jednak pokonać – wymaga to od uzależnionej osoby podjęcia odpowiednich kroków. 

  • Uświadomienie sobie problemu 

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu jest zdanie sobie sprawy z posiadanego problemu. Konieczne jest rozpoznanie własnej choroby i chęć podjęcia leczenia. 

  • Znalezienie skutecznej metody leczenia 

Osoba decydująca się zerwać z piciem musi znaleźć metodę, która pomoże jej w walce z nałogiem. 

  • Wytrwałość i konsekwencja

Wytrwałość i konsekwencja są nieodzowne w walce z uzależnieniem – tylko trwając w postanowieniu poprawy, można osiągnąć zamierzone rezultaty. 

  • Wsparcie bliskich

W leczeniu uzależnienia alkoholowego bardzo istotne jest wsparcie bliskich, które nie tylko nakłoni alkoholika do podjęcia terapii, lecz także wspomoże go w drodze do trzeźwości. 

  1. Sposoby i metody radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu 

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Cechują się one różną skutecznością i różnymi metodami działania. Jednym ze sposobów jest intensywny odwyk kontrolowany przeprowadzany w ośrodku zamkniętym. W terapii uzależnienia od alkoholu często stosowane jest leczenie farmakologiczne, powszechne są spotkania z psychoterapeutą w formie sesji indywidualnych oraz grupowych.

W leczeniu alkoholizmu wykorzystywane są także różnego rodzaju warsztaty mające na celu przygotowanie osoby uzależnionej do życia po zakończeniu terapii. Niezwykle popularną i skuteczną metodą leczenia nałogu alkoholowego jest metoda Allena Carra, która przyniosła ukojenie ponad 50 milionom ludzi na całym świecie. 

metoda allena carra

  1. Metoda Allena Carra 

Metoda Allena Carra skupia się na dążeniu do zmiany sposobu myślenia osób uzależnionych na temat alkoholu. Pozwala alkoholikom zrozumieć swój nałóg i dostrzec sposoby na dokonanie zmian w swoim życiu. W trakcie terapii z użyciem tej metody istotne jest usunięcie strachu przed zerwaniem z nałogiem.

Strach ten dotyczy często lęku przed stresem, spadkiem jakości życia towarzyskiego a niekiedy nawet przed przyrostem wagi. Alkoholicy bardzo często obawiają się także, że w wyniku zaprzestania picia będą doświadczać w życiu silnego poczucia straty, które odbierze im szczęście. Metoda Allena Carra skutecznie usuwa strach oraz poczucie straty i umożliwia osiągnięcie pełnej wolności od nałogu. 

September 25th, 2021 by