Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów i poprawić ich kondycję?

kobieta-bawiaca-sie-wlosami

 

Wypadanie włosów, choć w pewnym stopniu naturalne, dla większości osób jest dość przykrą i wstydliwą dolegliwością. Wypadające włosy to zarówno problem kobiet, jak i mężczyzn, przy czym w przypadku tych drugich ma on znacznie częściej podłoże genetyczne. Istnieje wiele przyczyn utraty włosów, z których części można dość łatwo zapobiec, jednak są też te, na które trudno skutecznie zareagować bez specjalistycznej pomocy. Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów i poprawić ich ogólną kondycję?

Przyczyny wypadania włosów i jak im zapobiegać?

Jedną z popularniejszych, a jednocześnie nieczęsto zauważanych przyczyn wypadania włosów jest nadmierny stres. Dzisiejszy szaleńczy tryb życia wielu osób sprawia, że wypadanie włosów staje się coraz większym problemem, szczególnie wśród kobiet. Stres wpływa negatywnie na pracę nadnerczy oraz produkcję hormonów, androgenów, odpowiadających za kondycję włosów. Wypadanie włosów spowodowane nadprodukcją hormonów może wystąpić także w trakcie menopauzy, ciąży i porodu lub niedoczynności i nadczynności tarczycy.

stylizacja-wlosow

Ogromny wpływ na stan włosów i częstotliwość, z jaką wypadają mają przyjmowane przez nas leki, szczególnie te o działaniu przeciwzakrzepowym, obniżającym ciśnienie, i antydepresyjnym, a także różnego rodzaju środki antykoncepcyjne. Zły wpływ na ich kondycję mają też zaburzenia jedzenia oraz nieprawidłowa dieta, a także niedobory różnych składników i minerałów takich jak białko, żelazo, biotyna, kwas foliowy, czy cynk. Na koniec warto wspomnieć o złych przyzwyczajeniach pielęgnacyjnych – prostowanie, farbowanie, ciasne upięcia, czy tapirowanie włosów wpływają na ich stan źle i mogą przyczynić się do ich nadmiernej utraty.

Przeciwdziałanie wypadaniu włosów

Najlepszym sposobem uniknięcia wzmożonej utraty włosów byłoby ograniczenie wspomnianych wcześniej czynników. Niestety, w rzeczywistości jest to często niemożliwe lub bardzo utrudnione – nawet dzięki poprawie diety i uzupełnieniu jej o właściwe składniki odżywcze trudno spodziewać się efektów, jeśli naszym życiem rządzi stres, a gospodarka hormonalna organizmu jest wyraźnie zaburzona. Istnieje jednak wiele zewnętrznych sposobów pozwalających na wzmocnienie cebulek i zauważalne odżywienie włosów – wśród nich mamy oczywiście zarówno pielęgnację domową, jak i specjalistyczną.

W przypadku chęci stosowania odpowiednich kosmetyków, warto zwrócić uwagę by w ich składzie pojawiły się aloes, minerały morskie, witaminy A, C i E, olejek jojoba, kolagen, olej z awokado, czy ceramidy. W kontekście zabiegów kosmetycznych, wśród najskuteczniejszych wymienia się dziś mezoterapię oraz mikropigmentację skóry głowy.

zastrzyk-w-skore-glowy

Mezoterapia to zabieg polegający na powierzchownym dostarczaniu do skóry głowy odpowiednich substancji pobudzających wzrost i hamujących wypadanie włosów, podawanych w formie płytkich zastrzyków. Zabieg mezoterapii nie jest skuteczny w przypadku całkowitej łysiny, gdyż jego działanie jest skierowane w stronę istniejących jeszcze mieszków włosowych, jednak w przypadku osób łysiejących może okazać się bardzo skuteczny. Mezoterapii nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom cierpiącym na choroby skóry głowy, uczulonych na którykolwiek z preparatów stosowanych w mezoterapii oraz osobom z problemami z nadmiernym krzepnięciem krwi.

Mikropigmentacja skóry głowy to z kolei metoda tuszowania łysienia za pomocą wprowadzania w naskórek barwnika, którego zadaniem jest imitacja naturalnych włosów. Zabieg mikropigmentacji jest przede wszystkim zabiegiem bezpiecznym i efektownym – dzięki umieszczonemu pigmentowi (który utrzymuje się przez kilka lat i z biegiem czasu jaśnieje), efekt tuszowania łysienia jest bardzo naturalny i może być stosowany nawet w przypadku całkowitej łysiny.

 

July 4th, 2018 by