Japończycy znani są ze swojej niezwykle zdrowej diety i pozornie dziwnych zwyczajów żywieniowych, które w rzeczywistości okazują się mieć naprawdę wiele korzyści zdrowotnych.
Ich przeciętna długość życia zachwyca kraje europejskie i amerykańskich naukowców i stanowi nieustannie ogromne pole do badań.
Jest jednak jeden składnik, który zdaje się mieć znaczący wpływ na dobre zdrowie Japończyków i innych mieszkańców Azji – mowa oczywiście o oleju z kryla, czyli alternatywie dla popularnego w Polsce tranu.
Dlaczego warto dodać go do diety i regularnie suplementować?
Na czym polega jego fenomen i dlaczego olej z kryla jest tak dobry dla ludzkiego organizmu?
Czym jest kryl?
Kryl to niewielki morski skorupiak, którego populacja jest w chwili obecnej tak liczna, że jej masę całkowitą szacuje się na około 400 ton.
Na świecie występuje dziś aż 86 gatunków krylu, z których najpopularniejszym i najczęściej odławianym jest niewątpliwie kryl antarktyczny występujący w krystalicznie czystych wodach Oceanu Południowego.
Choć skorupiak nie jest pokaźnych rozmiarów (dorosłe osobniki mają długość około 6 cm) i z wyglądu przypomina krewetkę, stanowi główne pożywienie wielu morskich ptaków, wielorybów i fok.
Co ciekawe, dla ludzi też okazuje się być ciekawym źródłem pożywienia. Olej z kryla to substancja pełna niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizm nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych substancji odżywczych.
Co znajdziemy w oleju z kryla?
Wielonasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, fosfolipidy i antyoksydanty takie jak witaminy A, E to składniki, które są dość istotnym elementem potrzebnym do prawidłowego rozwoju organizmu ludzkiego, ale też elementem którego brakuje w codziennej diecie mieszkańców Europy.
Olej z kryla jest w nie bogaty, a dzięki swojej charakterystycznej konsystencji powoduje ich łatwe wchłanianie się. Jak działają poszczególne substancje?
Kwasy Omega-3 to składniki, których korzystny wpływ na prawidłową pracę serca, poprawę koncentracji i zdolności zapamiętywania oraz skupiania się został potwierdzony już w niejednych badaniach.
Połączone z fosfolipidami kwasy tłuszczowe Omega-3 z łatwością wchłaniają się do organizmu, dostarczając mu wartościowych składników odżywczych. Olej z kryla to również witaminy A i E, nieczęsto spotykane w spożywanej na co dzień żywności.
Dzięki obecności wspomnianych wcześniej fosfolipidów i kwasów omega-3, witaminy zawarte w oleju z kryla są łatwiej przyswajalne przez organizm i tym samym wchłaniają się w wyższych niż przeciętnie dawkach.
Ostatnim, choć nie najgorszym składnikiem oleju z kryla są ataksantynie, czyli silne przeciwutleniacze chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników.
Warto zaznaczyć, że olej z kryla jest znacznie bogatszy we wspomniane substancje niż znacznie częściej stosowany olej z wątroby ryb lub rekinów.
Skoro nawet te zwierzęta spożywają kryl, by dostarczyć sobie odpowiednich składników odżywczych, dlaczego i człowiek miałby z niego nie skorzystać?
Dlaczego warto stosować olej z kryla?
Suplementowanie składników odżywczych staje się coraz powszechniejszą praktyką również wśród Polaków. Choć naukowcy powtarzają, że suplementy nie powinny zastępować zbilansowanej diety, nikt nie twierdzi, że należy je z diety zupełnie wykluczyć.
Olej z kryla jest jednym z najlepszych przykładów substancji, które zdecydowanie warto suplementować regularnie i świadomie.
Jego niezaprzeczalnie dobre właściwości wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu powinny być wystarczającym powodem do stosowania oleju z kryla, a zwiększone dawki substancji obecnych w popularnych olejach z ryb czy rekina elementem działającym na naszą korzyść.
Jeśli chodzi jednak o specyficzne efekty zauważalne przez „gołym okiem”, wiele osób uważa, że olej z kryla może pomagać w redukowaniu bóli związanych z napięciem miesiączkowym oraz menopauzą, oraz objawów wzdęć, bólów brzucha, czy ogólnej nadwrażliwości na bodźce.
W kontekście urody, pełen antyoksydantów oraz witamin A oraz E olej z kryla zatrzymuje procesy starzenia się, poprawia wygląd skóry i włosów, może wspomóc redukcję zmarszczek i zaczerwienienia oraz wszelkich oznak zmęczenia skóry.
Olej z kryla stanowi również pomoc dla osób mających problem z obniżoną odpornością, gdyż podobnie jak zażywanie tranu, jego systematyczne suplementowanie pozwala na wzmocnienie bariery ochronnej organizmu i wspomaga produkcję przeciwciał korzystnych w walce z różnymi chorobami.