Badania neurochirurgiczne – jak pomagają wykryć choroby?

Ból pleców

Częste bóle pleców, głowy kończyn zdarzają się niemal każdemu. Warto jednak zdecydować się na wykrycie przyczyny pojawiającego się dyskomfortu. Bardzo często okazuje się, że niezbędna jest wizyta u neurochirurga. Jakie badania są przeprowadzane w celu wykrycia zaburzeń układu nerwowego?

Jakie badania są konieczne?

W celu zdiagnozowania oraz sprecyzowania charakteru pojawiających się zaburzeń lekarz musi dokonać dokładne badania. W pierwszej kolejności jednak kluczowy jest wywiad z pacjentem, dzięki któremu specjalista zapozna się z problemem i wybierze sposób dalszego prowadzenia wizyty.

Z pewnością sprawdzi on obecność objawów oponowych, oceni sprawność funkcjonowania nerwów czaszkowych, określi napięcie mięśniowe oraz zbada obecność odruchów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości bardzo często neurochirurg zleca wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Tomografia komputerowa jest metodą diagnostyczną, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazów tomograficznych, czyli przekrojów badanego obiektu. Większość badań przebiega podobnie. Pacjent kładzie się na nieruchomym stole i podczas całego badania pozostaje w jednej pozycji. Badanie jest całkowicie bezbolesne, dość szybkie i daje dobrą, rzetelną ocenę stanu zdrowia pacjenta.

Rezonans magnetyczny jest kolejną powszechnie wykorzystywaną metodą diagnostyczną. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, opiera się na wykorzystaniu pola magnetycznego, które oddziałuje na atomy wodory w ciele pacjenta. Dzięki rezonansowi lekarz otrzymuje obrazy przekroju tkanek oraz narządów znajdujących się wewnątrz ciała.

Po otrzymaniu wyników badań takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa lekarz może dokładnie stwierdzić jakie zaburzenia ze strony układu nerwowego nastąpiły i jakie leczenie należy podjąć. Niekiedy wystarczy wdrożenie leczenia objawowego i zastosowanie środków zmniejszających nieprzyjemne objawy. Jednak gdy zaburzenie okaże się znacznie poważniejsze specjalista musi dokonać operacji lub zabiegu chirurgicznego.

Kiedy zgłosić się do neurochirurga?

Do neurochirurga warto się zgłosić choćby po to by wyeliminował on możliwe zaburzenia ze strony układu nerwowego. Do specjalisty powinni się zgłosić wszyscy, którzy mimo stosowania dotychczasowego leczenia nie odczuli poprawy stanu zdrowia.

Bardzo ważna jest także szybko interwencja gdy oprócz bólu kręgosłupa, głowy czy kończyn pojawiają się niedowłady, uczucie drętwienia czy pieczenia w częściach ciała. Bardzo często w przypadku zaburzeń układu nerwowego obserwowane są zawroty głowy, omdlenia czy problemy ze wzrokiem, słuchem lub widzeniem.

Celem konsultacji pacjenta z neurochirurgiem jest dokładna analiza pojawiających się objawów. Zestawienie badań oraz dodatkowych wyników umożliwia podjęcie decyzji odnośnie zastosowania metody leczenia. W wielu przypadkach zastosowanie rehabilitacji bądź odpowiednich ćwiczeń i dodatkowe wsparcie lakami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi zagwarantuje pojawienie się pierwszych pozytywnych efektów już po krótkim czasie.

W przypadku występowania poważniejszych defektów istnieje konieczność wykonania zabiegu mało inwazyjnego lun inwazyjnego. Do pierwszej grupy zaliczane są zabiegi wykonywane endoskopem np. nakłucie, blokada przezskórna.

Badanie endoskopowe kręgosłupa

Badanie endoskopowe kręgosłupa – źródło: KCM Clinic

Pacjenci nie muszą znajdować się w znieczuleniu ogólnym i niemal natychmiast po zabiegu mogą wrócić do codziennych obowiązków. W przypadku zabiegów inwazyjnych pacjent poddawany jest operacjom kręgosłupa, mózgu czy nerwów obwodowych. Operacje te mogą w znaczący sposób przywrócić jakość życia dlatego lekarze zalecają ich wykonanie.

W niektórych ośrodkach neurochirurgicznych specjaliści zajmują się leczeniem wysokospecjalistycznym oddzielnej patologi przeprowadzając poważne zabiegi np. głęboką stymulację mózgu, wszczepiają stymulatory przeciwbólowe, wykonują zabiegi wewnątrznaczyniowe na naczyniach mózgu lub prowadzą inwazyjne metody leczenia bólu. Techniki leczenia mogą odmienić życie pacjentów, dlatego pomimo ich inwazyjności są ne często stosowane.

May 5th, 2018 by