Terapia manualna, to taka, w której skład wchodzą różne techniki wykonywania masażu. Osoby, które zajmują się jego wykonywaniem, posiadają odpowiednią wiedzę.
Jak sama nazwa wskazuje – wszystkie zabiegi/masaże wykonywane są ręcznie, z odpowiednim naciskiem na mięśnie. Zadaniem lekarza jest rozgrzanie i rozluźnienie mięśni znajdujących się wokół stawu, z którego najczęściej pochodzi ból. Najważniejsze jest dotarcie do tego skąd się bierze ból. Terapeuta może się wiele dowiedzieć podczas wywiadu z pacjentem, gdzie pacjent odpowiada na standardowe pytania lekarza oraz udziela informacji na temat codziennego trybu życia oraz bólu. Terapia manualna ma za zadanie pomóc nam pozbyć się bólu i napięć.
Polega ona na wykonaniu masażu w niektórych częściach naszego ciała, byśmy przestali odczuwać napięcia i uciążliwy ból. Ten typ terapii wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia kręgosłupa.
Nasilenie się bólu
Tak naprawdę, w momencie pojawienia się bólu, mięśnie napinają się wokół stawu. Jest to naturalna reakcja organizmu, jednak prowadzi ona do nasilenia bólu. Konieczne jest w takim przypadku zastosowanie terapii manualnej. Lekarz ma więc za zadanie wykonać masaż polegający na rytmicznych uściskach o różnym natężeniu siły. Masaż taki musi być wykonany bardzo dokładnie przez osobę doświadczoną. Terapia manualna polega na rozgrzaniu mięśnia w obrębie stawu, w którym odczuwamy silny ból.
Tylko w ten sposób pacjent ma zapewniony prawidłowy przebieg terapii. Każdy, kto cierpi na nerwobóle lub bóle związane z przebytym urazem, może udać się do kliniki, w której skorzysta z terapii manualnej. W dzisiejszych czasach, terapia taka stanowi nieocenioną pomoc dla pacjentów zmagających się z bólem.
Wywiad przed rozpoczęciem terapii manualnej
Rozpoczęcie terapii poprzedza przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Dzięki niemu pacjent ma okazję opowiedzieć o swoich bólach oraz wskazać bolesne miejsca. Dodatkowo, najczęściej to w rozmowie lekarz jest w stanie wychwycić informacje, które pomogą zweryfikować źródło bólu. Na pierwszej, kontrolnej wizycie, lekarz ustala, czy pacjent ma odpowiednie wskazania, dzięki którym ma szansę skorzystać z terapii manualnej. Ponadto, rozpatrywane są wszelkie przeciwwskazania uniemożliwiające skorzystanie z serii masaży.
Manualna terapia kręgosłupa jest typem terapii, która znacznie wpływa na nasze mięśnie, kości, stawy i więzadła. Jako, że wszystkie te elementy są ze sobą połączone, należy rozpatrywać przyczynę problemu na różne sposoby. Dzięki właściwościom terapii manualnej, możemy całkowicie powrócić do zdrowia. Sprawność, jaką odzyskujemy po zastosowaniu terapii, wpływa również na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Kręgosłup jest podstawą naszego organizmu, dlatego w przypadku dyskopatii, nerwobóli, urazów itp., bardzo ważne jest przebycie terapii.
Przeciwwskazania dla terapii manualnej
Koniecznie musimy pamiętać o przeciwwskazaniach, które eliminują nas z możliwości skorzystania z terapii manualnej. Masaże kręgosłupa, które odbywają się regularnie, wpływają pozytywnie na nasz kręgosłup i eliminują bóle oraz jego źródło. Różne są techniki wykonywania masażu kręgosłupa – każda z nich wpływa na obniżenie bólu oraz pozbycie się ich przyczyn. Jednak, w przypadku odbywania terapii na dłuższą skalę, konieczne jest przypomnienie pacjentowi o przestrzeganiu zdrowego tryb życia.
Odpowiednie żywienie, aktywność fizyczna oraz nieprzemęczanie się, to tylko niektóre z pomocniczych elementów, które najbardziej wpływają na samopoczucie pacjenta. Terapia manualna powinna iść w parze ze zdrowym trybem życia, jakie musi prowadzić pacjent. Zbiór czynności, które wpływają na stan pacjenta, powinny być przygotowane.