Jak rozwój medycyny wpływa na społeczeństwo?

medical progress

Od początku naszych dziejów zmagamy się z wieloma różnymi chorobami, a niektóre z nich niestety okazują się śmiertelne. Na powstawanie i rozwój choroby duży wpływ ma sposób w jaki żyjemy oraz nasze pożywienie. Setki lat temu szkarlatyna i inne choroby były bardzo dużym zagrożenia dla społeczeństwa. Obecnie jednak, dzięki postępowi medycyny (medical progress) można im zapobiegać, a ich leczenie jest bezproblemowe.

Rozwój cywilizacji

 

Rozwój nowych technologii skutkuje nie tylko rozwojem medycyny, ale także powstawaniem nowych chorób. Można do nich zaliczyć między innymi AIDS oraz różne rodzaje nowotworów. Nie wynaleziono jeszcze metody leczenia tych chorób, jednak, postęp i tak jest ogromny. Pacjenci mogą stosować leki, które hamują rozwój choroby i wydłużają im życie, a najnowszy sprzęt obecny w szpitalach pomaga szybko wykryć zagrożenie.

W przeciągu ostatniego stulecia miał miejsce bardzo duży medical progress. Opracowanie nowych leków oraz szczepionek, pomogło zahamować epidemię różnych chorób zakaźnych i pozwoliło wyleczyć wielu chorych. Ostatnie kilkanaście lat to czas, kiedy dokonano kolejnych, niezwykle obiecujących odkryć, które okazały się sukcesem w walce z chorobami, które zagrażały całemu społeczeństwu. Jednym z nich są leki stosowane w chorobie Alzheimera. Wynaleziono farmaceutyki, które przyczyniają się do wzrostu acetylocholiny, która jest odpowiedzialna za zachowanie sprawności umysłowej, dzięki czemu można powstrzymać rozwój choroby.

Najnowsze odkrycia

medical progressJednym z większych odkryć było także opracowanie leku, który wspomaga zahamowanie wirusa HIV. Dzięki temu mamy możliwość zmniejszenia jego ilości we krwi zakażonego, co minimalizuje ryzyko uaktywnienia się wirusa. Odkryte zostały także farmaceutyki, które zapewniają prawidłowy poziom ciśnienia, a dodatkowo naukowcy znaleźli sposób na zmniejszenie cholesterolu we krwi. Przełomem są również postępy w leczeniu białaczki – dzięki zastosowaniu leków, które działają na poziomie cząsteczkowym zmniejszyła się liczba przeszczepów szpiku kostnego, a leczenie jest o wiele skuteczniejsze.

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad kolejnymi lekami oraz sposobami leczenia i liczą na to, że okażą się one jeszcze skuteczniejsze. Największe badania dotyczą przede wszystkim chorób zakaźnych oraz cywilizacyjnych. Obecnie trwają prace między innymi nad lekami, które będzie można stosować w terapii antynowotworowej. Duża część leków znajduje się w fazie rozwoju, głównie te, które wykorzystane zostaną w leczeniu raka piersi oraz płuc. Naukowcy starają się znaleźć formułę, która wspomoże leczenie cukrzycy. Prowadzone są także badania nad farmaceutykami zwalczającymi różne choroby wieku dziecięcego. Wiele leków znajduje się już w fazie testowej – dotyczy to na przykład farmaceutyków stosowanych w schorzeniach neurologicznych (takich jak padaczka lub choroba Parkinsona).

Wynalezienie skutecznego leku jest niezwykle pracochłonne i wymaga ogromnej wiedzy i wielu godzin badań oraz prób. Bardzo trudno znaleźć substancje, które są odpowiednie dla danej choroby, a jeszcze trudniej stworzyć z nich prawidłową mieszankę. Więcej na ten temat możesz poczytać na stronie medycznej: tutaj.

October 12th, 2016 by