Foropter, rzutnik optotypów i unit okulistyczny – jak usprawniają pracę okulisty?

okulista foropter

 

Aby badanie wzroku mogło być przeprowadzone w odpowiednich warunkach i by zakończyło się właściwą diagnozą konieczne jest zastosowanie przez okulistę odpowiedniego sprzętu. Dzięki wykorzystaniu foroptera czy rzutnika optotypów pacjent podczas wizyty będzie czuł się znacznie bardziej komfortowo, a określenie wady wzroku nie będzie problematyczne. Zastosowanie odpowiednich, wysokiej jakości sprzętów sprawi, że gabinet będzie prezentował się znacznie profesjonalniej i dodatkowo będzie bardziej funkcjonalny.

 

Unit okulistyczny – podstawowy element każdego gabinetu

Unity okulistyczne stanowią kompleksowe stanowiska przeznaczone do diagnostyki pacjenta w gabinecie okulistycznym. Składają się zazwyczaj z wygodnego fotela, do którego dodatkowo mogą zostać przystosowane poszczególne elementy ułatwiające przeprowadzenie badania. Fotel ma możliwość określonego zakresu obrotu, ponadto bardzo często może być rozkładany elektrycznie. Jest on również możliwy do regulacji pod względem wysokości w zależności od potrzeb zachodzących podczas indywidualnych wizyt. Do fotela dołączony jest specjalistyczny blat, który może być wzbogacony w poręczną szufladę na akcesoria, uchwyt pod oftalmoskop, skiaskop czy rzutnik. Niekiedy do unitu dołączane jest ramię foroptera. Unity okulistyczne wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na intensywną eksploatację i z powodzeniem mogą służyć nawet przez wiele lat zachowując estetyczny wygląd. Możliwy jest zakup różnorodnych unitów okulistycznych, które różnią się rozmiarami czy dodatkowymi opcjami, które mogą być dobrane pod kątem potrzeb danego okulisty. Dzięki swojej ergonomii oraz estetycznemu wyglądowi doskonale wpasują się we wnętrza wszelkich gabinetów okulistycznych,

 

 

Foropter – ważne urządzenie diagnostyczne

okulistaForopter jest urządzeniem powszechnie stosowanym w okulistyce i optometrii, dzięki któremu możliwe jest dokładne określenie wady wzroku. Dzięki maszynie okulista jest w stanie określić korekcję potrzebną w przypadku wystąpienia krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Foropter może być zarówno manualny jak i elektroniczny. Foropter składa się z zestawu soczewek sferycznych zarówno ujemnych jak i dodatnich, które są stosowane przy krótko- i dalekowzroczności. Znajdują się w nim również soczewki cylindryczne niezbędne w przypadku astygmatyzmu. Ponadto w foropterze stosuje się także cylinder skrzyżowany Jacksona, którego używa się aby uściślić moc i doprecyzować oś cylindra.

Badania przy wykorzystaniu foropteru polegają na spoglądaniu pacjenta przez ustawiane szkła na wyświetlane przez okulistę optotypy. Odpowiadając na pytania i określając kiedy ostrość widzenia jest najlepsza, specjalista jest w stanie do potrzeb danej osoby dobrać odpowiednie szkła lub soczewki. Niezależnie czy podczas wizyty zostanie wykorzystana wersja manualna czy elektroniczna badanie jest miarodajne i dzięki niemu określenie wady wzroku jest trafne i dokładne. Jest to podstawowe urządzenie wykorzystywane powszechnie przez okulistów na całym świecie.

 

Rzutnik optotypów jako alternatywa dla podświetlanych tablic

Rzutnik optotypów jest narzędziem, dzięki któremu łatwiej jest określić wadę wzroku podczas badania np. foropterem. Wyświetla on na płaszczyźnie symbole lub tekst, który następnie jest wykorzystywany podczas oceny ostrości wzroku pacjenta. Bardzo wielu specjalistów wykorzystuje w tym celu standardowe podświetlane tablice, jednak ich główną wadą jest zajmowanie sporej ilości miejsca oraz konieczność ich montażu. Dzięki zastosowaniu w rzutnikach diod LED nie ma również potrzeby kłopotliwego wymieniania żarówek. Zaletą jest także duży kontrast i ostrość obrazu oraz możliwość regulacji jasności w zależności od warunków panujących w danym gabinecie. Rzutnik jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, które obecnie jest znacznie częściej wykorzystywane przez wielu okulistów ceniących sobie wygodę i nowoczesność.


Te i inne sprzęty okulistyczne do nabycia na stronie: http://www.autorefraktometr.eu/

May 9th, 2018 by