Zalecenia podczas leczenia ortodontycznego

chirurgia stomatologiczna Łódź

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przed leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych, a także leczeniem wad kostnych dotyczących szczęki oraz żuchwy.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia problemów ze zgryzem jest założenie aparatu ortodontycznego. Jak dbać o zęby podczas leczenia i na co zwracać uwagę, aby zachować odpowiedni poziom higieny i nie opóźniać efektów leczenia? Dowiedz się więcej na ten temat i wesprzyj leczenie ortodontyczne poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków do swoich codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej i odżywianiem.

Ortodoncja – nie tylko dla dzieci

Wiele osób błędnie uważa, że leczenie ortodontyczne jest przeznaczone tylko dla dzieci. W rzeczywistości do ortodonty warto się udać zarówno z maluchami, jak i z problemami u osób dorosłych. W przypadku dzieci leczenie jest stosowane częściej, ponieważ ich szczęki nadal się kształtują i dzięki temu są one o wiele bardziej podatne na zastosowane metody, jednak nie oznacza to, że aparat ortodontyczny u dorosłych nie przyniesie oczekiwanych efektów. Cały proces może potrwać nieco dłużej, jednak w ostateczności uda się na pewno osiągnąć zamierzony cel, czyli idealnie prosty zgryz i pozbawioną wad kostnych szczękę lub żuchwę.

chirurgia stomatologiczna Łódź

Dlatego też nie odkładaj wizyty u ortodonty na później i jeśli zauważasz u siebie wadę zgryzu, która przeszkadza Ci podczas jedzenia lub sprawia, że Twoja szczęka nie prezentuje się estetycznie, to jak najszybciej zgłoś się do wykwalifikowanego stomatologa zajmującego się zawodowo ortodoncją, aby sprawdził, co Ci dolega oraz znalazł dla Ciebie odpowiednią terapię ortodontyczną. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym wada będzie mniej głęboka i szybciej będą zauważalne efekty.

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Zdrowy zgryz i prosta szczęka oraz żuchwa przysparzają wielu problemów. Są one związane nie tylko z estetyką szczęki oraz całej twarzy, ale również z komfortem życia i wykonywania wielu codziennych czynności. Nieodpowiedni układ zębów lub inne problemy ze szczęką mogą utrudniać jedzenie i picie, połykanie śliny, a czasami również mówienie. Ponadto niestety wady zgryzu bardzo często mocno wpływają na estetykę szczęki.

Krzywy zgryz negatywnie wpływa z tego powodu na pewność siebie osoby zmagającej się z tym problemem, dlatego też dla swojego zdrowia fizycznego oraz psychicznego warto jak najszybciej zgłosić się do ortodonty dla dzieci lub dorosłych po profesjonalną pomoc i fachowo dopasowany proces leczenia aparatem ortodontycznym lub innymi metodami stosowanymi przez tego specjalistę. Im dłużej będziesz zwlekać, tym gorzej, ponieważ w przypadku bardzo głębokich zmian kostnych może okazać się niezbędny zabieg chirurgiczny.

stomatolog Łódź

Jak dbać o swoje zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie terapii ortodontycznej, to warto podejść do tego tematu naprawdę na poważnie i odpowiedzialnie. W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego niezwykle ważna jest profilaktyka. Dlatego też należy regularnie chodzić na wizyty do ortodonty, aby mógł on przeprowadzić kontrolę i w razie potrzeby zmienić ustawienie aparatu w taki sposób, aby dalej był on skuteczny i pozwalał na stopniową zmianę ustawienia zębów. Profilaktyka podczas noszenia aparatu na zęby jest szczególnie istotna również w kwestii higieny.

Konieczne jest mycie lub płukanie zębów specjalnym płynem po każdym posiłku oraz dodatkowe nitkowanie zębów za pomocą odpowiedniej nici dentystycznej, w celu pozbycia się resztek jedzenia, które przy aparacie nazębnym niestety łatwiej się gromadzą w jamie ustnej. Bardzo ważne jest także, aby na ten czas zrezygnować z past i innych produktów wybielających, które mogą spowodować osłabienie kleju do aparatu. Istotną rolę odgrywa tutaj również odżywianie. Warto, szczególnie na początku leczenia, zrezygnować z twardych produktów pokarmów.

May 20th, 2020 by