Kamień nazębny – jak się go pozbyć?

scaling

Zbierający się osad na zębach potrafi być bardzo dokuczliwy i frustrujący, szczególnie, jeśli dba się o staranną higienę jamy ustanej oraz przestrzega zasad zdrowej diety. Czy jest jeszcze jakiś sposób, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się kamienia nazębnego? A jeśli już występuje, dlaczego warto zadbać o systematyczne jego usuwanie?

Jak powstaje kamień nazębny?

Sporo dokuczających dolegliwości około zębnych można zawdzięczać swoim przodkom. Niestety skłonności do odkładania się kamienia na powierzchni zębów są dziedziczne. Może być to jedna z cech „urody” posiadanego uzębienia. Osoby takie muszą szczególnie starannie myć zęby po każdym posiłku oraz zwracać uwagę na stosowaną dietę. Palenie papierosów, picie kawy, herbaty, dieta bogata w cukry i sztuczne barwniki sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Woda, która jest używana do przygotowania gorącego napoju bardzo często cechuje się wysoką zawartością kamienia, co dodatkowo sprzyja odkładaniu się osadu. Ponadto, jeśli jest się użytkownikiem stałego aparatu nazębnego, protezy stomatologicznej, tym bardziej należy bardzo uważnie i systematycznie czyścić zęby, ponieważ miejsca, do których przylegają zamki aparatu i części protezy, również mogą zbierać kamień.

Czy można zapobiec powstawaniu kamienia na zębach?

Pomocne może się okazać używanie tylko dokładnie przefiltrowanej wody do picia i płukania jamy ustnej, a także zmiana nawyków żywieniowych. Jednakże nie jest i nie będzie to stuprocentowy sposób na zapobieganie pojawiania się osadu, ponieważ zęby podlegają naturalnej mineralizacji, które sprzyjają odkładaniu się złogów. Z pewnością taka profilaktyka zmniejszy intensywność odkładania się osadu, lecz nie uniknie się potrzeby skorzystania z profesjonalnego usuwania kamienia.

Jak skutecznie usuwać kamień nazębny?

Tworzący się osad nazębny jest szczególnie niebezpieczny dla przyzębia. Jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii, które bytują na błonie śluzowej jamy ustnej. Długo namnażające się drobnoustroje mogą być odpowiedzialne za powstające infekcje w postaci obrzmiałych, krwawiących dziąseł, a nawet wpływać na osłabienie korzeni zębowych, które mogą skutkować i pojawieniem się paradontozy. Zamiast zwlekać z wizytą u dentysty, najlepiej systematycznie, przynajmniej raz w roku, korzystać z usługi usuwania kamienia nazębnego, zwanej skalingiem.

scaling

Na czym polega skaling?

Jest to zabieg, który w zależności od gabinetu stomatologicznego będzie przeprowadzony na kilka sposobów. Tradycyjnie polega na mechanicznym usunięciu osadu, który najczęściej znajduje się w trudno dostępnych do czyszczenia miejscach, na płytkach nazębnych oraz przy dziąsłach. Jest to mało przyjemny a czasem i bolesny zabieg. Zdecydowanie lepsza jest nowoczesna metoda, która polega na wykorzystywaniu skalera ultradźwiękowego do usuwania kamienia. Jest nie tylko praktycznie bezbolesna, ale również bardziej skuteczna od tradycyjnego sposobu. Skaler dociera do wszystkich niedostępnych z zewnątrz miejsc, gdzie zbiera się kamień. Na oczyszczoną powierzchnię zębów aplikuje się specjalny lakier, zawierający chlorcheksydynę oraz związku fluoru. Jest to dodatkowa osłona przed pojawieniem się próchnicy oraz ochrona nadwrażliwych po zabiegu zębów.

Systematyczne leczenie oraz profilaktyka

Pomimo, że nie jest się w stanie całkowicie ominąć problemu pojawienia się osadu nazębnego, można go skutecznie zminimalizować. Przestrzeganie prawidłowej higieny, utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych i korzystanie z przefiltrowanej wody mogą bardzo wspomóc przy częstym odkładaniu się kamienia na zębach. Nie można też zapominać o regularnych wizytach stomatologicznych i korzystaniu ze skalingu. Z pewnością będą to praktyki, które efektywnie przełożą się na długie utrzymanie efektu pięknego i zdrowego uśmiechu.

December 10th, 2019 by