Mimo zmieniające się rzeczywistości i rozwoju medycyny Polacy wciąż mają opory przed chodzeniem do dentysty. Obawiają się bólu i tzw. “borowania”, dlatego wolą chodzić z zepsutym zębem czy krzywym uzębieniem niż umówić się na wizytę u lekarza stomatologa.
Czy wciąż jest się czego bać?
To pytanie stawiamy sobie za każdym razem gdy boli nas ząb. Rozum podpowiada by umówić się do dentysty, ale strach paraliżuje. Warto jednak pójść za radą rozumu i umówić się na wizytę do stomatologa. Chodzi o to by przekonać się, że obecnie dentysta nie jest już postrachem, nie takim jakim był kiedyś. W dobie nowoczesnego sprzętu i silnych znieczuleń nie ma czego się obawiać.
Jakie zabiegi?
Wybór zabiegów dentystycznych jest bardzo duży. Obecnie do dentysty nie chodzi się tylko po to by wyrwać zęba, ale również w momencie gdy chcemy je wybielić, zalakować, wstawić licówki… Wybór zabiegów jest bardzo szeroki. Czego możemy się po nich spodziewać?
Leczenie kanałowe
Leczenie tego typu jest nowoczesnym zabiegiem kierowanym do osób, które borykają się z nieodwracalnymi zapaleniami miazgi zęba. Metoda leczenia kanałowego polega na usunięciu miazgi zębowej z komory i kanałów zęba by następnie ją zdezynfekować i uzupełnić. Takie leczenie – wbrew obiegowej opinii – nie jest bolesne, ponieważ całe jest wykonywane pod znieczuleniem. Warto nie oszczędzać na tym zabiegu – nowoczesne gabinety, w których pracują doświadczeni stomatolodzy na pewno nie zepsują nam zęba.
Usuwanie kamienia nazębnego
Na zębach w trakcie całego życia gromadzi się kamień, który jest zmineralizowaną płytką nazębną. Pojawia się na zębach po kilkunastu godzinach od ostatniego ich umycia i powstaje na skutek zbierania się resztek pożywienia, śliny i innych. Skaling (usuwanie kamienia) odbywa się obecnie różnymi metodami i jest całkowicie bezbolesne. Należy pamiętać, że gromadzenie się kamienia się procesem naturalnym i nie można nic na niego poradzić – usunąć kamień może jedynie stomatolog. Metody usuwania:
- metoda konwencjonalna – usuwanie kamienia za pomocą ręcznego skalera,
- metoda mechaniczna – usuwanie wiertłami typu frezowego,
- metoda ultradźwiękowa – usuwanie za pomocą skalera ultradźwiękowego,
- metoda dźwiękowa – usuwanie za pomocą fal dźwiękowych,
- metoda laserowa – usuwanie za pomocą lasera,
- metoda chemiczna – zmięczenie kamienia za pomocą płukanki.
A na sam koniec: piaskowanie, czyli usuwanie drobin kamienia powstałych po skalingu.
Te dwa zabiegi są jednymi z popularniejszych i powszechniej stosowanych. Aby uniknąć sytuacji w której potrzebne jest leczenie zębów w inwazyjny sposób warto chodzić na regularne przeglądy stomatologiczne raz do roku. Dzięki nim będziemy przez długie lata cieszyć się zdrowymi i lśniącymi zębami. Zapraszamy do dobrych gabinetów stomatologicznych, np. http://www.dentalium.wroclaw.pl/dentalium-st/